ראש הוועדה שאסרה על נתניהו לגייס תרומות התפטר: חשתי שמופעלים עלינו לחצים פוליטיים

בין המבקר לבין חברי הוועדה היתה מחלוקת בנוגע לבקשתם של סנגורי נתניהו להשמיע את עמדתם בעל פה שוב. השופט בדימוס עוני חבש לא פירט מי הפעיל את הלחצים

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו, בסוף השבוע
רויטל חובל
רויטל חובל

השופט בדימוס עוני חבש, שעמד בראש ועדת ההיתרים במשרד מבקר המדינה, התפטר מתפקידו בטענה שהוא חש כי על הוועדה מופעלים לחצים פוליטיים, שנועדו לגרום לה לסטות מהחלטותיה בעניין ראש הממשלה, בנימין נתניהו. הוועדה דחתה פעמיים את בקשותיו של נתניהו לגייס מבעלי הון תרומות למימון הגנתו המשפטית, וחבש הגיש את התפטרותו לפני כעשרה ימים, לאחר הדחייה השנייה. ביום שני ידון בג"ץ בעתירה של נתניהו נגד החלטת הוועדה. על התפטרותו של חבש דווח לראשונה בחדשות כאן.

מבקר המדינה יוסף שפירא, שהכיר את חבש כשכיהנו ביחד בבית המשפט המחוזי בירושלים, הוא שמינה אותו ליו"ר ועדת ההיתרים ב-2012. באחרונה נחלקו המבקר וחברי הוועדה בעניין בקשתם של סנגורי נתניהו להופיע בפניה בשנית כדי להציג את עמדתם. המבקר סבר כי הוועדה צריכה להיענות לבקשה, אך היא קבעה כי אין צורך ב"שימוע" נוסף והסתפקה בעמדה הכתובה. במכתב ההתפטרות כתב חבש שלנוכח הפרסומים בנוגע לעבודת הוועדה, הוא חש כי גורמים פוליטיים לוחצים עליה לסגת מהחלטותיה. הוא לא פירט מי עומדים מאחורי הלחצים הללו.

ועדת ההיתרים מוסמכת להתיר לשרים לחרוג מהכלל הקובע כי לא יוכלו לקבל שכר או טובת הנאה מלבד שכרם מהמדינה, "אם הדבר נראה לה מוצדק בנסיבות המקרה ותקין מבחינה ציבורית". נתניהו פנה לוועדה בבקשה שתאפשר לו לממן את הגנתו בתיקים שבהם הוא חשוד בעזרת שני אנשי עסקים אמריקאים, בן דודו נתן מיליקובסקי וספנסר פרטרידג', ששניהם העידו בפרשת טובות ההנאה (תיק 1000). בדצמבר דחתה הוועדה את הבקשה. חבריה קבעו כי "אין זה ראוי שבעלי הון יממנו הוצאות משפט הנובעות מחקירה פלילית, הכוללת חשד למעשים פליליים בקשר עם בעלי הון". זאת, כיוון ש"מימון שכזה עלול לפגוע באמון הציבור בטוהר המידות של נציגי השלטון".

בינואר פנה נתניהו שוב לוועדה, בבקשה לגייס משני בעלי ההון שני מיליון דולר - "לא כולל הליכי השימוע בפני היועץ, אם אלה יתקיימו חלילה". מהבקשה עלה שנתניהו כבר גייס ממיליקובסקי 300 אלף דולר ללא היתר ושהסכום התחלק בין כמה עורכי דין שייצגו אותו ואת רעייתו. עוד עולה מהבקשה כי ראש הממשלה חייב מאות אלפי שקלים לעורכי דינו בהווה ובעבר, וכי טרם שילם שכר טרחה לפרקליטיו הנוכחיים.

הוועדה דחתה שוב את בקשתו של נתניהו, וקבעה גם כי עליו להחזיר למיליקובסקי את הכסף שקיבל ממנו ולפרטרידג' חליפות שרכש למענו. "מהצהרות ההון שמגיש המבקש עולה שהמבקש הוא אדם אמיד", קבעו חברי הוועדה. "הוא נדרש איפוא להוכיח כי מיצה את יכולותיו למימון עצמי בטרם יפנה לתרומות". השבוע עתר נתניהו לבג"ץ נגד החלטת הוועדה, שלדבריו התקבלה בהיעדר סמכות. בעתירתו ציין כי פנה לשני אנשי העסקים בבקשה לקבל מהם הלוואות, שהגדיר כ"מימון ביניים דחוף". בבקשה נאמר כי דחיית הבקשה עלולה להותיר אותו ללא הגנה, כיוון שסנגוריו התנו את המשך הטיפול בהליך השימוע בתשלום שכר הטרחה שלהם. בתגובתה לבג"ץ ביקרה הוועדה בחריפות את נתניהו וציינה כי ככל הידוע, הוא "לא טרח לשלם עד כה ולו שקל אחד מכיסו הפרטי למימון הגנתו המשפטית".

יו"ר האופוזיציה שלי יחימוביץ' (העבודה), שעסקה בסוגיית מימון ההגנה של נתניהו כיו"ר הוועדה לביקורת המדינה, מסרה בעקבות הפרסום על התפטרותו של חבש: "על מבקר המדינה לקיים בדחיפות בדיקה יסודית בדבר טיב הלחצים הפוליטיים שהופעלו על ראש הוועדה וגרמו להתפטרותו. נתניהו מתנהג בפרשה זו כמי שמסרב לקבל את התשובה 'לא' ולא בוחל בשום דרך כדי להביא לכך שבעלי הון יממנו את הגנתו. כעת מתברר שבאורח מסתורי, ראש הוועדה שעמד מול פרקליטי ראש הממשלה מקבל רגליים קרות, באופן שמזכיר התנהלות בארגוני פשיעה. אין לעבור לסדר היום על התפטרות מהדהדת זו".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ