שוחררו כל בני המשפחה שנעצרו בחשד למעורבות ברצח דיאנה אבו קטיפאן

חודש לאחר שנורתה למוות, שוחררו כל בני משפחתה של הצעירה שנרצחה יום לפני חתונתה - שניים מהם, ששוחררו הבוקר, היו חשודים גם ברצח אמה. מהמשטרה נמסר כי מדובר ב"מהלך טקטי"

בר פלג
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הרצח בלוד, לפני כחודש
בר פלג

ששת בני משפחת אבו קטיפאן שנעצרו בחשד למעורבות ברצח קרובת משפחתם, דיאנה אבו קטיפאן, שוחררו. מאז הרצח בלוד לפני כחודש, מעצרם של החשודים הוארך כמה פעמים ובשבועות האחרונים הם השתחררו בזה אחר זה. הבוקר (שני) שוחררו בן המשפחה שהיה עם דיאנה בת ה-18 ברכב כשנורתה למוות וקרוב נוסף שהמשטרה חיפשה עד שנעצר לפני כשבועיים.

במשטרה מגדירים את שחרור החשודים כמהלך טקטי, בעיקר בשל העובדה שכמעט הגיעו למכסת ימי המעצר המקסימלית. קצין בכיר במחוז מרכז אמר ל"הארץ" כי החקירה, שהוטלה על ימ"ר מרכז, עוד בעיצומה. שניים מהקרובים נעצרו גם ב-2006, בחשד לרצח אמה של אבו קטיפאן.

דיאנה אבו קטיפאן

פרט לבן המשפחה, לרצח לא היו עדים נוספים והוא לא תועד במצלמות אבטחה. במשטרה חשדו שהששה מעורבים ברצח, שהתרחש יום לפני חתונתה של אבו קטיפאן, אך לא העריכו שאחד מהם היה היורה. במהלך החקירה, אחד מקרובי המשפחה נלקח לקברה של דיאנה והשוטרים דרשו ממנו לבקש סליחה מאבו קטיפאן. 

בסוף פברואר התארסה דיאנה לבכר אבו גאנם, צעיר בן גילה מרמלה. ברקע לרצח עמדה התנגדות שתי המשפחות לשידוך, במיוחד לנוכח העובדה שהצעירים עשו זאת על דעת עצמם. משפחת אבו גאנם ואבו קטיפאן מוכרות לרשויות אכיפת החוק, בין השאר בשל מוערבות קודמת ברצח נשים. אחרי האירוסים ברח הזוג לרמאללה. 

משפחת אבו קטיפאן דיווחה למשטרה כי הבת נעדרת וביקשה שיבררו אם נחטפה. חוקרי המשטרה איתרו את הזוג ברמאללה וקבעו לפגוש אותם במחסום חיזמה כדי לוודא ששניהם נעדרים מרצון. אבו קטיפאן שוכנעה לעלות לניידת ולנסוע לתחנת המשטרה ברמלה. בתחנה שאלו השוטרים מפני מי ברחה ומדוע היא חוששת.

הפגנה מול משטרת לוד במחאה על אופן הטיפול שלה באלימות נגד נשים, בחודש שעברצילום: תומר אפלבאום

אבו קטיפאן סיפרה שהיא פוחדת ממשפחתה, והצביעה על שניים מקרוביה, שהיו בין ששת העצורים. השוטרים הציעו לה מקלט, והיא סירבה. היא שהתה בעבר במקלט לנשים בסיכון, זמן קצר לפני שאמה נרצחה ב-2006. הפרקליטות החליטה אז לא להגיש כתב אישום נגד שני קרובי משפחתה, הבעל ואביו, שהמשטרה עצרה לזמן רב והמליצה להעמידם לדין. 

בין המשפחות נערך משא ומתן בסופו החתימו נציגי המשטרה חמישה קרובי משפחה על התחייבות לשמור על שלומה של דיאנה — מסמך לא רשמי וחסר משקל חוקי, אך הוא משמש תדיר את נציגי הציבור הערבי והמשטרה בעשיית סולחה.

יום לאחר שחזרה ללוד היתה דיאנה אמורה לנסוע עם סבה להכנות נוספות לחתונה. הם ישבו ברכב, בחנייה ליד הבית, כשאלמוני נכנס לרכב מאחור וירה בה. הסב נפצע באצבעו מקליע — לדבריו בעת שניסה להיאבק עם התוקף ולהזיז את קנה האקדח. מצלמות האבטחה של הבית לא תיעדו את האירוע. 

עורך הדין צביקה אבנון, שמייצג את חלק מבני המשפחה, מסר לאחר שחרור העצורים היום: "חקירה מוטעית של משטרת ישראל הביאה למעצר קרוב המשפחה. מן היום הראשון טענו שאין לו כל קשר למעשה. הוא היה זה שטיפל בה, גידל וחינך אותה, ולקח אותה מהבית לתופרת לתפור את שמלת החתונה ובאותו היום היא נורתה. היא נורתה על ידי רוצח, הוא עצמו ניסה להדוף את האקדח, נפגע ובכל זאת נעצר. היום אחרי 27 יום הצדק ניצח והוא שחרר לביתו. גם העצור השני ששוחר ולמעשה אין כל עצורים בפרשה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ