הפרקליטות ערערה על עונשו של גבר שהורשע בפוליגמיה; דורשת מאסר בפועל

בפברואר גזר בית המשפט על אימן אבו סקיק עבודות לתועלת הציבור, מאסר על תנאי וקנס. כעת הפרקליטות טוענת כי השופט פעל שלא לפי הוראות החוק, כשקבע כי הענישה על פוליגמיה תוחמר בהדרגה

אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אבו סקיק, אתמול
אלמוג בן זכרי
אלמוג בן זכרי

הפרקליטות ערערה אתמול (חמישי) לבית המשפט המחוזי בבאר שבע על גזר הדין של אימן אבו סקיק, הגבר הראשון בישראל שהורשע בפוליגמיה מאז חודשה האכיפה הפלילית בנושא לפני כשנתיים. בפברואר גזר בית משפט השלום בעיר על אבו סקיק 400 שעות עבודות לתועלת הציבור, אך הפרקליטות דורשת להחמיר את עונשו למאסר בפועל. 

מלבד עבודות השירות גזר השופט רון סולקין על אבו סקיק שנת מאסר על תנאי וקנס בסך 36 אלף שקל. השופט ציין כי העונש על פוליגמיה יהיה חמור יותר בעתיד ויכלול מאסר בפועל, אולם יש לקבוע זאת בהדרגה. לדבריו, הוא בחר להקל על אבו סקיק כי היה הראשון (ולפי שעה היחיד) שהודה בעבירה, וכן משום שבית הדין השרעי בבאר שבע אישר את נישואיו. בתגובה אמרה הפרקליטות כי סולקין טעה בהחלטתו כאשר התייחס להליך בבית הדין השרעי כאישור.

בית הדין השרעי בב"ש, בנובמברצילום: אילן אסייג

הטענה לפיה המדינה אישרה את הנישואים הכפולים הועלתה על ידי סנגורים בתיקים נוספים המתנהלים בבית המשפט. לטענת הסנגורים, בהתנהלותה של המדינה יש סתירה: מצד אחד היא אוכפת, על ידי המשטרה והפרקליטות, את האיסור לניהול חיים פוליגמיים; מאידך, בית הדין השרעי, גוף ממשלתי הנמצא תחת אחריותו של משרד המשפטים, מאשרר את הנישואים בידיעה שהם כפולים. סולקין קבע כי אם הנישואים השניים אושרו בבית הדין השרעי, הנאשם זכאי ל"הגנה מן הצדק" - אולם ברף נמוך שאינו מצדיק את ביטול האישומים אלא רק הקלה בעונשו.

הפרקליטות טוענת מצדה כי במקרה של אבו סקיק, כמו גם במקרים האחרים שהוגשו בהם כתבי אישום, החתונה עצמה נעשתה באופן פרטי ללא נוכחות של איש דת מטעם המדינה. רק לאחר שכבר נישאו בפועל הזוג ניגש אל בית הדין השרעי על מנת לקבל אסמכתאות לסטטוס המשפחתי שלהם מול רשויות המדינה. את הערעור הגיש פרקליט מחוז הדרום, עו"ד אלון אלטמן, ועו"ד לאונורה מונטיליו-סגל.

הפרקליטות טוענת כי לא מדובר באישור הנישואים אלא ב"אישרור", ושההכרה בנישואיהם הוא הצהרתי בלבד, שלא מעניק להם הכשר בדיעבד לעבירה שביצעו. לטענת הפרקליטות, בפני הקאדי שדן בעניינם לא עומדת ברירה והוא חייב לאשרר את הנישואים שכן הם נעשו כדין מהבחינה הדתית. מבחינת המדינה, אותו אישור שהזוג מקבל, אינו נותן תוקף דתי לנישואים אלא רק מצהיר שהם מלכתחילה נערכו כדת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ