דו"ח התלונות נגד שופטים: שופטת השפילה אדם מגמגם ואסרה עליו לדבר

94 תלונות שהוגשו נגד שופטים ב-2018 נמצאו מוצדקות, לעומת 81 תלונות ב-2017, כך עולה מדו"ח תלונות הציבור. כשליש מהן נגעו להתמשכות הליכים ועיכוב במתן החלטות ופסקי דין. נציב התלונות: ישנו מקרה הגובל בפלילים שהדיר שינה מעיניי והועבר לטיפולו של מנדלבליט

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הדין לענייני משפחה בירושלים
רויטל חובל
רויטל חובל

"אם היית יודעת מה שהבן שלך אמר עלייך", "את צריכה למצוא לעצמך בן זוג" ו"אני לא משחקת פה בקקי ובפיפי" – אלה רק חלק מהתבטאויות של שופטים שמתפרסמות היום (רביעי) בדו"ח השנתי של נציבות תלונות הציבור על שופטים ל-2018. מהדו"ח עולה עלייה במספר התלונות על שופטים ודיינים לעומת השנה הקודמת. אחת התלונות, שנמצאו מוצדקות, הוגשה נגד שופטת שהשפילה אדם מגמגם.

ב-2018 הוגשו 829 תלונות נגד שופטים, ו-94 מהן נמצאו מוצדקות. ב-2017 הוגשו 757 תלונות, מהן 81 שנמצאו מוצדקות. מתוך התלונות שנמצאו השנה מוצדקות, 19% נגעו להתנהלות שופטים בבתי משפט לענייני משפחה (18 תלונות) ו-10% מהן נגעו לשופטים בבתי המשפט המחוזיים (9 תלונות). 13 מהתלונות שנמצאו מוצדקות נגעו להתנהלות דייני בבתי הדין הרבניים. רק תלונה אחת נגד העליון נמצאה מוצדקת. 29% מהתלונות שנמצאו מוצדקות נגעו להתמשכות הליכים ועיכוב במתן החלטות ופסקי דין.

בראיון לכאן ב' סיפר נציב התלונות על השופטים, שופט העליון בדימוס אורי שהם, כי אחד המקרים שבהם טיפל בשנה האחרונה הדיר שינה מעיניו. הוא הוסיף כי התלונה, שהועברה לטיפולו של היועץ המשפטי לממשלה, עוסקת ב"התנהלות של שופט שגובלת ואפילו מגעת בעבירות פליליות". על התלונות הנוגעות להתמשכות הליכים אמר שהם: "בלשון העם, עיכובים ושיהויים במתן החלטות מביאים לי את הסעיף. אני לא מוכן לקבל את זה ששופטים יישבו חודשים ושנים על פסקי דין".

באחד המקרים שצוינו בדו"ח, שופטת משפחה שדנה בתביעה כספית שהגישה אשה נגד בעלה לשעבר אמרה לה: "אם היית יודעת מה שהבן שלך אמר עלייך". בהמשך הוסיפה: "את צריכה למצוא את מקומך בחיים, את צריכה למצוא לעצמך בן זוג". במקרה אחר אמרה שופטת משפחה לאחד המופיעים בפניה: "אני לא משחקת פה בקקי ובפיפי". במקרה נוסף, שופט משפחה הפעיל לחץ על אדם להתפשר, ואיים עליו שאם יתמהמה בחתימה יקנוס אותו בסכום של 50 אלף שקל. השופט אף אמר כי אם יבחר שלא לחתום, הוא ידאג לפרסם את הנושא בתקשורת "למען יראו וייראו". תלונה נוספת שנמצאה מוצדקת עסקה בשופטת שאסרה על אדם מגמגם לדבר, והורתה לקלדן לתעד את גמגומיו. הנציב כתב בדו"ח כי התרשם שהמתלונן אכן הושפל מיחסה של השופטת כלפיו והשופטת הודתה בטעותה.

שלוש שנות עיכוב בפסקי הדין

הדו"ח של שהם, שנכנס לתפקיד בנובמבר האחרון, לא כולל את שמות השופטים שהתלונות נגדם נמצאו מוצדקות, בשל החוק שאוסר על פרסום השמות. אף שבמקרים רבים נמצאו ליקויים קשים בהתנהלות השופטים, הנציב לא המליץ לנקוט בצעדים משמעתיים נגדם. בראיון לכאן ב' הסביר שהם: "המטרה היא לא לערוף ראשים, אלא לטייב את המערכת ולתת שירות יותר טוב ואת זה אנחנו עושים. אני לא חושב שאם נפרסם על עמוד הקלון את שמו של השופט שנהג בצורה זו או אחרת, זה ייטיב עם המערכת. לדעתי הפרסום צריך להיעשות בלי לנקוב בשמות. צריך לסמוך על כך שהמערכת תטפל". 

באחד המקרים המופיע בדו"ח, שופטת שלום שהכתיבה פסק דין העירה לנאשם כי אם ימשיך להפריע לה תדאג לאזוק אותו, והזעיקה את אנשי האבטחה באולם. במקרה אחר נמצאו עיכובים של שלוש שנים במתן פסקי דין. נהג מונית שעמד לדין בבית משפט לתעבורה ביקש להציג לשופטת תיק דומה לעניינו שהסתיים בזיכוי. כשהשופטת הבינה שמדובר בפסק דין מבית משפט לתעבורה בבאר שבע, הגיבה: "באר שבע לא מעניין אותי". כששאל אותה אם באר שבע אינה חלק ממדינת ישראל. ענתה: "בשבילי לא". מקרה חמור במיוחד נמצא בעניינו של שופט בבית הדין הארצי לעבודה, שהטיל הוצאות על עורך דין שהגיש תלונה לנציבות.

מלבד פרשת פוזננסקי, שאת בירורה יזמו נשיאת בית המשפט העליון ושרת המשפטים, מופיע מקרה נוסף שנוגע לשופט שנהג להציג אישורי מחלה להיעדרו שאותם הנפיק לו אחיו הרופא.

בעקבות בקשת בירור נוספת של שרת המשפטים שקד, נמצא כי שני קאדים המכהנים באחד מבתי הדין השרעיים נהגו להוציא לגברים נשואים אישור לריבוי נישואים. הנציב המליץ לשרת המשפטים ולנשיא בית הדין השרעי לערעורים לשקול נקיטת צעדים משמעתיים. ההחלטה נשלחה גם ליועץ המשפטי לממשלה על מנת שיבחן האם יש חשד לפלילים.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ