ליצמן נחקר שוב בחשד שניסה להשפיע על עמדות גורמי רפואה

בחודש שעבר נחקר סגן שר הבריאות בחשד שסייע למנוע את הסגרתה של נאשמת בעבירות מין בקטינות, והיום נחקר בחשד להתערבות במקרים נוספים. לשכת ליצמן: "סגן השר מקפיד שלא להתערב בעמדת גורמי המקצוע"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליצמן מחוץ לבית המשפט העליון בירושלים, לפני כשבועיים

סגן שר הבריאות יעקב ליצמן נחקר היום (שני) בלהב 433, כחודש לאחר שנחקר בחשד שסייע למנוע את הסגרתה לאוסטרליה של מלכה לייפר, שנאשמת בעבירות מין בקטינות. היום נחקר ליצמן בחשד שהיו מקרים נוספים שבהם התערב מול גורמי רפואה בניסיון להשפיע על עמדותיהם. לפי מקור המעורה בפרטי החקירה, ליצמן נחקר בין היתר בחשד שניסה להתערב בנוגע לאנשים שהוא נמצא עמם בקשרי חברות. גם אחד מעוזריו של ליצמן, חיים יוסטמן, נחקר היום.

מלשכתו של ליצמן נמסר כי "בניגוד מוחלט לפרסומים השונים, ולמרות מסכת התחקירים והכתבות נגד ליצמן בגין הנהגת מדיניות 'דלת פתוחה' לפניות ציבור מכלל האוכלוסיות, אנו בטוחים שאין כל שחר לחשדות, להדלפות ולהכפשות כלפי ליצמן". עוד נמסר כי "סגן השר מקפיד בזהירות יתירה שלא להתערב בעמדת גורמי המקצוע, והורה להם לפעול אך ורק לפי החוק, ללא כל הפעלת לחצים או איום".

מלכה לייפר בבית המשפט בירושלים, לפני כשנהצילום: אוליבייה פיטוסי

בתגובת ליצמן נכתב גם כי "יושרו הציבורי ועשייתו העצומה של סגן השר ליצמן לקידום מערכת הבריאות, בייחוד בתחום פניות ציבור מכל האוכלוסיות, מוכרות וידועות לכל, תוך הקפדה מדוקדקת לשמירת החוק, וכך יימשך גם בעתיד".

עוד נכתב בתגובה: "יוזכר, במאי 2013 גם נחקר ליצמן בחשד שהורה לגורמי רפואה לפעול בניגוד לעמדתם כביכול, ובתוך זמן קצר הבינו רשויות החוק שלא נפל כל פגם במעשיו והתיק נסגר. יש לדחות ניסיון מצד גורמים אינטרסנטיים בשיתוף כלי תקשורת מסוימים, להפוך את נוהג פניות הציבור לעזרה ללשכת ליצמן - לעבירה על החוק. ההיפך הוא הנכון. אנו רואים זאת כזכות וכחובה, לסייע חוקית ולפי הנוהל בלבד, לכל מי שפונה ללשכתנו בנושאי רפואה, בדגש על כל מי שפונה, ללא הבדל דת, גזע וקהילה. זאת בניגוד מוחלט לנטען כביכול על העדפות למקורבים ומטופלים חרדים".

לפי המשטרה, בחודש שעבר זומן ליצמן לחקירה בחשד להפרת אמונים ושיבוש הליכי משפט. מקורות המעורים בפרטי החקירה ציינו כי החקירה הסמויה נגד ליצמן נמשכה כחצי שנה במהלכן נגבו עדויות בין היתר מגורמי רפואה.

מידע שהגיע ל"הארץ" שפך אור על פרשת הליכי ההסגרה לאוסטרליה של לייפר. ב-2016 נקבע כי לייפר לא כשירה לעמוד לדין, אולם בעקבות חקירת משטרה ועדויות שהתקבלו במשרד המשפטים מארגון JCW, קבעו בפברואר 2018 פסיכיאטרים מהמרכז לבריאות הנפש איתנים כי לייפר מתחזה וכי היא כשירה לעמוד לדין. עם זאת, על פי מקורות במערכת הבריאות, פסיכיאטר בכיר בשירות הציבורי נמנע שלוש פעמים מלחתום על חוות הדעת שקבעה כי לייפר כשירה לעמוד לדין.

בידי המשטרה מצויות עדויות של כמה פסיכיאטרים בנוגע ללחצים שהופעלו עליהם, עד כדי רמיזות ברורות בעניין העברתם מתפקידם אם לא ישתפו פעולה. בנוסף, ב"הארץ" פורסם לפני כשבועיים כי ליצמן הפעיל מסכת לחצים על הפסיכיאטר הבכיר ד"ר משה בירגר, על מנת שיעניק הערכת סיכון נמוכה לפדופיל חרדי, המרצה עונש מאסר.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ