הסתיימה חקירת התקיפה מחוץ למועדון בת"א; אין ראיות כי הרקע למעשה הומופובי

כתבי אישום צפויים להיות מוגשים נגד שלושה תושבי יפו בשבוע הבא, בגין תקיפה וגרימת חבלה בנסיבות מחמירות. עדת ראייה: "הם נראו כמו חבורה חמומת מוח שחיפשה מישהו להיטפל אליו". הבית הפתוח בירושלים: "הם הותקפו בשל נטייתם המינית"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מועדון בתל אביב - המצולמים אינם קשורים לכתבה
בר פלג
בר פלג

המשטרה סיימה לחקור את התקיפה שאירעה מחוץ למועדון האומן 17 בתל אביב בסוף השבוע, שבה נפצעו שני צעירים. שלושה תושבי יפו חשודים כי תקפו את השניים, הכו אחד מהם בלסתו ופרקו את הכתף שלו ושברו את האף לאחר. בתחילה חשדו החוקרים כי הרקע למעשה הומופובי, אך לא נמצאו לכך ראיות. מעצרם של השלושה הוארך עד יום שני, אז צפוי להיות מוגש נגדם כתב האישום.

בדיון בהארכת המעצר של השלושה בבית משפט השלום בתל אביב בשבת, הדגיש נציג המשטרה כי אף שהחשד הראשוני הוא פשע שנאה הומופובי - כל כיווני החקירה נבדקים. בנוסף לתקיפה, לאחד משני הקורבנות נגנב התיק, אך המשטרה שללה את האפשרות שמדובר בשוד אלים.

במשטרה הבהירו כי גם לא מדובר בקטטה בין שני צדדים, אלא בתקיפה חד-צדדית. "מדובר בעבירת אלימות שעל פי הטענה לא קדמה לה התגרות או רקע מקדים, אלא שהיא נעשתה לפתע פתאום ואף עלה חשד לפשע שנאה", אמר השופט עלאא מסארווה בדיון שנערך בתחילת השבוע. "החשודים מכחישים את המיוחס להם וטוענים להתנהלות הפוכה. בין הגרסאות של החשודים לבין הגרסאות של המתלוננים יש להעדיף באופן מובהק את זו של המתלוננים".

מתיעוד מצלמות אבטחה של עסקים באזור המועדון שהגיעו לידי "הארץ", עולה כי התוקפים עזבו מועדון חשפנות סמוך, בלילה שבין שישי לשבת בסביבות 4:20 לפנות בוקר. במקביל יצאו המותקפים מהאומן 17. התוקפים עקבו אחריהם אל סמטת רבנו חננאל, שם אירעה התקרית. כמה בלייניות שעברו במקום והיו עדות לתקיפה הזעיקו מאבטחים, ואלה עיכבו את החשודים עד להגעת ניידות משטרה למקום.

א', שגרה סמוך למקום התקיפה, סיפרה שהתעוררה מההמולה, ולמרות ששמעה חלק מהתקרית לא יכלה לקבוע מה גרם לתקיפה. ד', שעזבה את המועדון בליווי חברים באותו הזמן, סיפרה ל"הארץ" שחלפה על פני התוקפים, ואלו זרקו לעברם הערה מתגרה. "לא חיפשנו שום דבר, התעלמנו וניסינו שלא להצליב איתם מבטים", סיפרה. "המותקפים צעדו במרחק של ארבעה מטרים מאתנו בערך. גם להם התוקפים זרקו הערה, ונעצרו. הם נראו כמו מטרות טובות יותר לתקיפות כאלה. בשלב מסוים ראיתי את אחד מהם מחטיף אגרוף לאחר. הם היו בשוק ממה שקרה, וניסו לדחוף אותם בחזרה. אז התוקפים הפילו אחד מהם לרצפה ודפקו לו מכות".

"אף פעם לא ראיתי אירוע כזה", הוסיפה ד'. "קצת קפאתי, וחברה שלי כמעט התערבה, אבל בסוף התקשרה למשטרה. בדיוק יצאנו מהמועדון ועוד היינו קצת שיכורות, ועם צפצופים באוזניים מהמוזיקה". ד' מסרה עדות למשטרה וזיהתה עבור החוקרים שניים משלושת התוקפים. "אני חושבת שהם חיפשו את זה", אמרה. "הם נראו כמו חבורה חמומת מוח שחיפשה מישהו להיטפל אליו. הם בטח נראו כמו טרף קל".

א', אחד המותקפים, סיפר: "דיברתי עם חבר שעמד מאחורי, ופתאום הרגשתי שהוא נדחף עליי. בהתחלה הייתי בטוח שזו דחיפה חברית, אבל כשהסתובבתי ראיתי שניים או שלושה גברים שדיברו ביניהם ונראו להוטים. כשניסינו להבין מה קורה הם המשיכו להתגרות בנו, ולדבר בערבית בינם לבין עצמם ואלינו. הבנתי שמדובר בניסיון להציק, וזיהיתי זעם בעיניים שלהם. ניסיתי להרגיע אותם, אמרתי, 'כולנו באנו לבלות בסך הכל ואנחנו לא מחפשים בעיות'. רק סיימתי את המשפט ואחד מהם הוריד לי אגרוף ללסת. הוא התכוון להכות אותי שוב, אבל חבר אחר היה מספיק מהיר ועצר אותו. אחרי זה כולם התנפלו עליו. כל הקבוצה תקפה אותו בו זמנית".

בני, מנהל האבטחה של האומן 17 שעצר את התוקפים, סיפר: "שמעתי בליינים צועקים ומרביצים למישהו. כשהם ראו אותנו מתקרבים הם עזבו את הבחור. כשהגענו ראינו שהוא מדמם מאפו. רצנו אחריהם, ותוך כדי התקשרתי למשטרה. האנשים שמסביב סיפרו שהתוקפים הקניטו אותו לפני. כמה בנות שהיו שם אמרו שהוא הותקף בגלל שהוא הומו. הן סיפרו שניסו לגנוב לו את התיק, וכשהוא נאבק זה התפתח. סיפרו גם שקיללו אותו. הם בהמות אדם, אין דרך אחרת לתאר את זה".

לדבריו, אירועים דומים מתרחשים באזור מדי לילה, גם אם לא בכזה היקף. "טיפוסים שיוצאים ממועדון החשפנות הסמוך נתקלים בבליינים שיוצאים ממסיבות גייז ומקללים אותם. זו לא הפעם הראשונה. האבטחה מטפלת בכל המקרים, אין אצלנו מקרים כאלה. לראות בחור צעיר שבסך הכל הגיע לבלות ומותקף ככה זה פשוט כאב לב".

עו"ד ענבר קינן, שמייצגת את אחד מהחשודים בתקיפה מטעם הסניגוריה הציבורית, מסרה: "החשוד מכחיש את החשדות ומסר גרסה להשתלשלות האירועים. לטענתו מדובר בקטטה. חשוב לציין כי הוא טוען שאין לו שנאה לקהילת הלהט"ב, וכי כלל לא הכיר את המתלוננים. לאחר שיוגש כתב האישום נלמד את חומרי החקירה ונגיב בהית המשפט".

ערן גלובוס, יו"ר הבית הפתוח בירושלים לגאווה ולסובלנות, מסר היום בתגובה: "מצער כי משטרת ת"א החליטה להימנע מהאשמת התוקפים בשבת האחרונה בתקיפה על רקע שנאה, זאת בשל 'קושי ראייתי' לכאורה. לנו נראה כי הנסיבות ומכלול העדויות מציירים תמונה ברורה ממנה אי אפשר להתעלם - צעירים להט"בים הותקפו בלב ת"א בשל נטייתם המינית ביציאה מבילוי שגרתי. לצערנו, גם משטרת ת"א יודעת כי זהו לא אירוע נקודתי וכי שוב ושוב מופקר ביטחוננו. על אף ההחלטה המאכזבת, אנו מודים למשטרת ת"א, בשם הבית הפתוח ובשם הפצועים, על הטיפול הזריז והרגיש". עוד נמסר כי "אנחנו מבקשים להזכיר כי עד לרגע זה, קולם של מנהיגי הציבור הערבי ביפו ובכלל לא נשמעו. דממה. הגיע הזמן שאותם מנהיגים יקחו אחריות ויתחייבו לקדם חינוך לסובלנות והיכרות עם הציבור הגאה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ