פורסם תיעוד של חיילי נצח יהודה שהורשעו מכים בראשם פלסטינים אזוקים

בסרטון נראים החיילים מכים בראשם אב ובנו כשהם כפותים ועיניהם מכוסות, וצועקים להם "תגיד שלום" ו"יש חאפלה". חמשת הלוחמים הורשעו בהתעללות וירצו עונשי מאסר של בין חודשיים לשישה חודשים

יניב קובוביץ
יניב קובוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
תיעוד חיילי נצח יהודה מכים פלסטינים
יניב קובוביץ
יניב קובוביץ

בית הדין הצבאי ביפו התיר היום (שלישי) לפרסום סרטון המתעד את חמשת חיילי גדוד נצח יהודה שהורשעו בהתעללות, מכים שני עצורים פלסטינים. בתיעוד, שצילם אחד הלוחמים, נראים החיילים כשהם רעולי פנים מכים בראשם שני עצורים כפותים שעיניהם מכוסות ואומרים להם "יש לך חאפלה" ו"תגיד שלום". ארבעה מהחיילים הורשעו בהתעללות בנסיבות מחמירות וירצו כחצי שנת מאסר. חייל נוסף הורשע בהתעללות וירצה שני חודשי מאסר כיוון שחלקו במעשים הוגדר "קטן יחסית".

כתב האישום נגד חמשת החיילים מהגדוד שבחטיבת כפיר הוגש בינואר. לפי כתב האישום, החיילים עצרו את שני הפלסטינים, אב ובנו, ב-8 בינואר בכפר אבו שחידם. האישום ייחס לחיילים התעללות בנסיבות מחמירות וחבלה חמורה בנסיבות מחמירות. מצבו של אחד משני העצורים שהוכו היה כה קשה עד שלא ניתן היה לחקור אותו בעקבות התקרית. השניים פונו לבית החולים שערי צדק בירושלים, ואחד מהם אושפז למשך שלושה ימים.

אחד הלוחמים מובא להארכת מעצרו, בינוארצילום: מוטי מילרוד

בכתב האישום צוין שהחיילים הכו את שני הפלסטינים באגרופים, בבעיטות ובחפצים קהים, וגרמו להם לחבלות קשות. החיילים גם הורידו את הכיסוי מעיניו של הבן בשלב מסוים ואילצו אותו לצפות בהם מכים את אביו, עד ששברו לו את הצלעות והאף וגרמו לחבלות קשות בראשו.

קצין בדרגת סגן שפיקד על החיילים הועמד לדין מפני שלא מנע את האלימות. בהודעה שפרסם דובר צה"ל עם העמדתו לדין נכתב כי בכתב האישום מיוחסות לקצין עבירות של אי-מניעת פשע, חבלה ברשלנות והתנהגות שאינה הולמת. על פי כתב האישום נגדו, "המפקד הבחין שחייליו נוהגים באלימות קשה כלפי עצורים פלסטינים, בעודם אזוקים ומכוסי עיניים, ולמרות זאת לא מנע מהם להמשיך ולהכות את העצורים". הקצין הושעה מתפקידו בעקבות המקרה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ