ביהמ"ש זיכה את הנאשמים בהצתת כנסיית דורמיציון, אחרי שהפרקליטות הודתה כי אין מספיק ראיות

הפרקליטות משכה את כתבי האישום נגד ינון ראובני, שהורשע בעבר בהצתת כנסיית "הלחם והדגים", ונאשם נוסף. לפני חודשיים פסל המחוזי את הודאות הנאשם, שהיה קטין בעת ההצתה

לוגו הארץ
הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ראובני בבית המשפט בנצרת בהרשעתו בהצתת כנסיית הלחם והדגים, 2017
לוגו הארץ
הארץ

פרקליטות מחוז מרכז (פלילי) הודיעה היום (שני) לבית המשפט המחוזי בלוד כי היא מושכת את כתבי האישום נגד ינון ראובני ונגד נאשם נוסף בהצתת כנסיית דורמיציון בפברואר 2016. לפי הודעת הפרקליטות, לא נותרו בידיה די ראיות שיובילו להרשעת הנאשמים. לפיכך, זיכה בית המשפט את השניים בתיק. ראובני, היום בן 23, הורשע לפני כשנתיים בהצתת כנסיית "הלחם והדגים" על שפת הכנרת ביוני 2015.

לפני כחודשיים פסל בית המשפט המחוזי מרכז את הודאות הנאשם הנוסף, שהיה קטין בעת ההצתה. הנאשם, שנעצר כחלק מחקירת תשתית הטרור שביצעה את רצח משפחת דוואבשה בדומא, אך לא הואשם בפרשת הרצח, נשפט כקטין. הוא הודה בחקירתו במעורבות בתשתית טרור ובפשעי שנאה שכללו הצתה ופגיעה ברכוש. עם זאת, האופן שבו שב"כ והמשטרה ניהלו את חקירתו, בלי שפגש עורך דין ותחת לחץ כבד, הוביל לפסילת כל הודאותיו. 

שוטר במבנה הכנסייה שהוצת, ב-2015. כתובות נאצה רוססו על הקירותצילום: אמיל סלמן

שופטת המחוזי, מיכל ברנט, אמרה אז: "הנאשם היה נתון בחקירה ממושכת, אינטנסיבית ורצופה בשב"כ ובמשטרה החל מיום מעצרו. הוא שהה במשך ארבעה ימים בתא עם מספר מדובבים, אשר התנהלותם היתה בלתי הוגנת בלשון המעטה, פוגענית ומאיימת". לדבריה, "זו יצרה אצל הנאשם מצב שבו היה נתון ללחץ וחש חוסר אונים... כשלגילו הצעיר לא ניתן שום משקל כמו גם העובדה שכל העת היה מנוע מפגישה עם עורך דין". עוד ציינה השופטת בהחלטה כי "לא ניתן לשלול טענת הנאשם כי במהלך חקירת השב"כ הופנתה כלפיו אלימות חד-פעמית וצעקות".

פרקליטם של ראובני ושל הנאשם הנוסף, עו"ד איתמר בן גביר, מסר לאחר הודעת הפרקליטות: "סוף האמת לנצח. במשך שלוש שנים אמרתי מעל כל פורום אפשרי שעינו צעירים יהודים על רקע פוליטי ונלחמתי על חפותם. היום הגיעה לסיום אחת הפרשות החמורות בהיסטוריה של המשפט הישראלי". בן גביר הוסיף כי הוא שמח שהשופטת קיבלה את עמדתו, "ושמח שהיום גם הפרקליטות מודה כי אין ראיות".

במסגרת התקרית הוצת מבנה של הכנסייה המשמש סמינר ללימודי דת, וכתובות נאצה התגלו על אחת מקירותיו. על הקירות רוסס "מוות לערבים" וכתובות בגנות ישו ומריה. כמו כן, נכתב שמו של המאחז הבלתי חוקי "גאולת ציון" שפונה שבוע לפני התקרית.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ