נתניהו לבג"ץ: פניתי לאילי ההון שתרומתם נפסלה לקבלת הלוואה למימון הוצאותיי המשפטיות

רה"מ עתר לבג"ץ בטענה כי לוועדת ההיתרים לא היתה סמכות לדחות את בקשתו לקבלת מימון מנתן מיליקובסקי וספנסר פרטרידג' בגלל קרבתו אליהם. הוא הסביר כי סנגוריו התנו את המשך הטיפול בהליך השימוע בהסדרת שכר הטרחה שלהם

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת סיעתו בירושלים, היום

ראש הממשלה בנימין נתניהו עתר היום (שני) לבג"ץ נגד דחיית בקשתו למימון הגנה משפטית מאילי ההון נתן מיליקובסקי וספנסר פרטרידג' והודיע כי ייקח מהשניים "הלוואה מסחרית". לפי נתניהו, הוא החל לנקוט ב"צעדים מידיים לשם נטילת הלוואה מסחרית בתנאי השוק וכנגד ביטחונות, וזאת כמימון ביניים דחוף". נתניהו הסביר בעתירתו כי סנגוריו התנו את המשך הטיפול בהליך השימוע בהסדרת שכר הטרחה שלהם.

בחודש שעבר דחתה בשנית ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה את בקשת נתניהו למימון הגנתו המשפטית. הוועדה קבעה שעל נתניהו להחזיר 300 אלף דולר שכבר קיבל מבן דודו מיליקובסקי ללא היתר, כפי שחשף גידי וייץ ב"הארץ", וכן חליפות שקיבל מפרטרידג'.

בנימוקי עתירת נתניהו היום לבג"ץ נכתב כי לוועדת ההיתרים לא היתה סמכות לדחות את בקשתו, וכי היקף התיקים אינו מאפשר לנתניהו לממן את ההגנה המשפטית לבדו. עוד נכתב כי החלטת הוועדה שלא לאפשר לנתניהו לקבל סיוע כספי למימון הגנתו בהיקף של שני מיליון דולר "מהאנשים הקרובים אליו ביותר, בן דוד מקרבה ראשונה וחבר אישי קרוב שהם תושבי חוץ, שלא מתקיים לגביהם חשש מהותי לניגוד עניינים", היא בלתי מידתית ובלתי סבירה בעליל.

סנגוריו של נתניהו ביקשו לקיים דיון בעתירה בדחיפות, שכן אחרת "עלול העותר למצוא עצמו ללא הגנה משפטית, בשעה שעליו להיערך להליך שימוע". עלות הגנתו המשפטית לצורכי השימוע נאמדת במיליוני שקלים, כך לפי העתירה.

בן דודו של נתניהו איש העסקים נתן מיליקובסקי, ב-2014צילום: MICHAEL FALCO / NYT

לפי העתירה, ועדת ההיתרים התבססה בהחלטתה על מבחן היכולת הכלכלית כדי לקבוע אם נתניהו זכאי למימון ההגנה, בעוד היה עליה לעסוק אך ורק במבחן ניגוד העניינים. נתניהו האשים את הוועדה ב"נהייה אחר רחשי ציבור פופוליסטיים" ועיטור ההחלטה ב"ביטויים עסיסיים" שהעצימו את הפגיעה בעותר, תוך הסתמכות על הצהרות הון לא עדכניות ללא הסכמתו של נתניהו ומבלי לברר אם הן מעודכנות.

עוד נכתב בעתירה כי החלטת הוועדה חותרת תחת זכותו של נתניהו להליך הוגן תחת חזקת החפות. "החלטת המשיבה (הוועדה) חותרת תחת עקרונות היסוד של השיטה. היא ניתנה בחוסר סמכות ובחריגה מסמכות והיא לוקה בחוסר סבירות קיצוני", נכתב.

ספנסר פרטרידג' ב-2006צילום: Gareth Cattermole / Getty Images

"מדובר בתיקים 'מפלצתיים', לשון בית המשפט, אשר נחקרו על ידי רשויות האכיפה במשך למעלה משנתיים והיקף העוסקים במלאכת החקירה וגיבוש המסקנות מחזיק עשרות פרקליטים בשירות המדינה", נכתב בעתירה, שהוגשה באמצעות עורכי הדין נבות תל-צור, טל שפירא ועמית חדד. "מול מערכה כבדה וחסרת תקדים זו עומד אדם בודד ויחיד, בשר ודם, הנדרש לגייס משאבים אדירים לצד תעצומות נפש כדי לממן את חזקת החפות העומדת לו, ובתוך כך לרדת מנכסיו".

הסנגורים מלינים על כך שחברי הוועדה דחו את בקשתם לשמוע את עמדתם לפני ההחלטה. עמדת חברי הוועדה היתה כי ניתנה להם ההזדמנות להשמיע את עמדתם לפני שמסרו את החלטתם השנייה ואין צורך ב"שימוע" נוסף. כן הם מתחו ביקורת על הנימוק החדש של הסנגורים כי מצבו הרפואי של הסנגור המנוח וינרוט גרם לכך שחברי הוועדה לא קיבלו מענה לשאלותיהם.

בעתירה מתייחסים הסנגורים למשאבים שהשקיעה המדינה בחקירות נגד נתניהו. לפי הערכת הסנגורים, מדובר ב-50 חוקרים ו-30 פרקליטים, וכן חקירות מעבר לים שסך עלותן מוערכת על ידם בעשרות מיליוני שקלים.

חברי הוועדה הוסיפו: "מהצהרות ההון שמגיש המבקש עולה שהמבקש הוא אדם אמיד. הוא נדרש להוכיח כי מיצה את יכולותיו למימון עצמי בטרם יפנה לתרומות". לפי דירוג "פורבס" שפורסם בפברואר, הונו של נתניהו נאמד ב–50 מיליון שקלים. בנוגע להתחייבות של ראש הממשלה להשתתף בעצמו במימון הוצאותיו המשפטיות, כתבו חברי הוועדה: "אין אנו יכולים לקבל מודל של 'תרומות תחילה' ואחר כך השתתפות הנוגע בדבר עצמו במימון. הוועדה קבעה בעבר עיקרון הפוך". עוד הם ציינו כי מדובר בהחלטה שנייה, על אף שלא קיימת זכות ערעור על החלטתם הראשונה.

מבקשת נתניהו לוועדת ההיתרים עלה כי התרומות מבעלי ההון מיועדות גם לכיסוי חובות של מאות אלפי שקלים לסנגוריו. "ראש הממשלה התחייב לשלם לפרקליטיו הקודמים את שכר טרחתם, כאשר בשלב זה מונחים על שולחנו של ראש הממשלה חשבונות שטרם שולמו על ידו", נאמר בה. עוד צוין בבקשה ש"ראש הממשלה טרם שילם שכר טרחה והחזר הוצאות" לצוות ההגנה הנוכחי שלו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ