מטען הונח בבניין מועצת ירכא; נבדק קשר למתיחות בשל תוצאות הבחירות ביישוב

עובדי המועצה הזעיקו את המשטרה, וחבלנים נטרלו את המטען ללא נפגעים. ראש המועצה אמר כי מעתה תוצב שמירה על המבנה סביב השעון. מאז הבחירות המקומיות אירעו כמה מקרי ירי ביישוב

נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בניין המועצה המקומית ירכא, הבוקר
נעה שפיגל

עובדי המועצה המקומית ירכא גילו הבוקר (ראשון) מטען חבלה בבניין המועצה. חבלנים נטרלו את המטען, ובמשטרה בודקים אם יש קשר למתיחות המתמשכת במועצה מאז הבחירות המקומיות או לסכסוכים אחרים ביישוב. ראש המועצה, והיב חביש, סיפר ל"הארץ" כי המטען הונח לפנות בוקר בקומה 1- סמוך למעלית וכי העובדים שנתקלו בו הזעיקו את המשטרה.

חביש גינה את המעשה וציין כי במקום מותקנות מצלמות שיאפשרו למשטרה לגלות מי האחראים לו. הוא הוסיף כי מעתה תוצב שמירה מחוץ למבנה המועצה 24 שעות ביממה וכי הוא יקיים דיון בעניין עם נציגי המשטרה. "החיים צריכים לחזור לשגרה. יש לנו אתגרים לא פשוטים אחרים להתמודד אתם", הדגיש חביש.

ניידת משטרה סמוך לבניין המועצה בירכא, הבוקרצילום: דוברות המשטרה

מאז הבחירות המקומיות באוקטובר האחרון, אירעו כמה מקרי ירי ביישוב על רקע בחירתו מחדש של חביש, שניצח בהפרש קטן את יריבו חאתם עאטללה. טענות על זיופים הגיעו לפתחו של בית המשפט, לאחר שהתגלו קלפיות ופתקי הצבעה סמוך לפח זבל אך לאחר מכן התברר כי הן הושלכו לאחר הספירה.

עאטללה הגיש עתירה לבית המשפט המחוזי בטענה לזיופים, וזה קבע כי רוב הליקויים המשמעותיים בטיפול בקלפיות ביישוב נבעו מטעויות אנוש ומחוסר הבנה של ההוראות, ולא מפגיעה מכוונת בטוהר הבחירות.

עאטללה ערער על ההחלטה לבית המשפט העליון, ובו פסקו השופטים כי תוצאות הבחירות ייוותרו על כנן אולם מתח ביקורת על הליך הבחירות ביישוב. השופטים דפנה ברק ארז, יעל וילנר ועופר גרוסקופף ציינו בפסק הדין כי "ניהול הבחירות בירכא היה נגוע באי-סדרים משמעותיים, תוך סטייה בולטת מן ההנחיות של משרד הפנים". לדבריהם, "עיון בפרטי המקרה מלמד על חוסר מקצועיות לכאורה בניהול הדברים וכן באי-שמירה על מרחק מספיק בין מי שאמור לפקח על הבחירות לבין מי שאמור להיות מפוקח על ידו".

השופטים ציינו כי "לקחים אישיים ומערכתיים יצטרכו להיות מופקים" ולא הסתפקו בהטלת האחריות על מנהלי הבחירות ביישוב. "כאשר מתגלים ליקויים כה משמעותיים בניהול הבחירות, הרי שהבעייתיות – לפחות במישור הציבורי – אינה מונחת רק לפתחם של מי שעסקו בניהול הבחירות במקום. באופן עקרוני, משרד הפנים נושא באחריות לוודא כי כלל מי שאמורים לעסוק במלאכה יהיו כשירים לתפקידים ואמונים עליו", הדגישו.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ