פרשת הצוללות: מעצרו של מיקי גנור הוארך בחמישה ימים לאחר שחזר בו מעדותו

עד המדינה בפרשת הצוללות טען כי העיד ששיחד מעורבים בתיק 3000 בגלל לחצים שהפעילה עליו המשטרה. סנגוריו ערערו על הארכת המעצר: "לא נתנו הודעת גט כאילו אנחנו חוזרים מההסדר"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גנור בבית משפט השלום בראשון לציון, היום

מעצרו של עד המדינה בפרשת הצוללות, מיקי גנור, הוארך היום (רביעי) בחמישה ימים לאחר שחזר בו אתמול מגרסתו. גנור נעצר אמש בחשד לשיבוש הליכי חקירה באמצעות ידיעות כוזבות ומתן שוחד. היום אמר נציג המשטרה בדיון בבית המשפט בראשון לציון כי גנור מסר אמש מידע שונה ממה שמסר עד כה. "גנור סתר בצורה מהותית, שלא לומר יותר מכך, פרטים, אולי אפילו רבים". לדבריו, "מדובר בראיות משמעותיות ורבות שנחקרו בשנתיים האחרונות". 

מנגד אמר אחד מעורכי דינו של גנור, בועז בן צור: "לא נתנו הודעת גט כאילו אנחנו חוזרים מההסדר". סנגוריו של גנור הגישו ערר לבית המשפט המחוזי מרכז בלוד על ההחלטה להאריך את מעצרו. הדיון בערר יתקיים מחר בשעה 12:30 אצל השופטת נאוה בכור.

גנור מפונה מהחקירה לבית החולים אסף הרופא, אתמולצילום: מוטי מילרוד

"יש במעצר יסוד של שרירות ושמא אף רצון ללמד את הציבור, באווירת הימים הללו, כי 'כך יעשה לאיש' אשר מבקש לפעול כפי שפעל גנור", כתבו הסנגורים, בן צור ומאיר ארנפלד. לדבריהם, "האפשרות שבמדינה דמוקרטית ייעצר אדם שהתקשר בהסכם עד מדינה כדי לבוא עמו חשבון על כך שהוא מבקש לפנות ליחידה החוקרת בקשר לעדותו ואף להסתייג מחלקים ממנה, היא אפשרות מטרידה ומבהילה. לא לכך נועדו הליכי המעצר". 

גנור טען אתמול בגרסה חדשה כי לא נתן שוחד למעורבים. נציג המשטרה הוסיף בדיון כי "גנור סיפר סיפור חדש או מעודכן אודות חשדות שכבר הועברו לפרקליטות". נציג המשטרה הוסיף כי "היחידה החוקרת עכשיו צריכה לחקור חשדות שנחקרו לפני שנתיים, עם ראיות חדשות שמוסיף החשוד, ראיות חדשות מהותיות, לרבות מסירת ידיעות כוזבות". עם זאת, לא ברור למה התכוון בדיוק נציג המשטרה ואם בדבריו על ראיות התכוון לטענות החדשות של גנור.

בחודשים האחרונים הביע גנור חוסר שביעות רצון מפרטי ההסכם עליו חתם וטען כי הוא דרקוני ואינו משקף את המציאות. שלשום אמרו הסנגורים של גנור לפרקליטת מיסוי וכלכלה, ליאת בן ארי, כי הוא מעוניין לשנות את גרסתו. נציגת המשטרה אישרה כי סנגוריו של גנור נועדו לפני יומיים עם בן ארי לבקשתו של עד המדינה.

מזח של חברת תיסנקרופ בגרמניהצילום: Heribert Proepper / ASSOCIATED P

בדיון אמר ארנפלד לנציגת המשטרה כי "גנור עומד מאחורי כל העובדות שמסר, אולם יש לו הסתייגויות לגבי הפרשנות של אותן עובדות". סנגוריו של גנור סיכמו בדיון עם המשטרה כי עד המדינה יגיע לשיחה עם בכיר בלהב 433. כשבמשטרה הבינו כי גנור חוזר בו מגרסתו, הוא נלקח לחקירה תחת אזהרה. "זה לא אירוע יומיומי", אמר הבוקר נציג המשטרה.

בחקירתו אמש אמר גנור כי אינו מעוניין לשפר את תנאי הסכם עד המדינה, אלא חזר בו משום שלדבריו רצה לספר את הדברים כפי שהיו. במשטרה מפקפקים בטענתו ומעריכים כי מדובר בכל זאת בניסיון לשפר את ההסכם עליו חתם. המשטרה והפרקליטות שוקלות כעת לבטל את הסכם עד המדינה שנחתם עמו.

גנור שוחרר הבוקר מבית החולים אסף הרופא, לאחר שטען אמש בחקירתו כי הוא חש רע ופונה לקבלת טיפול רפואי. "לא שיחדתי איש", אמר גנור בחקירה שנערכה אתמול בלהב 433, "כל התשלומים שהועברו על ידי למעורבים בתיק היו עבור שירותים מקצועיים שהם העניקו לי". גנור לא חזר בו מהעובדה שהעביר למעורבים מאות אלפי שקלים. לדבריו, "מסרתי את הגרסה כאילו היה מדובר בכספי שוחד בגלל הלחצים האדירים שהופעלו עליי על ידי המשטרה". גנור מסר 50 עדויות בפרשה עד כה.

גנור בבית משפט השלום בראשון לציון, היוםצילום: אילן אסייג

בכל חקירותיו עד היום נחקר גנור בחשד למתן שוחד, סיוע להפרת אמונים, רישום כוזב במסמכי תאגיד, הלבנת הון, קשירת קשר לביצוע פשע וכעת נוסף גם חשד של שיבוש מהלכי משפט. המשטרה תפסה בחקירותיו שורה של נכסים, מסמכים וחומרים נוספים שהיו ברשות גנור. בין הנכסים המשמעותיים היו דירות בחיפה ובתל אביב, וילה ברמת השרון, בית במכמורת, כסף בחשבונותיו וכן מניות שהחזיק לצד אלפי מסמכים שנתפסו בביתו ובמשרדיו. 

בכירים במשטרה אמרו כי יש בידיהם ראיות מוצקות נגד כלל המעורבים בתיק, בהן עדויות התומכות בגרסה הראשונית של גנור. גנור סיפק לחוקרים גם הקלטות של חלק מהמעורבים בתיק המחזקות, לפי המשטרה, את גרסתו הראשונה כי הכספים שהועברו היו כספי שוחד. לדבריהם, גרסתו החדשה לא משנה את מצב התיק. לדברי גורמים בכירים בפרקליטות, בהסכם שנחתם עם גנור נכתב מפורשות כי המדינה תוכל להשתמש בגרסאות ובחומרים שמסר גם אם יחזור בו מההסכם. 

חרף עמדת המשטרה, חזרתו של גנור מגרסתו עלולה להקשות על הפרקליטות להעמיד לדין את יתר המעורבים בתיק. עדותו של גנור וגרסתו שהכספים שהעביר היו שוחד, נחשבים לעמוד התווך של התיק.

במשטרה ובפרקליטות מדגישים כי אין כל קשר בין הגרסה החדשה שמסר גנור לבין הפרסומים אודות הקשרים לכאורה בין ראש הממשלה בנימין נתניהו, בן דודו איל ההון נתן מיליקובסקי והחברה הגרמנית תיסנקרופ. גם גורמים בסביבתו של גנור מסרו כי אין קשר בין החלטתו לבין הפרסומים החדשים אודות הפרשה.

עורך דינו של גנור ולשעבר חוקר בכיר ביחידה הארצית לחקירות הונאה, מאיר ארנפלד, אישר את דבר החקירה וביקש לא להתייחס לפרטים. גנור מיוצג גם על ידי עו"ד בועז בן צור, שייצג בין היתר את ארנון מילצ'ן בתיק 1000.

פרשת הצוללות וכלי השיט החלה בתחקיר המקור בערוץ 10 בנובמבר 2016, המשיכה כבדיקה והומרה לחקירה פלילית בתוך שלושה חודשים. במרכז הפרשה שתי עסקאות בין ישראל לתאגיד הגרמני תיסנקרופ: אחת לרכישת שלוש צוללות (בשווי 1.5 מיליארד אירו), והשנייה, לרכישת ספינות טילים שנועדו להגנה על אסדות הגז (בשווי 430 מיליון אירו). קצינים בכירים ובראשם מפקד חיל הים לשעבר אליעזר מרום, עובדי ציבור ומקורבים לראש הממשלה דרשו ולקחו לפי החשד שוחד כדי לקדם את העסקאות בין התאגיד הגרמני למדינת ישראל. 

גנור, איש עסקים ישראלי המייצג את התאגיד הגרמני תיסנקרופ, העיד על תשלומי שוחד שהעביר לגורמים שונים הקשורים לעסקת הצוללות. לפי הסכם עד המדינה עליו חתם ב-2017, גנור אמור לרצות שנת מאסר בפועל ולשלם קנס בסך עשרה מיליון שקלים. הוא נחשב לעד מרכזי בפרשה.

בנובמבר האחרון הודיעה המשטרה כי נמצאה תשתית ראייתית בפרשה נגד עורך דינו ואיש סודו של ראש הממשלה נתניהו, דוד שמרון, לתיווך בשוחד. גם נגד מפקד חיל הים לשעבר, אליעזר מרום, נמצאה תשתית ראייתית לעבירות שוחד. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ