המשטרה שינתה את עמדתה: מעצרו של החשוד ברצח יסמין רז הוארך בחמישה ימים

חוות הדעת הפסיכיאטרית מצאה כי החשוד ברצח רז, שנהרגה בנפילה ממרפסת ביתה בחולון, כשיר לעמוד לדין. בתחילה מסרה המשטרה כי תבקש לשחררו למעצר בית, אך לאחר מכן חזרה בה

בר פלג
בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בר פלג
בר פלג

בית משפט השלום בתל אביב האריך היום (חמישי) בחמישה ימים את מעצרו של החשוד ברצח יסמין רז, שנהרגה בנפילה ממרפסת ביתה בחולון בינואר. כמו כן, חוות דעת פסיכיאטרית ראשונית מצאה כי הוא כשיר לעמוד לדין על אף שתי חוות דעת קודמות בשני תיקים אחרים, שקבעו כי הוא אינו כשיר.

יסמין רז
יסמין רזצילום: באדיבות המשפחה

קודם לכן תכננו במשטרה לבקש מבית המשפט לשחררו למעצר בית, אולם מאוחר יותר שינו את החלטתם. הבוקר עבר החשוד בדיקת פוליגרף, אולם תוצאותיה טרם ידועות ולא ברור אם יש לכך קשר לשינוי בהחלטת המשטרה. בדיון היום אמרו נציגי המשטרה על הבקשה לשחרר את החשוד ממעצר כי "היתה מחשבה כזו, אך היא השתנתה משיקולי חקירה". נציגי המשטרה הציגו בפני השופט ראיה חדשה שלא הוצגה בפני החשוד.

בדיון בבית המשפט אמר עורך דינו של החשוד מטעם הסנגוריה הציבורית, ניר אלפסה, כי חוות הדעת הנוכחית בעניינו היתה קצרה. "קשה לי לקבל את האמירה לפיה החשוד ללא עבר פסיכיאטרי, על אף שתי בדיקות קודמות שמדברות על אינדיקציות נפשיות מורכבות", אמר אלפסה. "בעקבות הממצאים הללו המשטרה בחרה לקדם פעולת חקירה לא שגרתית, לא רשמית וחסרת ערך ראייתי כבדיקת פוליגרף". על כך השיב השופט, עלאא מסראווה, "איני יכול להתייחס בהרחבה לטיעוניו הלוגיים של הסנגור בגלל שיקולי חקירה, אך אומר כי המציאות החקירתית בתיק מלמדת על חשד סביר לשלב הנוכחי".

בסיום הדיון אמר סנגורו של החשוד, "התנהלות המשטרה בתיק לכל אורך הדרך, ובמיוחד ביממה האחרונה, מעלה שאלות רבות ביחס לחשד כלפי הלקוח. תמוה מאוד שתוך כשעה השתנתה החלטת החוקרים והם החליטו לבקש הארכת מעצר של שבעה ימים במקום שחרור. מדובר באדם שמוכר לרשויות בריאות הנפש. בית המשפט קיבל את טענתנו החלופית, לפיה המשטרה להקפיד בשמירה על זכויותיו לאור מצבו הבריאותי, ולפיכך קיצר את משך המעצר".

בימים הראשונים שלאחר מותה של רז, בת 28, סברו במשטרה כי היא התאבדה. ואולם, נציג צוות החקירה במרחב איילון הכחיש בדיון שנערך בתחילת השבוע כי התיק נרשם בתחילה כתיק התאבדות, וטען כי חקירת המקרה התקיימה ללא הפסקה.

החשוד, תושב חולון בן 48, שהה בדירה בזמן שרז נפלה אל מותה, ותושאל על ידי המשטרה מיד לאחר מכן. צו איסור פרסום הוטל על פרטי החקירה כשבוע וחצי לאחר המקרה, וביום ראשון עצרה המשטרה את החשוד. השופט מסראווה, שדן ביום שני בהארכת מעצרו, אמר כי על סמך הראיות שהוצגו בפניו קיים חשד סביר שהחשוד ביצע את המעשים המיוחסים לו. מסראווה ציין כי הושקעה בחקירה מחשבה רבה וכי קיימות ראיות טובות, והגדיר ראיה אחת "חשובה".

החשוד בעל עבר פלילי ולאחרונה נסגרו כמה תיקים פליליים נגדו לאחר שנקבע כי הוא אינו כשיר לעמוד לדין. בחודשים נובמבר ודצמבר קבע הפסיכיאטר המחוזי כי החשוד מצוי במצב פסיכוטי ובעל בוחן מציאות לקוי ופגום - ברמה המשפיעה על יכולת התקשורת שלו. לפי עורך דינו, החשוד סובל ממחשבות רדיפה, אך מעולם לא אושפז במחלקה פסיכיאטרית.

ביוני 2017 הואשם החשוד באיומים ובתקיפת עובד בפיצרייה, ובאוגוסט 2018 הואשם באיומים, בהפרעה לשוטר ובהתנגדות למעצר. חוות דעת פסיכיאטריות קבעו בתיק הראשון כי הוא אינו כשיר לעמוד לדין, וכי "בשעת המעשה לא יכול היה להבחין בין טוב לרע". בחוות דעת מעודכנת מדצמבר האחרון, חודש לפני מותה של רז, נקבע כי הוא שרוי במצב פסיכוטי ואינו יכול לעקוב אחר ההליך המשפטי.

בדיון בתיק השני, שנערך כשבועיים לאחר מותה של רז, אמרה נציגת המשטרה כי על אף חוות הדעת הפסיכיאטרית, במשטרה מעריכים כי הנאשם לא מהווה סכנה לציבור. "אנחנו לא מוצאים סיכון מיוחד בנאשם ועל כן הוסכם כי לא ייקבעו דרכי טיפול בו", אמרה. המעשים המיוחסים לו בתיק זה אירעו ב-2015 כששכנים התלוננו על רעש מדירה שבה ביקר, אותה הדירה שממנה נפלה רז אל מותה בינואר האחרון.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ