ארדן: המעורבים במהומות בכלא קציעות ישלמו מחיר כבד; חמאס: ערוכים לעימות

מנהל מועדון האסיר הפלסטיני אמר כי המחאה עשויה לגלוש לבתי סוהר נוספים, עד לכדי שביתת רעב המונית. אסיר חמאס ניסה היום לשלוף דוקרן במהלך חיפוש של סוהרים בקציעות ונעצר. ארדן: פרויקט שיבוש הקליטה בטלפונים הניידים יימשך כמתוכנן

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
כלא קציעות, הלילה

הנהגת האסירים הביטחוניים של חמאס הצהירה הבוקר (שני) כי היא ערוכה לעימות בכל בתי הסוהר הישראליים בעקבות התקרית אמש בכלא קציעות. "נמות ולא נוותר על כבודנו", מסרה ההנהגה. "לא נהיה טרף קל ולא נהיה החוליה החלשה". השר לביטחון הפנים, גלעד ארדן, אמר כי המעורבים בתקרית שבה נדקרו שני סוהרים בידי אסירי חמאס ישלמו מחיר כבד וכי פרויקט שיבוש הקליטה הסלולרית שמקדם שירות בתי הסוהר (שב"ס) יימשך כמתוכנן. היום במהלך חיפוש בכלא קציעות, ניסה אסיר חמאס לשלוף דוקרן ונעצר על ידי הסוהרים. אין נפגעים בתקרית.

שב"ס העלה את הכוננות בכלל בתי הכלא הביטחוניים ופרס בהם כוחות של יחידות מיוחדות, בשל חשש להפרות סדר אלימות ולאור התרעות על כוונות של אסירי חמאס לנקוט בצעדי מחאה.

השר ארדן אמר הבוקר כי פרויקט התקנת המערכות הטכנולוגיות, שנועד למנוע הוצאת שיחות מטלפונים סלולריים שברשות האסירים, יימשך כמתוכנן. "הכרחי וחיוני שנמשיך ליישמו בתמיכת כל מערכות הביטחון ולא נירתע משום איומים ובטח שלא ממתקפות טרור", הבהיר ארדן. הוא ציין עוד כי "זה לא אירוע מקרי בו רק התוקפים היו מעורבים".

מנהל מועדון האסיר הפלסטיני, קדורה פארס, אמר הבוקר ל"הארץ" כי המחאה בקציעות עשויה לגלוש לבתי סוהר נוספים, עד כדי הכרזה על שביתת רעב המונית. לדבריו, "האירוע בקציעות היה צפוי, בשל ההסלמה מצד שב"ס והמשרד לביטחון הפנים והמשך מדיניות הדיכוי וההשפלה... בגלל שיקולים פוליטיים צרים ושיקולי בחירות". לדבריו, התקרית הלילה מעידה שבבתי הסוהר כבר אין מנהיגות מסודרת בקרב האסירים הביטחוניים, בעקבות פירוק ההנהגה לפני כשבועיים.

דובר הג'יהאד האיסלאמי, מוסעב אלברים, מסר כי "אם ישראל לא תעצור את התוקפנות שלה והטרור נגד האסירים, כוחות ההתנגדות לא יהססו לעשות את המוטל עליהם. הם יעבירו את המסר הלאומי והאתי בהגנה על האסירים ובגדיעת היד שמנסה לפגוע בהם.

כלא קציעות, הלילהצילום: אליהו הרשקוביץ

בתקרית הלילה נדקרו שני סוהרים על ידי שני אסירי חמאס. מצבו של אחד מהם, קצין בדרגת רב-כלאי, הוגדר תחילה קשה ובהמשך בינוני. הסוהר השני נפצע קל וטופל במקום. בתקרית נפצעו 11 אסירים, שניים מהם במצב קשה והם מונשמים ומאושפזים בטיפול נמרץ. שאר האסירים פצועים קל עד בינוני.

לפי תחקיר ראשוני, הסוהרים נדקרו בזמן שהעבירו אסירי חמאס בשל התרעה מודיעינית על כוונתם להצית אוהלים באגף שבו הם שוהים. לפי התחקיר, כמה יחידות לוחמות של שב"ס אבטחו את העברת האסירים, ולקראת סופה תקפו שני האסירים את הסוהרים באמצעות דוקרנים מאולתרים. 

הדקירה מהווה שיא במתיחות בין אסירי חמאס לבין שב"ס, זאת על רקע פרויקט המיסוך. משבשי הקליטה הותקנו באגפי חמאס בכלא רמון ובכלא קציעות. הפיילוט מתוכנן להימשך כמה חודשים, ובהמשך הוא צפוי להתרחב לכל האגפים שכלואים בהם אסירים ביטחוניים. בימים האחרונים החליטו בחמאס להחריף את צעדי המחאה ותיכננו להכריז על שביתת רעב המונית שתוכננה להתקיים ב-7 לאפריל, יומיים לפני הבחירות בישראל.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ