יו"ר ועדת הבחירות ליועמ"ש: בדוק טענות הליכוד על זיופים בקלפיות ביישובים ערביים

השופט חנן מלצר כתב למנדלבליט כי דיווחי הליכוד על זיופים והראיות הנלוות להם מצדיקים פתיחת חקירה פלילית. מלצר לא פסל שימוש בתוצרי המצלמות הסמויות שהוצבו בקלפיות על ידי פעילי ליכוד

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
קלפי בכפר קאסם, ביום הבחירות

יושב ראש ועדת הבחירות, המשנה לנשיאת בית המשפט העליון השופט חנן מלצר, ביקש היום (ראשון) מהיועץ המשפטי לממשלה לבחון זיופים בקלפיות ביישובים ערבים. זאת בעקבות פנייתו של נציג הליכוד בוועדת הבחירות המרכזית, ח"כ דוד ביטן, המתבססת על צילומים מקלפיות ועדויות של חברי ועדת קלפי ומשקיפים מטעם הליכוד.

"רוב ההתרחשויות המתוארות בפנייה (של ח"כ ביטן, י"ל ונ"ל) ובדיווחים הכלולים בה מצדיקים, לכאורה, פתיחה של חקירות פליליות במקרים אלו או רובם, ואני מבקש כי תורו לעשות כן לאלתר", כתב מלצר בהחלטתו. בקשתו נשלחה ליועמ"ש אביחי מנדלבליט ולמ"מ המפכ"ל מוטי כהן.

השופט מלצר, השבוע בבית הנשיאצילום: אוליבייה פיטוסי

השופט ציין כי על אף שהורה על הוצאתן של המצלמות שהוצבו בקלפיות ביישובים ערבים על ידי נציגי הליכוד, הוא אינו פוסל שימוש בתוצריהן בחקירת המשטרה. "ראוי כי  המשטרה תרכז עתה את כל החומרים הנוגעים בדבר, ובהנחיית גורמי פרקליטות, תבחן אם יש מקום לעיון בתוצרים אלה", כתב. בשבוע הבחירות התיר מלצר להשתמש בהקלטת אודיו במקרים של "חשש לפגיעה מהותית בטוהר הבחירות או בסדרן התקין".

מעבר לקלפיות שפרטיהן הועברו לוועדת הבחירות על ידי ביטן ואנשי הליכוד, ציין מלצר שתי קלפיות נוספות, בכסרע-סמיע ובעפולה, בהן מצאה הוועדה אי-סדרים. גם אותן ביקש מלצר לבחון. עם זאת, מלצר סירב לבקשת ביטן לפסול מיוזמתו את התוצאות בקלפיות המדוברות, וטען כי ללא חקירה פלילית, הראיות אינן עומדות בנטל הראייתי הנדרש.

יום לאחר הבחירות הודיע משרד יחסי הציבור קייזלר-ענבר כי היה אחראי, לצד אנשי הליכוד, למבצע להכנסת מצלמות לקלפיות ביישובים ערביים. "בזכות זה שהוצבו משקיפים מטעמנו בכל קלפי, שיעור ההצבעה ירד מ-50%, הנמוך ביותר שנראה בשנים האחרונות!", התגאה המשרד בפוסט שפורסם בפייסבוק. "ראיתם את הכתבות בתקשורת שהבעירו את השטח ביום הבחירות? אלו שסיפרו על מצלמות שהושתלו בקלפיות במגזר הערבי ומנעו אלפי זיופים? אז כן, אנחנו 'אשמים' במהלך הזה".

לפני הבחירות דווח כי הליכוד רכש 1,200 מצלמות וצייד בהן את חברי ועדת הקלפי מטעמו ביישובים הערביים, כדי "לפקח על טוהר הבחירות". המשטרה החרימה את המצלמות שהתגלו, ומקור פוליטי הסביר אז ל"הארץ" כי המהלך נועד לוודא שרע"ם-בל"ד לא תעבור את אחוז החסימה באמצעות זיופים, ותפגע בגוש הימין. 

חברת הכנסת עאידה תומא-סלימאן (חד"ש-תע"ל) וארגון עדאלה פנו בתגובה ליועמ"ש בבקשה שיורה לאסוף לאלתר את המצלמות ואת החומר שתועד בהן. תומא-סלימאן ביקשה ממנדלבליט לפתוח בחקירה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו, הליכוד ומשרד יחסי הציבור קייזלר-ענבר בגין הסתה, פגיעה בפרטיות ועבירות על חוק הבחירות לכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ