שנתיים מאסר נגזרו על מרצה מתל חי שהורשע במעשים מגונים בסטודנט

מלבד המאסר קבע בית המשפט כי יוסי לזר ישלם 150 אלף שקל לסטודנט שהתלונן נגדו. לפי פסק הדין, הוא אף שיקר לסטודנט שהיה סוכן מוסד ושהוא חולה סרטן סופני

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מכללת תל חי. למצולמים אין קשר לנאמר בכתבה
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית משפט השלום בקרית שמונה גזר אתמול (רביעי) שנתיים מאסר על ד"ר יוסי לזר, פסיכולוג ומרצה לשעבר במכללת תל חי, שהורשע בשתי עבירות מעשה מגונה בסטודנט, בקבלת דבר במרמה, בזיוף ובשימוש במסמך מזויף. מלבד זאת נגזרו על לזר מאסר על תנאי, קנס של 3,000 שקל ופיצוי על סך 150 אלף שקל למתלונן. 

יוסי לזרצילום: מתוך עמוד הפייסבוק

הפרשה החלה ב-2014 - כשלזר, נשוי ואב לילדים, החזיק בדירה בתחום המכללה והתגורר בה במהלך השבוע. א', סטודנט לפסיכולוגיה במכללה, פנה אל לזר כדי שיערוך לו אבחון להפרעת קשב וריכוז. בין השניים החלו תכתובות בעניין, והסטודנט הביע את רצונו ללכת לטיפול פסיכולוגי. הנאשם הציע ללוות את המתלונן מבחינה אקדמית ומבחינה אישית-טיפולית. משלב זה, לפי כתב האישום, התפתח קשר הדוק בין הנאשם למתלונן שנמשך יותר משנה וחצי וכלל שיחות בעלות אופי אישי וטיפולי בטלפון, בהתכתבויות מייל, מסרונים ומפגשים פנים אל פנים.

בינואר 2015 הציע לזר למתלונן מפגש לילי במסגרת הטיפול הנפשי שהעניק לו. לזר נתן לסטודנט לעשן מריחואנה, אמר לו לפשוט את בגדיו ולשכב עירום על בטנו, ואחר כך התפשט בעצמו ונגע בכל חלקי גופו של הסטודנט. חמישה חודשים לאחר מכן קיימו השניים מפגש דומה נוסף. בפסק הדין נכתב כי הנאשם שכנע את המתלונן להיפרד מחברתו, עודד אותו להתרחק מבני משפחתו ותמך בו כלכלית. לכל אורך התקופה סיפר לזר לסטודנט שקרים על חייו, ובין השאר טען כי היה סוכן מוסד וכי הוא חולה סרטן סופני. הוא אף סיפר לו שמינה אותו לאפוטרופוס שלו וכלל אותו בצוואתו.

"מדובר בפרשה שבה הנאשם 'טמטם', לא פחות מכך, את דעתו של המתלונן הצעיר, תחילה בשגרה של שיחות, בהגיגים פילוסופיים ורוחניים שחדרו את עולמו, ובעצות טיפוליות שוטפות, ובהמשך באמצעות מרמה עמוקה ורבת דימיון חולני", נכתב בפסק הדין. "טענות הנאשם, במרכזן הטענה שהמתלונן היה בן זוגו, נדחו ונמצאו כטענות שאינן אמת. לעומת זאת - טענות המאשים הוכחו כולן... על רקע האמון שקנה מהמתלונן במרמה, ביצע הנאשם במתלונן בשני מקרים מעשים מגונים שלגביהם רימה הנאשם את המתלונן להאמין כי הם מעשי טיפול, ואשר הנאשם האמין כי כאלה היו". לזר שלל את המיוחס לו, וטען כי בניגוד למתואר בכתב האישום בינו לבין המתלונן התקיימה מערכת יחסים זוגית מינית הומוסקסואלית רצונית. אולם, בהחלטתה פסלה השופטת את גרסתו.

בספטמבר 2015 נערך ללזר שימוע לפני פיטורים במכללת תל חי, לאחר שהתברר כי קיים קשרים חריגים עם כמה סטודנטים. לאחר השימוע נדרש המרצה לבחור אם להתפטר או להיות מפוטר - והוא בחר באפשרות הראשונה. רישיון הפסיכולוג שלו הותלה, וכעבור שלושה חודשים התיר בית המשפט העליון לפרסם את שמו. בסוף 2016 חשף "הארץ" כי לזר החל לעבוד במכללה האקדמית עמק יזרעאל כמרצה בחוג לפסיכולוגיה וחינוך. בעקבות הפרסום הוא פוטר מהמכללה.

בהודעת הפרקליטות, שפורסמה היום, נכתב כי לאחר שלזר נאלץ לעזוב את עבודתו במכללה - הוא חשש שהמתלונן יספר את שאירע לגורמים נוספים או אף יתלונן נגדו במשטרה, ולפיכך ביקש ממנו בהודעה שלא לספר על הקשר ביניהם. גם כעת חל איסור פרסום על פרטי הסטודנט.

פרקליטו של לזר, עו"ד ששי גז, מסר כי הוא מתכוון לערער על פסק הדין והוסיף: "לראשונה בישראל מורשע אדם בקבלת דבר במרמה, כאשר ה'דבר' הוא רגש. מרשי ביקש לעורר רחמים בעיני המתלונן ותו לא. לא כל אמירת אמת היא עבירה פלילית. מרשי טוען כי כל המעשים המיניים נעשו בהסכמה מלאה, ויש ראיות שכך אכן היה".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ