עד המדינה מיקי גנור שינה את גרסתו בפרשת הצוללות: "לא שיחדתי איש"

גנור טוען כי העיד ששיחד מעורבים בתיק 3000 בגלל לחצים שהפעילה עליו המשטרה. הוא נעצר, ובמהלך חקירתו אמר כי הוא חש ברע ופונה לבית חולים. המשטרה והפרקליטות שוקלות לבטל את הסכם עד המדינה שנחתם עמו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנור ב-2017

מיקי גנור, עד המדינה בתיק 3000, חזר בו היום (שלישי) מהגרסה שמסר ללהב 433 בנוגע לפרשת הצוללות. הוא מסר במשטרה גרסה חדשה, לפיה לא נתן שוחד למעורבים בפרשה. בעקבות כך נעצר גנור בחשד לשיבוש הליכי חקירה, עבירות מס ומתן שוחד ויובא מחר להארכת מעצר בבית המשפט השלום בראשון לציון. במהלך חקירתו טען גנור כי הוא חש ברע ופונה לבית החולים אסף הרופא. המשטרה והפרקליטות שוקלות לבטל את הסכם עד המדינה שנחתם עמו.

"לא שיחדתי איש", אמר גנור בחקירה שנערכה הערב בלהב 433, "כל התשלומים שהועברו על ידי למעורבים בתיק היו עבור שירותים מקצועיים שהם העניקו לי". גנור לא חזר בו מהעובדה שהעביר למעורבים מאות אלפי שקלים. לדבריו, "מסרתי את הגרסה כאילו היה מדובר בכספי שוחד בגלל הלחצים האדירים שהופעלו עליי על ידי המשטרה". גנור מסר 50 עדויות בפרשה עד כה.

בחודשים האחרונים הביע גנור חוסר שביעות רצון מפרטי ההסכם עליו חתם וטען כי הוא דרקוני ואינו משקף את המציאות. אתמול אמרו הסנגורים של גנור לפרקליטת מחוז מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי, כי הוא מעוניין לשנות את גרסתו. גנור אמר בחקירתו כי אינו מעוניין לשפר את תנאי הסכם עד המדינה, אלא חזר בו מטעמים אישיים. גורמים במשטרה מפקפקים בטענה זו.

גורמים במשטרה אומרים כי הופתעו מאוד מרצונו של גנור למסור גרסה חדשה ושונה מזו שנתן עד כה. "ההתנהגות של גנור אינה מובנת או מוסברת לנו", אמר אחד הגורמים. יחד עם זאת, בכירים במשטרה אומרים כי יש בידיהם ראיות מוצקות נגד כלל המעורבים בתיק, בהן עדויות התומכות בגרסה הראשונית של גנור. לדבריהם, גרסתו החדשה לא משנה את מצב התיק. לדברי גורמים בכירים בפרקליטות, בהסכם שנחתם עם גנור נכתב מפורשות כי המדינה תוכל להשתמש בגרסאות ובחומרים שמסר גם אם יחזור בו מההסכם.

חרף עמדת המשטרה, חזרתו של גנור מגרסתו עלולה להקשות על הפרקליטות להעמיד לדין את יתר המעורבים בתיק. עדותו של גנור וגרסתו שהכספים שהעביר היו שוחד, נחשבים לעמוד התווך של התיק.

גנור מפונה לבית החולים, הערב בלודצילום: מוטי מילרוד

במשטרה ובפרקליטות מדגישים כי אין כל קשר בין הגרסה החדשה שמסר גנור לבין הפרסומים אודות הקשרים לכאורה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, בן דודו איל ההון נתן מיליקובסקי והחברה הגרמנית תיסנקרופ. גם גורמים בסביבתו של גנור מסרו כי אין קשר בין החלטתו לבין הפרסומים החדשים אודות הפרשה.

עורך דינו של גנור ולשעבר חוקר בכיר ביחידה הארצית לחקירות הונאה, מאיר ארנפלד, אישר את דבר החקירה וביקש לא להתייחס לפרטים. גנור מיוצג גם על ידי עו"ד בועז בן צור, שייצג בין היתר את ארנון מילצ'ן בתיק 1000.

פרשת הצוללות וכלי השיט החלה בתחקיר המקור בערוץ 10 בנובמבר 2016, המשיכה כבדיקה והומרה לחקירה פלילית בתוך שלושה חודשים. במרכז הפרשה שתי עסקאות בין ישראל לתאגיד הגרמני תיסנקרופ: אחת לרכישת שלוש צוללות (בשווי 1.5 מיליארד אירו), והשנייה, לרכישת ספינות טילים שנועדו להגנה על אסדות הגז (בשווי 430 מיליון אירו). קצינים בכירים ובראשם מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום, עובדי ציבור ומקורבים לראש הממשלה דרשו ולקחו לפי החשד שוחד כדי לקדם את העסקאות בין התאגיד הגרמני למדינת ישראל. 

נתניהו על הצוללת "רהב" בחיפה, ב-2016. בסביבת גנור אומרים כי החלטתו לא קשורה לפרסומים החדשים צילום: BAZ RATNER /רויטרס

גנור, איש עסקים ישראלי המייצג את התאגיד הגרמני תיסנקרופ, העיד על תשלומי שוחד שהעביר לגורמים שונים הקשורים לעסקת הצוללות. לפי הסכם עד המדינה עליו חתם ב-2017, גנור אמור לרצות שנת מאסר בפועל ולשלם קנס בסך עשרה מיליון שקלים. הוא נחשב לעד מרכזי בפרשה.

בנובמבר האחרון הודיעה המשטרה כי נמצאה תשתית ראייתית בפרשה נגד עורך דינו ואיש סודו של ראש הממשלה נתניהו, דוד שמרון, לתיווך בשוחד. גם נגד מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר מרום, נמצאה תשתית ראייתית לעבירות שוחד. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ