לראשונה: בית משפט הרשיע גבר בגין סרבנות גט

לפי כתב האישום שהגישה המשטרה בספטמבר, מאיר גורודצקי מסרב לתת לאשתו צביה גט החל מ-1998. הוא הורשע בהפרת הוראה חוקית, שהעונש המקסימלי עליה הוא שנתיים מאסר

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הדין הרבני בירושלים

בית משפט השלום בירושלים הרשיע אתמול (ראשון) בהפרת הוראה חוקית סרבן גט שלא נתן גט לאשתו במשך יותר מ-20 שנה. העונש המקסימלי על עבירה זו הוא שנתיים מאסר. בספטמבר האחרון הגישה יחידת התביעות של משטרת מחוז ירושלים כתב אישום נגד סרבן הגט, מאיר גורודצקי, לראשונה אי פעם.

שופט בית משפט השלום בירושלים, ירון מינטקביץ, דחה את כל טענותיו של גורודצקי, בהן הטענה שמדובר באכיפה בררנית. "משך הזמן הארוך בו מפר הנאשם את צו הגט, והעובדה שגם 18 שנות מאסר לא הביאו אותו לציית לצו, מייחדים את המקרה שלפניי ומצדיקים הגשת אישום, גם אם אין מדובר בצעד שגרתי", קבע השופט. מינטקביץ הוסיף כי הוא לא מתכוון להחמיר בענישה משום שמדובר במקרה תקדימי.

על פי כתב האישום, גורודצקי, בן 61, ואשתו צביה, היו נשואים במשך 26 שנה. בשנת 1998 החלו השניים בהליך גירושים שבמהלכו סירב גורודצקי לתת לה גט. בעקבות כך, הוחלט לעצור את גורודצקי בכל כמה שבועות, עד שיחליט לגרש את רעייתו, אלא שמאז שנת 2000 הוא נתון במעצר, כולל העברה לבידוד, על פי הוראת בית הדין הרבני. לאחר הגשת כתב האישום אמרה האשה כי היא לא רואה עצמה כנשואה, זאת לאחר שקיבלה גט בבית דין פרטי בארה"ב, אף שאינו מוכר על ידי הרבנות בישראל.

גורודצקי עמד לאורך כל השנים בסירובו. הוא אף הועבר לבתי מעצר שבהם תנאי הכליאה קשים, הועבר כמה פעמים לבידוד, ובכל זאת עמד בסירובו. ב-2016 אף הוחלט ליטול ממנו חפצים אישיים, וניתנה הוראה להשוות את תנאיו לאלה של אסירים שעברו עבירות מין ורצח ובמהלך החגים הוא נשלח לבידוד. באחד הדיונים אף פנה בית הדין למחוקק בקריאה לתקן את החוק כך ש"יהיה ניתן לנקוט כלפי הסרבן אמצעי כפייה גופניים המותרים על פי דין בנסיבות מיוחדות". חרף כל זאת, גורודצקי המשיך בסירובו לתת גט.

לפי הרבנות, מדובר באחד מסרבני הגט "הקשים ביותר במדינת ישראל". עד היום השתמשה מערכת בתי הדין הרבניים באפשרות המאסר כאמצעי להפעלת לחץ על סרבני הגט, אולם כעת התווסף הליך פלילי כלפי הסרבן. ההליך יצא לפועל כחלק משיתוף הפעולה בין מערכת בתי הדין הרבניים לבין משרד המשפטים, פרקליטות המדינה ומשטרת ישראל.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ