המבקר פנה ליועמ"ש: דיווחיו של נתניהו לוועדת ההיתרים מעלים חשד לפלילים

במסמך ששלח היועץ המשפטי במשרד המבקר נכתב כי קיים חשד שרה"מ העביר לוועדה הצהרות הון כוזבות. לפי חדשות 12, בדק המבקר שפירא את כל הדיווחים שקיבל מנתניהו בעשור האחרון

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מבקר המדינה, יוסף שפירא, בחודש שעבר
רויטל חובל

מבקר המדינה העביר השבוע ליועץ המשפטי לממשלה מסמך ולפיו דיווחיו של ראש הממשלה בנימין נתניהו לוועדת ההיתרים מעלים חשד לפלילים. על פי המסמך ששלח היועץ המשפטי במשרד המבקר, קיים חשד כי נתניהו העביר לוועדה דיווחים כוזבים מאז כניסתו לתפקידו לפני עשר שנים.

המסמך מתבסס על הצהרות הון שהגיש נתניהו לוועדה שבמשרד המבקר ועל התכתבויות בין נציגו לבין המבקר הקודם מיכה לינדנשטראוס, שסיים את תפקידו ב-2012. על פי דיווח בחדשות 12, המבקר יוסף שפירא ערך בדיקה יסודית של כל דיווחיו נתניהו בעשור האחרון, מאז שב ללשכת ראש הממשלה ב-31 במארס 2009.

נתניהו, השבועצילום: RONEN ZVULUN/רויטרס

ועדת ההיתרים, שבסמכותה להתיר לשרים או לאסור עליהם פעולות שעלולות לקלוע אותם לניגוד עניינים, אסרה לאחרונה על נתניהו לקבל 300 אלף דולר לצורך הגנתו המשפטית מבן דודו נתן מיליקובסקי וממקורבו ספנסר פרטרידג'. נתניהו קיבל את הסכום מבלי לקבל אישור לכך, ולאחר שהדבר התגלה הורתה הוועדה לראש הממשלה להשיב אותו במלואו.

בעקבות עתירה של נתניהו לבג"ץ נגד ההחלטה, שנדונה בוועדה פעמיים - בניגוד לנוהג - הוחלט לקיים דיון נוסף בבקשת ראש הממשלה. יו"ר הוועדה, השופט בדימוס עוני חבש, התפטר בטענה שהופעלו עליו לחצים פוליטיים לשנות את ההחלטה, ובמקומו מונה השופט בדימוס שלום ברנר, שכבר כיהן בתפקיד בעשור הקודם. שפירא בחן את האפשרות להחליף את חברי הוועדה, לפני סיום ההליך, אך נסוג מהרעיון מחשש לפגיעה בתדמיתו.

המבקר שפירא וקודמו בתפקיד לינדנשטראוס בכנסת, ב-2014צילום: מיכל פתאל

בתשובה לעתירת נתניהו, כתבו חברי הוועדה כי ככל הנראה הוא "לא טרח לשלם עד כה ולו שקל אחד מכיסו הפרטי למימון הגנתו המשפטית". בנוסף, נכתב כי ראש הממשלה לא ענה לשאלות הוועדה, בהן מהו הסכום הכולל הנדרש לשם מימון ההוצאות המשפטיות, האם עד כה שילם מכיסו על מימון הגנתו וכמה, ומה עוד ביכולתו לממן מכיסו בהמשך.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ