המלצות המשטרה להעמיד לדין את דוד ביטן שפורסמו היום (חמישי) כללו גם המלצה להעמיד לדין את ראש העיר ראשון לציון לשעבר, דב צור, בגין שוחד, מרמה והפרת אמונים. 

המשטרה מצאה תשתית ראייתית לכך שצור פעל לקידום מיזמי בנייה של היזם ואיש העסקים המקומי ארז מוסאצ'ו תמורת טובות הנאה, ובהם אולם האירועים לאגו ופרויקט "הלופט" ברחוב רוטשילד בעיר, על אף ניגוד העניינים החמור שבו היה נתון.

תחקיר "הארץ": יזם גייס תרומות לראש העיר ראשל"צ, בילה אתו בחו"ל - וקיבל תוספות בנייה מפליגות

על פי החשד, מוסאצ'ו, הבעלים של מסעדת הסוהו בעיר, סייע לצור בקמפיין הבחירות שלו בשנת 2013, כאשר גייס תרומות בסך מאות אלפי שקלים לטובת בחירתו לראשות העיר. בעניינו של מוסאצ'ו המשטרה ממליצה להגיש נגדו כתב אישום בגין מתן שוחד.

מוסאצ'וצילום: ניר שמול

המלצת המשטרה נגד צור התבססה בין היתר על חומרים שפורסמו בתחקיר "הארץ" באוקטובר 2016. המשטרה התבססה על התחקיר גם בהחלטתה להעמיד לדין את מוסאצ'ו. 

לפי הודעת המשטרה, מוסאצ'ו "ניהל את קמפיין גיוס התרומות של דב צור לקראת הבחירות לרשויות המקומיות באוקטובר 2013, ובתוך כך גייס בעצמו תורמים והעמיד מנגנון לגיוס תרומות המהווה טובת הנאה שהתקבלה אצל דב צור". עוד נמסר כי "בעת כהונתו של צור כראש העיר, הוא דן בענייניו של היזם, קיבל החלטות וחתם על היתרים בנוגע לפרויקטים נדל"ניים של היזם, תוך הסתרת הקשר בין השניים והימצאות צור בניגוד עניינים מול היזם".

תחקיר "הארץ" שרטט את מערכת היחסים בין השניים. בין השאר נחשף שמוסאצ'ו היה גורם מרכזי בגיוס הכספים עבור צור בקמפיין הבחירות שלו לראשות העיר ב-2013. שנה וחצי לפני הבחירות, במאי 2012, התקבלו תרומות ראשונות היישר מחשבונותיהם של בני משפחת מוסאצ'ו ומזה של שותף עסקי שלו, בן ציון שמחון. חודשים ספורים לאחר ניצחונו, טס צור עם מוסאצ'ו לחופשה של שבועיים בסרי לנקה.

השניים יצאו לחופשה בזמן שהעירייה ניהלה משא ומתן מתקדם לרכישת מתחם היקב ההיסטורי במרכז העיר, שנרכש לבסוף על ידי חברה שבה שותף מוסאצ'ו. התחקיר התחקה אחר שלושה מיזמי נדל"ן גדולים של חברות שמוסאצ'ו הוא אחד מבעליהן, שהניבו רווחים המוערכים בעשרות מיליוני שקלים. בעיסוקו בפרויקטים האלה לא הצהיר צור על ניגוד עניינים עם היזם, מאחר שלטענתו לא היה צורך בכך, ובחלק מהמקרים בחר שלא להשתתף בישיבות בעירייה שעסקו בפרויקטים, "רק כדי למנוע לזות שפתיים", לדבריו.

כך היה בפרויקט אחר של מוסאצ'ו, אולם האירועים לאגו, שעליו פרסם מבקר המדינה דו"ח ביולי האחרון שתמך בממצאי התחקיר. אף כי הקרקע במקום יועדה בעיקר למלונאות, בשנים 2013-2012 אישרו צור ומהנדס העיר לבנות שם אלפי מ"ר של שטחי מסחר — החלטה שמעלה משמעותית את שווי הקרקע. המבקר מצא שצור התערב בעסקה עם מוסאצ'ו בלי להצהיר על ניגוד עניינים, שבו היה מצוי בשל קשריו עם היזם.

מתחם היקב בראשון לציון, שהוקם ב-1887 על ידי הברון אדמונד ג'יימס דה רוטשילד, נחשב סמל מרכזי של העיר. לפני כמה שנים הכריזה אגודת הכורמים, שהיתה בעלת השטח, על מכירתו. העירייה הביעה עניין מיד, והעלתה את הרעיון להפוך את המתחם לאתר לשימור בעל אופי תיירותי. לדברי צור, העירייה עצמה ניהלה משא ומתן מול האגודה לרכישת הקרקע תמורת 120 מיליון שקלים.

אלא שבאפריל 2014 קיבלה אגודת הכורמים הצעה נוספת, בסכום של 165 מיליון שקלים, לרכישת המתחם. מאחורי הצעה זו עמדה חברת "היקב בראשון לציון נכסי דלא ניידי", שבה חברים איש הנדל"ן אריאל רוטר, המנכ"ל לשעבר של חברת האחזקות בריטיש ישראל, עמיר בירם ומוסאצ'ו עצמו. החברה רכשה את המתחם, מה שהוביל לטענת צור לניתוק היחסים בינו ובין היזם.

לחברה של מוסאצ'ו אושרו שינויים בתוכנית המתחם בוועדה המקומית לתכנון ובנייה, שבראשה עמד צור. בעוד שלפי התוכנית הקודמת שהיתה בתוקף היו אמורות להיבנות במתחם תשע יחידות דיור נוספות, הוחלט לאשר 375 יחידות שישמשו למגורים. כמו כן, בעוד שבתוכנית החלה על המתחם אושרה הקמת 144 יחידות לדיור מוגן — המספר החדש הוא 250 יחידות, בצירוף מחלקה סיעודית בשטח של 5,000 מ"ר. גם שטחי המסחר עברו שינוי במתחם – ושולשו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ