תצהיר של עובדת תחת שרה נתניהו: לא הורשיתי לשתות, לאכול או ללכת לשירותים

שירה רבן, שעבדה בניקיון למשך חודש במעון ראש הממשלה, גוללה את התנאים שבהם הועסקה. "עשר שעות בלי הפסקה וגם רק חרפות וגידופים! נאצית", כתבה במסרון לאחותה. עובדת אחרת במעון כתבה: "100 שקל לשעה לא שווה את מה שעוברים עם חולת הנפש הזאת"

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים142
שרה נתניהו בפתיחת משפטה בבימ"ש השלום בירושלים, באוקטובר
שרה נתניהו בפתיחת משפטה בבימ"ש השלום בירושלים, באוקטוברצילום: עמית שאבי
רויטל חובל
רויטל חובל

שירה רבן, עובדת לשעבר במעון ראש הממשלה שהגישה תביעה נגד שרה נתניהו בגין העסקה פוגענית, הגישה היום (ראשון) תצהיר המגולל את התנאים שבהם נאלצה לעבוד למשך חודש אחד בספטמבר 2017, עד שלדבריה "נסה על נפשה". התצהיר הוגש לבית הדין האזורי לעבודה בירושלים לקראת שלב שמיעת העדויות בתביעה שהגישה רבן. עו"ד יוסי כהן, פרקליטה של נתניהו, מסר בתגובה כי "רבן ועורכי דינה הנואשים ממשיכים להכפיש את הגב' נתניהו באמצעות שקרים ממוחזרים ומרושעים, בניסיון לסחוט שלא ביושר סכום אסטרונומי של כרבע מיליון שקלים על העסקה של פחות מחודש ימים".

לתצהיר של רבן צורפו צילומי התכתבויות בינה לבין אחותה ובינה לבין נילי קדוש, עובדת נוספת במעון, שעבדה לצדה של רבן בקומת המגורים במעון ראש הממשלה. בין היתר כתבה רבן לאחותה: "יצאתי מהעבודה קודם, צריכה לחזור ב-4. מיררה את חיי!!"; "הרגשתי שאני לא בן אנוש, משמונה וחצי בבוקר רוצה להיכנס לשירותים או לאכול"; "איזה כיף, אוכל, שתיה, אסלה זה לא ברור מאליו תודה להשם" ו"עשר שעות בלי הפסקה וגם רק חרפות וגידופים! נאצית". באחד המסרונים כתבה לקדוש: "80 פעם סידרתי את המיטות של הבנים. כלום לא מוצא חן בעיניה, זה פשוט מטורף". באחר כתבה קדוש לרבן: "מותשת מאמי, רבתי עם כולם שם, והלכתי הביתה גמורה חולה ועל הפנים. 100 שקל לשעה לא שווה את מה שעוברים שם עם החולת נפש הזאת".

התכתבות בין שירה רבן לנילי קדוש

רבן, המיוצגת על ידי עו"ד נעמי לנדאו, דורשת פיצוי על סך 225 אלף שקל מנתניהו וממשרד ראש הממשלה בגין העסקה פוגענית. לנדאו הגישה היום בקשה לזמן את קדוש לעדות, לאחר שסירבה להשיב לכל פניותיה. בתצהיר, מתארת רבן את דפוס העבודה במעון ולדבריה "תנאי העבודה המחפירים, הלא אנושיים, מאיימים ומשפילים שהדעת אינה מסוגלת להכיל ולסבול, שעבר יום יום עד לעזיבתי את המעון".

בתצהיר נכתב: "סביבת העבודה הפוגענית והבלתי נתפסת שהיתה לי כללה בין היתר צעקות רמות, השפלות ('את גוש של כלום', 'את לא שייכת למשפחת נתניהו', 'לו הייתי יודעת שאת כזאת נמוכה לא הייתי מקבלת אותך לעבודה' ועוד), הטחות אשמה לא מבוססות ואף איומים מילוליים ופיזיים. חרפות ועלבונות היו עניין שבשגרה בקומה השנייה במעון ראש הממשלה. הדבר הטיל מורא ופחד עלי ועל נילי שעבדה עמי, שלא פעם הפכו תקריות פעוטות להתפרצויות זעם קשות שיכלו אף להסתיים באופן קשה, כפי שאירע ביום מנוסתי".

רבן מתארת כי נתניהו אסרה עליה לצאת להפסקות במהלך עבודתה. לדבריה, אכילה במהלך היום הייתה אסורה והן הצטיידו מראש באריזות קטנות של מזון "שניתן לאכול בהיחבא תוך כדי העבודה מבלי שהגב' נתניהו תבחין בכך". לדבריה, "חל עלי איסור מוחלט להכניס שתיה לקומה השנייה ואף לא לשתות מים מהברז בכוס חד פעמית. הייתי מעבירה ימי עבודה שלמים מבלי לשתות אף לא כוס מים אחת". עוד תיארה שכשביקשה הפסקה, נתניהו אמרה לה: "הייתי עכשיו בארגנטינה וסבלתי למען מדינת ישראל, באיזו חוצפה את מעיזה לבקש הפסקות". גם יציאה לשירותים היתה אסורה. "היינו נילי ואני מתאפקות שעות מרובות ועד כדי יום שלם ולא יוצאות לשירותים. בימים מסוימים בהם היתה שעת כושר ויכולנו לרוץ לשירותים תוך השגחה אחת על השנייה היינו רצות לשירותים בקומה התחתונה וחוזרות מיד", כתבה.

יאיר נתניהו בבית משפט השלום בתל אביב, בדצמבר
יאיר נתניהו בבית משפט השלום בתל אביב, בדצמברצילום: מוטי מילרוד

רבן חזרה על הטענות בתביעה לגבי התקפי הזעם של נתניהו, ועל כך שדרשה ממנה לחטא את עצמה לאחר שנשענה על ארון נעליים, על דרישתה כי ילדיה לא ייגעו בחפצים שעליה להביא למעון מחשש למחלות, ועל הפעולות הרבות שנדרשו לעשות בכל פעם מחדש, כאשר מישהו היה דורך על שטיח. לכל פעולת ניקיון במעון, היה קוד לבוש משלו.

לדברי רבן, המתח בינה לבין רעיית ראש הממשלה החל כאשר דרשה ממנה לעבוד יותר ממה שנקבע בחוזה. השיא הגיע, לדבריה, ב-1 באוקטובר 2017, לאחר שקדוש והיא סיימו לפרוק מזוודה ונתניהו כעסה לאחר שסברה שזוג נעליים נעלם. "הגב' נתניהו גערה בנילי וכשסיימה לצווח עליה, פנתה אלי באמירות: 'מי את בכלל', 'את לא מבינה ולא קולטת', 'אין כלום בתוך הראש שלך'. לאחר שסיימה לגעור בי ביקשה ממני להישבע ביושב במרומים שפעלתי בהתאם לכללים וכי לא המרתי את פיה כשדרשה את פריקת עשרות הסבונים ותחליבי רחצה מהמזוודות. הגב' נתניהו לא הרפתה ובסערת רגשות התקרבה אלי בצעקות שבר, עד אשר הרימה יד בכדי להכות אותי. המומה ונסערת פרצתי בבכי ותוך שאני פוסעת לאחור ומנסה לחמוק מנחת זרועה של הגב' נתניהו, קראתי: 'מה את רוצה ממני, אני מפחדת ממך, תעזבי אותי תניחי לי'". בהמשך היא מתארת כיצד הצליחה לחמוק ממנה ועזבה את הבית אליו לא שבה.

במסגרת התצהיר התייחסה גם לטענת ההגנה של נתניהו, כי היא שהתה ימים ספורים במעון ראש הממשלה בחודש שבו הועסקה רבן. "אמנם עבדתי בצמידות לגב' נתניהו כ- 13 ימים בלבד, כאשר היא נעדרה מהמעון ביתר הזמן, אך כל שעה משעות עבודה אלו היו עבורי נצח", כתבה. בתשובה לשאלה מדוע לא עזבה קודם לכן, השיבה כי בעלה החל לימודים בכולל ולא הייתה לה "החירות לעזוב, באחת, מקום עבודה ועוד נוצץ כמו מעון ראש הממשלה". 

רבן גם מתארת את תהליך גיוסה לעבודה. לדבריה, כחלק מהראיון נפגשה עם יואב הורוביץ, כיום מנכ"ל משרד ראש הממשלה ואז ראש הסגל של בנימין נתניהו. היא מספרת כי הורוביץ שאל אותה כיצד היא מתמודדת עם מצבי לחץ ובמיוחד כשצועקים עליה. "השבתי כי אני עובדת טובה ומסורה ולא נראה לי כי תתעורר סיטואציה שמאן דהוא יצעק עליי", תיארה בתצהיר. "באותה עת לא שיערתי בנפשי עד כמה אני טועה ומה עומד מאחורי השאלות של מר הורוביץ". 

פרקליטה של נתניהו עו"ד כהן מסר עוד כי רבן שהתה במחיצת נתניהו שעות בודדות בלבד בזמן העסקתה במעון. "נשיא בית הדין כבר קבע נחרצות שכתב התביעה שהם הגישו כולל טענות לא רלוונטיות, מנוסח בלשון מכפישה ולא עניינית וזאת רק לצורכי תקשורת", הוסיף, "בבוא היום נציג כיצד, מדוע ועל ידי מי הומצאו הטענות ההזויות האלה. אנו בטוחים שהאמת תנצח והצדק יצא לאור".

בתצהיר התייחסה רבן גם לכך שיאיר נתניהו שיתף פעולה עם אמו ואף התסיס אותה נגד העובדים במהלך מסדרי ניקיון שערך להם. במסמכי התביעה - שהוגשה גם נגד משרד רה"מ, חברת הניקיון שבאמצעותה הועסקה העובדת, יועצת רה"מ לענייני חרדים רבקה פאלוך, אב הבית אפי אזולאי וראש הסגל של רה"מ יואב הורוביץ – נכתב כי נתניהו ביקשה להעסיק במעון נשים חרדיות כדי למנוע הדלפות מהמעון, בהנחה שהן מופנמות יותר.

עו"ד נעמי לנדאו, המייצגת את רבן, מסרה: "עצוב וכואב לראות ששרה נתניהו וכל המעגלים המקיפים אותה לא למדו את הלקח ולא הפנימו את פסק הדין המהדהד של בית הדין הארצי לעבודה בעניינם של מני נפתלי וגיא אליהו". לנדאו הוסיפה, "לא ייתכן שההתעללות בעובדים נמשכת באופן שגרתי, כמו היינו בעידן של אדונים  ומשרתים. הגיע הזמן שהמדינה תיקח אחריות על מה שמתחולל במעון רה"מ, ותחיל פיקוח צמוד והדוק על אופן העסקת העובדים במקום, לפני שיקרה שם אסון".

תגובות

משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ