ועד ראשי האוניברסיטאות עתר שוב לבג"ץ נגד החלטת אקוניס לפסול מינוי מדענית

הוועד ביקש מבית המשפט גם לאסור על אקוניס למנות מישהו אחר במקום פרופ' יעל אמיתי. שר המדע היוצא ממשיך לסרב למנות את אמיתי למועצת נגידים של קרן מדעית כי חתמה ב-2005 על עצומה נגד שירות בשטחים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פרופ' יעל אמיתי בבג"ץ, בינואר

ועד ראשי האוניברסיטאות (ור"ה) ופרופ' יעל אמיתי עתרו היום (חמישי) שוב לבג"ץ נגד החלטת שר המדע היוצא אופיר אקוניס למנוע את מינויה של אמיתי לוועדה מדעית ישראלית-גרמנית. ור"ה גם מבקש מבית המשפט להוציא צו ביניים שיאסור על השר למנות מישהו אחר במקום חוקרת המוח מאוניברסיטת בן גוריון.

בג"ץ הורה לאקוניס במארס לשקול מחדש את סירובו. אולם אקוניס עומד על דעתו לחסום את מינויה של פרופ' אמיתי למועצת הנגידים של הקרן המדעית ישראל-גרמניה (GIF) בשל חתימתה ב-2005 על עצומת תמיכה בסרבנים המסרבים לשרת מעבר לקו הירוק.

אקוניס בתום הדיון הקודם בנוגע לאמיתי בבג"ץ, בינוארצילום: אוליבייה פיטוסי

בעתירה נכתב כי "זהו גלגול נוסף בסאגה מצערת ומתמשכת בה שוב ושוב בוחר שר המדע לעשות שימוש בסמכויות אשר ניתנו לו לצורך קידום מטרות פוליטיות, תוך התעלמות מן העובדה כי תפקידו הוא לקדם את המחקר המדעי במדינת ישראל".

עוד נכתב בעתירה כי לפי אקוניס, אין לאשר את מינוי פרופ' אמיתי מפני "שבחתימתה על העצומה נפל לכאורה 'פגם ערכי שורשי'". לפי העותרים, "ה'פגם' היחיד שנפל בהתנהלותה של פרופ' אמיתי הינו אך ורק העובדה כי דעותיה בנושא מסוים (סירוב לשרת בשטחי יהודה ושומרון בנסיבות אירועי האינתיפאדה 2002) כפי שבאו לידי ביטוי במסגרת עצומה המונית מלפני 17 שנה שונות מדעותיו של השר".

מטעם ועד ראשי האוניברסיטאות נמסר כי "משמעות הותרת החלטתו של השר על כנה הינה פוליטיזציה של השירות הציבורי. דווקא עכשיו, אחרי הבחירות, ראוי שהממשלה החדשה תבהיר באופן ברור שטובת המדינה בחיזוק מדע בלתי תלוי ופורץ דרך חייבת להיות מעל כל שיקול פוליטי".

במארס קבעו שופטי בג"ץ - ניל הנדל, אלכס שטיין וג'ורג' קרא - שהנימוק של אקוניס כי התנהגותה של אמיתי היא עבירה פלילית אינו סביר באופן קיצוני, ועל כן החלטתו פסולה. עם זאת, השופטים הנדל ושטיין ציינו בפסק הדין כי קריאה לסרבנות יכולה להיות שיקול ערכי בפסילת המינוי, אך לא השתכנעו כי היה זה השיקול הדומיננטי בהחלטתו של אקוניס. השופט שטיין הוסיף ואמר כי אילו היה אקוניס טוען שהוא פוסל את מינויה של אמיתי על רקע "אי-התאמה ערכית", ייתכן שהחלטתו לא היתה נפסלת. שטיין גם מתח ביקורת על שלא ניתן לאקוניס ייצוג משפטי כיוון שהיועץ המשפטי לממשלה סבר שלא ניתן להגן על עמדתו.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ