הפרקליטות: דובר צה"ל המיועד לא חשוד בדבר, הוא סייע למשטרה לבקשתה

בעקבות חשיפת "הארץ" כי גיל מסינג פעל כסוכן משטרתי בפרשת ישראל ביתנו, הודיעה לו הפרקליטות כי תפעל בהקדם לצמצם את החיסיון על מעורבותו בפרשה, כפי שביקש. נתניהו וליברמן מסתייגים ממינויו של מסינג לדובר צה"ל

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
גיל מסינג, ב-2009
רויטל חובל

הפרקליטות הודיעה היום (חמישי) לדובר צה"ל המיועד, גיל מסינג, כי תפעל בהקדם האפשרי לצמצום החיסיון על פרטי מעורבותו בפרשת ישראל ביתנו. הפרקליטות ציינה כי מסינג לא חשוד בביצוע עבירה כלשהי וכי הסיוע למשטרה נעשה לבקשתה ובהדרכתה. "מרשך סייע לאכיפת החוק בעניין מוגדר וספציפי, באופן הראוי להערכה, כאזרח שומר חוק", נמסר לעורך דינו של מסינג, עופר ברטל.

בהודעתו של מנהל המחלקה הכלכלית בפרקליטות, דן אלדד, נאמר עוד כי "בניגוד לפרסומים, מרשך לא התבקש לפעול בעניינו של נבחר ציבור כלשהו, ולא היה קשר בין פעולתו לבין עניינו של מי מבני משפחתו".

ליברמן עם כוכבי בסיור בפיקוד הצפון, ב-2014צילום: אריאל חרמוני/משרד הביטחון

הרמטכ"ל, אביב כוכבי, קיים אתמול סדרת התייעצויות עם קצינים בכירים בדבר מינויו של מסינג לדובר צה"ל, בעקבות חשיפת "הארץ" שלפיה מסינג היה סוכן משטרתי בפרשת ישראל ביתנו. בין היתר נשמעה בדיונים עמדתו של הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף שרון אפק, ביחס להשלכות המשפטיות של המינוי.

כפי שפורסם הבוקר ב"הארץ", הנושא עלה גם בשיחה בין ראש הממשלה ושר הביטחון, בנימין נתניהו, לבין יו"ר ישראל ביתנו, אביגדור ליברמן, המוזכר כמועמד לתיק הביטחון. לפי מקורות שנחשפו לתוכן השיחה, השניים מסתייגים מהמינוי. בסביבתו של ליברמן טוענים כי הסוגיה לא עלתה בשיחה עם ראש הממשלה. בסביבת נתניהו טענו כי הוא אמנם אישר את מינויו של מסינג כדי לאפשר לכוכבי להשלים את המינוי במהירות ולמנוע ניסיונות לסכלו, אך חשיפת מעורבותו בפרשה משנה את התמונה. בצבא מעריכים כי התנגדות נחושה של נתניהו תאלץ את הרמטכ"ל לסגת מהמינוי. זאת, כדי שלא להיקלע לעימות עם ראש הממשלה, שלתמיכתו הוא צפוי להזדקק בעתיד בענייני תקציב ומינויים. 

כוכבי המשיך אתמול להגן על מינויו של מסינג, שנחשב לאחד האנשים הקרובים אליו ביותר. בהודעות הצבא לתקשורת נאמר כי מסינג אינו חשוד בדבר, ובשיחות עם עיתונאים נטען כי הדובר המיועד פעל בשירות המשטרה מתוך רצון לסייע במאבק בשחיתות. מקורות בצבא מעריכים כי כוכבי מאמין שהנושא יירד מסדר היום בתוך כמה ימים, ודבק במינוי מחשש שתדמיתו תיפגע אם יסוכל. המינוי עורר ביקורת בצבא עוד לפני הדיווח ב"הארץ", בשל הבחירה באזרח צעיר המקורב לרמטכ"ל ומזוהה פוליטית, במקום באחד הקצינים הבכירים הממתינים לקידום.

בעקבות הפרסום ב"הארץ" ביקש מסינג להבהיר בשיחות עם מקורביו כי מעולם לא היה חשוד בעבירה כלשהי, כי סייע למשטרה באופן נקודתי וכי ביקש לעזור לחבר. לפי המקורבים, לדברי מסינג "לא היה לו כל מניע לבד מהרצון לסייע למשטרה להגיע לחקר האמת, כמו שמצופה מכל אזרח ערכי ושומר חוק. אין לו שום דבר לחשוש ממנו ושום דבר להסתיר, כי הוא לא עשה שום דבר רע".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ