המשטרה: שניים מהחשודים ברצח הצעירה בלוד התחייבו שהיא לא תיפגע

בית המשפט האריך את מעצרם של ארבעה מקרובי משפחתה של דיאנה אבו קטיפאן, בת ה-18, שהיתה אמורה להתחתן מחר. בני המשפחה מסרו כי אין להם כל קשר לרצח: "המשטרה מחפה על מחדליה"

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הירי בלוד, אתמול
זירת הירי בלוד, אתמולצילום: אילן אסייג

קרובי משפחתה של דיאנה אבו קטיפאן, בת ה-18 שנורתה למוות אתמול (רביעי) בלוד, חשודים כי היו מעורבים ברציחתה חרף הבטחה של שניים מהם כי יגנו עליה - כך סיפרו היום במשטרה. בית משפט השלום בראשון לציון הורה היום להאריך את מעצרם של שניים מארבעת החשודים בשבוע, ואילו מעצרם של שני חשודים נוספים הוארך בארבעה ימים.

עורך הדין צביקה אבנון, שמייצג את אחד החשודים, מסר כי המשטרה ביקשה לעצור אותו בטענה שהוא קשור לרצח, אך לדבריו "זה מופרך באופן מוחלט. הוא היה ברכב עם המנוחה, וכשבא אותו רוצח - הוא ניסה להדוף אותו, שם את ידו על קנה האקדח ונפגע מירי באצבעו. המנוחה קיפחה את חייה, והוא כואב את זה בצורה יוצאת דופן". שוקרי אבו טביק, סנגורו של החשוד השני, מסר כי הוא אינו קשור לעבירה וכי הגיע לאזור כדי להשתתף בחתונתה של אבו קטיפאן. 

עורכי הדין של חשוד נוסף, נדיר בראנסי ואורי ברעוז, מסרו כי "החשוד מכחיש כל קשר לאירוע. אנחנו מאמינים שהאמת תתברר בהקדם האפשרי והחשוד ישוחרר לביתו בהקדם. כל ההתנהלות בתיק הזה של החשוד היתה ידועה למשטרה ולא היה שום מקום לעצור אותו". לפי בראנסי, בעבר סייע החשוד למשטרה במקרים חמורים בחברה הערבית, בין היתר בתיווך להחזרתו של הילד כרים ג'מהור שנחטף מביתו בקלנסווה ביולי. המשטרה אישרה כי החשוד עורב באותו מקרה.

קצין במשטרה סיפר כי הרשויות ניסו להציע לאבו קטיפאן פתרונות רבים בניסיון להגן עליה מפני בני משפחתה, אך היא סירבה לקבל הגנה. אחד מבני משפחת אבו קטיפאן אמר היום ל"הארץ" כי למשפחה אין קשר לרצח, וכי מדובר בעלילות שהמשטרה ממציאה כדי לחפות על מחדליה.

זירת הירי בלוד, אתמול
זירת הירי בלוד, אתמולצילום: אילן אסייג

לפי מקור במשטרה, ב-22 בפברואר התארסה אבו קטיפאן לבכר אבו גאנם, בן גילה המתגורר ברמלה. אלא שמשפחתו של אבו גאנם התנגדה לאירוסים וכפתה עליו לבטל אותם, מאחר שייעדה אותו לאשה מתוך המשפחה המורחבת. בעקבות זאת, בני הזוג החליטו לברוח ב-3 במארס לרמאללה. הגורם הבהיר כי ההחלטה לברוח לרמאללה היתה מכרעת בתכנון הרצח, וככל הנראה היתה המהלך שחרץ את דינה. לדבריו, בבריחתם יצאו השניים נגד המסורת המקובלת בחברה הבדואית. שתי המשפחות המורחבות עברו מהדרום ללוד ולרמלה בשנות ה-70.

ביום הבריחה דיווח סבה של אבו קטיפאן במשטרה על היעדרותה של נכדתו, והשוטרים הצליחו לאתר אותה ברמאללה. על פי גרסת המשטרה, בהתאם לטיפול השגרתי בתיקי היעדרות, הגיעו השוטרים לנקודת הימצאותם של השניים וביקשו לוודא עם אבו קטיפאן שהם נמצאים בעיר מרצונם. משהבינו במשטרה את נסיבות ההיעדרות ואת החשש הכבד לחייה של אבו קטיפאן, הביאו את בני הזוג לתחנת לוד ופרשו בפני השניים את האפשרויות העומדות בפניהם.

במשטרה אמרו כי אבו קטיפאן בת ה-18 הוגדרה אשה בסיכון, והוצע לה לעבור למקלט. לדברי מקור במשטרה, השוטרים וידאו שהיא מבינה כי הם לא יוכלו להגן עליה מחוץ לו. החוקרים העבירו לה מספרי טלפון ישירים של קצינים ליתר ביטחון, ואיתרו משפחה ניטרלית ברמלה שאבו קטיפאן תוכל להתארח אצלה. ואולם, בני המשפחה המארחת הודיעו אחרי שלושה ימים שלא יוכלו לארח אותה יותר. סנגורו של אחד החשודים בפרשה טען היום כי מי שקיבל את ההחלטה לעזוב את הבית היא אבו קטיפאן עצמה, שביקשה לשהות בביתו של אחד מקרובי משפחתה שחשוד כעת במעורבות ברצח. לפי הסנגור, הצעירה שהתה בביתו של החשוד כמה ימים תחת השגחתו.

דיאנה אבו קטיפאן
דיאנה אבו קטיפאן

לפי גרסת המשטרה, בשלב זה יזם אחד הקצינים שעסקו בתיק פגישה עם שתי המשפחות ובה סוכם כי ב-15 במארס, מחר, יחתמו בני הזוג על הכתובה ויינשאו. בפגישה דרש הקצין מחמישה בני משפחה - מהם שניים מהעצורים - התחייבות שישמרו עליה עד לחתונה. כדי לתקף את ערבותם, הם אף חתמו על מסמך לא רשמי בכתב ידם.

אתמול יצאה אבו קטיפאן עם סבה ליום סידורים לקראת החתונה. כששהתה בתוך המכונית בחניה, פתח אלמוני את הדלת, ירה בה מטווח אפס ונמלט. בדיונים בעניינם של ארבעת החשודים במעשה מתנהלים בבית משפט השלום בראשון לציון בדלתיים סגורות ותחת צו איסור פרסום על פרטי החקירה. השופט עמית מיכליס אמר כי קיים חשש כבד לשיבוש החקירה על ידי בני המשפחה.

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ