לראשונה: בית המשפט השית עונש פלילי על סרבן גט וגזר עליו 15 חודשי מאסר

מאיר גורדוצקי היה בכלא במשך 18 שנה מאז שנת 2000 בהוראת בית דין רבני. הנהלת בתי הדין הרבניים כינתה את ההחלטה "יום היסטורי" אך מסרה כי תערער על "פסק הדין המקל"

אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
בית הדין הרבני בירושלים
אהרן רבינוביץ
אהרן רבינוביץ

בית משפט השלום בירושלים גזר היום (שלישי) על סרבן הגט מאיר גורודצקי 15 חודשי מאסר בפועל ושבעה חודשי מאסר על תנאי. גורודצקי היה בכלא במשך 18 שנה מאז שנת 2000 בהוראת בית דין הרבני מפני שסירב לתת גט לאשתו צביה, ומאז אוקטובר שוהה במעצר. אולם כעת לראשונה השית בית משפט עונש פלילי על סרבן גט. לפני כשלושה שבועות הורשע גורודצקי בהפרת הוראה חוקית. העונש המקסימלי על עבירה זו הוא שנתיים מאסר.

השופט ירון מינטקביץ קבע כי לזכות גורודצקי עומדת העובדה שמדובר בפעם הראשונה שבה אדם עומד לדין בנסיבות דומות, אולם ציין כי שאר השיקולים פועלים לחובתו ומצדיקים עונש חמור יותר.

מינטקביץ ציין כי המאסר האזרחי בן 18 שנה שנשא גורודצקי אינו שיקול לעונש קל יותר. "שכן הוא משקף את עוצמת ההתרסה של הנאשם כלפי בית הדין", קבע. לדבריו, "כשם שהנאשם שהה בבית הסוהר של ממש, האשה היתה אסירה בידיו, שכן הנאשם הוא שבחר לכלוא את האשה ואת עצמו בנישואין שתאריך התפוגה שלהם חלף". השופט גם ציין כי היה צריך לחייב את הנאשם בפיצויים לאשתו, אך המדינה לא ביקשה זאת.

בתי הדין הרבניים בירכו על העונש וכינו את ההחלטה "יום היסטורי". עם זאת, הנהלת בתי הדין מסרה כי היא והפרקליטות מתכוונות לערער על פסק הדין המקל, כהגדרתה. עוד נמסר מבתי הדין הרבניים כי "הרשעתו וגזר דינו של גורודצקי התאפשרו בעקבות החלטה של היועץ המשפטי לממשלה בשנת 2016 לפיה לאי-ציות לחיוב גט יש היבט פלילי, ומכאן התאפשר פסק הדין חסר התקדים ומן הבחינה הזו נעשתה היום היסטוריה בבית המשפט".

על פי כתב האישום, גורודצקי, בן 61, ואשתו צביה, היו נשואים במשך 26 שנה. בשנת 1998 החלו השניים בהליך גירושים שבמהלכו סירב גורודצקי לתת לה גט. בעקבות כך, הוחלט לעצור את גורודצקי בכל כמה שבועות, עד שיחליט לגרש את רעייתו, אלא שמאז שנת 2000 הוא נתון במעצר, כולל העברה לבידוד, על פי הוראת בית הדין הרבני. לאחר הגשת כתב האישום אמרה האשה כי היא לא רואה עצמה כנשואה, זאת לאחר שקיבלה גט בבית דין פרטי, אף שאינו מוכר על ידי הרבנות בישראל.

גורודצקי עמד לאורך כל השנים בסירובו. הוא אף הועבר לבתי מעצר שבהם תנאי הכליאה קשים, וכן הושם כמה פעמים לבידוד, ובכל זאת עמד בסירובו. ב-2016 אף הוחלט ליטול ממנו חפצים אישיים, וניתנה הוראה להשוות את תנאיו לאלה של אסירים שעברו עבירות מין ורצח ובמהלך החגים הוא נשלח לבידוד. באחד הדיונים אף פנה בית הדין למחוקק בקריאה לתקן את החוק כך ש"יהיה ניתן לנקוט כלפי הסרבן אמצעי כפייה גופניים המותרים על פי דין בנסיבות מיוחדות". חרף כל זאת, גורודצקי המשיך בסירובו לתת גט.

עורכת דינה של צביה גורודובסקי, ניצן כספי שילוני ממרכז צדק לנשים, מסרה: "העובדה שמר גורודצקי ישב בכלא 20 שנה בכלא ולא נתן גט לאישתו, מעידה על כך שהשיטה שבה נשים תלויות באופן בלעדי בבעליהן כדי להתגרש - לא מוסרית וזקוקה לשינוי יסודי". כספי שילוני הוסיפה כי "מכל מקום, גב' גורודצקי קיבלה לפני כשנה פסק מבית דין פרטי שביטל את נישואיה ורואה בה אישה פנויה, כך שהיא ממילא תמכה בשחרור האיש מהכלא משלא ראתה צורך להמשיך הליך גירושין". 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ