המבקר: המשטרה שכרה את שירותי היועץ ליאור חורב על אף קשריו עם בכיר בארגון

בדו"ח התייחס המבקר לפרסום ב"הארץ" ב-2017 כי הבכיר, שעבד תחת חורב בקמפיינים פוליטיים, ישב בוועדה שאישרה לשכור את שירותיו ללא מכרז. "המשטרה לא בחנה את הזיקה שהועלתה בכתבות לצורך שלילת חשש לניגוד עניינים", כתב

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ליאור חורב במשרדי להב 433 בלוד, ב-2016

דו"ח מבקר המדינה שפורסם היום (רביעי) מצא כי המשטרה שכרה את שירותיו של היועץ האסטרטגי ליאור חורב למרות קשריו בעבר עם בכיר במשטרה, שלא הצהיר על יחסיהם. הבכיר ישב בוועדה שהחליטה להעסיק את חורב ללא מכרז. הדבר נודע למבקר בין היתר בעקבות חשיפת "הארץ" על אופן התנהלות המכרז והקשר בין השניים. המבקר כתב כי "המשטרה לא בחנה את הזיקה שהועלתה בכתבות לצורך שלילת חשש לניגוד עניינים".

המבקר, השופט בדימוס יוסף שפירא, קבע כי תנ"צ יובל גת, ראש חטיבת אוכלוסייה, תקשורת וקהילה, לא דיווח למחלקת המשמעת של המשטרה על עבודתו המשותפת עם חורב במסגרת קמפיינים פוליטיים ולא פירט על "עומק הקשר שהיה ביניהם".

שפירא בכנס איכות השלטון, בחודש שעברצילום: אילן אסייג

לדברי המבקר, בחינה המידע שפורסם על הקשר ביניהם "התבקשה בפרט לנוכח העובדה שראש את"ק (גת) טיפל במישרין בסוגיית הארכת ההתקשרות של המשטרה עם חברת הייעוץ (של חורב), כתב המלצה מקצועית התומכת בהמשך התקשרות בפטור ממכרז ונטל חלק בהליכי האישור".

במארס 2017 פורסם ב"הארץ" כי מפכ"ל המשטרה לשעבר, רוני אלשיך, האריך את ההתקשרות עם חורב ללא מכרז בשלוש שנים, בעלות של 2.4 מיליון שקלים. ועדת הפטור ממכרז נימקה את אישור ההארכה בכך ש"מערך הדוברות הקיים במשטרה אינו ערוך עדיין למתן מענה הנדרש בתחום זה". 

בין הנוכחים בוועדה שנועדה לבדוק ולאשר את בקשת הפטור ממכרז, היו גת, שעבד במשרדו של חורב ב"ארד תקשורת" לפני שהחל לעבוד במשטרה, וכן פקודו, רב-פקד גיל נשיאל, אותו העלה גת בדרגה זמן קצר לפני כן.

בנימוקי הוועדה לאישור הסכם ההתקשרות נטען כי דוברות המשטרה כיום אינה מספיק מקצועית בתפקידה. זאת, על אף שבמערך הדוברות מועסקים כיום כ-110 שוטרים, ובארגון מתכוונים לגייס 70 שוטרים נוספים. בוועדה כתבו כי "ליחידת הדוברות במשטרה אין כיום את הכלים והכישורים הייחודיים הנדרשים לצורך מתן שירות הנדרש למפכ"ל וליחידות השטח, במיוחד בכל הנוגע לאסטרטגיה תקשורתית תדמיתית, ניהולה והטמעתה, ניהול משברים וטיפול בניו מדיה חברתית". 

מהמשטרה: "חברת גולדפינגר תקשורת נבחרה בהליך מכרזי תקין למתן שירותי אסטרטגיה תקשורתית למשטרת ישראל. מבחינה כרונולוגית עובדתית, במועד ההתקשרות הראשונה של המשטרה עם החברה (פברואר 2016), ראש חטיבת את"ק לשעבר טרם גויס לשורות המשטרה, ולכן החשש לניגוד העניינים הלכאורי שבינו ליועץ העובד בחברה, לא יכול היה להתעורר במועד ההתקשרות עם חברת הייעוץ.

החברה חתמה על תצהיר והתחייבות למניעת ניגוד עניינים וכן התחייבה כי ככל שיעלה חשש לניגוד עניינים במהלך התקשרותה עם המשטרה, תעלה זאת בפני הגורמים הנדרשים. במסגרת הליך גיוסו של ראש חטיבת את"ק לשעבר, הוא מילא שאלון לבחינת ניגוד עניינים, אשר בצירוף קורות החיים שלו, נבחנו על ידי מחלקת משמעת והייעוץ המשפטי במשטרה. הארכת חוזה ההתקשרות עם החברה נעשה על פי כל הנהלים ובאישור משרד האוצר אשר בחן את כלל ההיבטים הכרוכים באישור זה. הנושא נבחן גם במועד הארכת ההתקשרות ולא נמצא חשש לניגוד עניינים כלשהו שעולה מהתקשרות עם חברת הייעוץ.  בחינה זאת נעשתה גם בהתבסס על הצהרות והתחייבויות לניגוד עניינים עדכניות עליהם חתמו הגורמים הנוגעים בדבר שכיום אינם משרתים בארגון ולא מספקים שירותים עבורו".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ