מח"ש סגרה את התיק נגד השוטר שירה למוות בצעיר לוקה בנפשו בבת ים

הצעיר ממוצא אתיופי נורה מטווח קצר כשרץ עם סכין שלופה לעבר השוטרים. מח"ש הודיעה שהירי לא העלה חשד לפלילים כיוון שנבע מתחושה של סכנת חיים מיידית. משפחת ביאדגה: זה ביזיון

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מימין: אמו של ביאדגה, גיסו ואחיו, היום במסיבת עיתונאים מחוץ למשרדי מח"ש בירושלים

המחלקה לחקירת שוטרים הודיעה הבוקר (שלישי) כי סגרה את התיק נגד השוטר שירה למוות ביהודה ביאדגה בבת ים בינואר האחרון. לפי הודעת המחלקה, לא נמצא חשד לעבירות פליליות כיוון שביאדגה רץ לעבר השוטר עם סכין שלופה, והירי נבע "מתחושה של סכנת חיים קרובה ומיידית". לפי ההודעה, גרסת השוטר נתמכה על ידי שלושה עדי ראייה אובייקטיביים. 

ביאדגה, בן 24 ממוצא אתיופי שסבל מקשיים נפשיים, נורה למוות מטווח קרוב לפני כארבעה חודשים לאחר שרץ עם סכין לעבר שוטרים בבת ים. משפחתו מתחה ביקורת חריפה על ההחלטה לסגור את התיק ואמרה שבכוונתה לערער. 

מח"ש מסרה שלצד סגירת התיק, כמה סוגיות כן הועברו לבחינת המשטרה - בהן פרק הזמן שחלף עד להגעת הכוחות לזירה, והטיפול של שוטרי סיור במקרים של קריאה הנוגעת לאדם הלוקה בנפשו.

לפי הודעת מח"ש, המשטרה הוזעקה בשעות הצהריים כיוון שביאדגה יצא מביתו כשהוא עטוף בטלית ובידו סכין, ובני משפחתו פנו אל מכריהם בבקשה לקרוא למשטרה. בפניות למשטרה נאמר בין היתר כי "הבחור משתולל עם סכין... אתם רוצים שהוא יפגע במישהו?". לפי מח"ש, פנייה אחרת תיארה את ביאדגה כשבידו "סכין מטבח ענקית, כמו חרב, בשלוף".

הלוייתו של ביאדגהצילום: מוטי מילרוד

עוד נמסר שבתגובה לקריאת השוטר לזרוק את הסכין, החל ביאדגה להתקדם לעברו בריצה "כשידו האוחזת בסכין מונפת מעלה ומכוונת אל השוטר". בתגובה, נכתב, ירה השוטר פעמיים "מטווח קצר ביותר", שכן לדבריו חש סכנת חיים. השוטר אמר שביאדגה לא נרתע מכך ששלף נשק והורה לו לזרוק את הסכין, ולפי מח"ש, "גרסאותיהם של שלושה עדי ראיה - אזרחים אובייקטיבים - שצפו באירוע, תמכו חד משמעית בגרסה זו".

הודעת מח"ש מפרטת את דבריהם של שלושת עדי הראייה. אחד מהם, נכתב, תיאר את ביאדגה כמי שרץ לכיוון השוטר היורה עם סכין שלופה מושטת קדימה, במהירות, כדי לפגוע. "אם השוטר היה מתמהמה עוד שניה, הוא היה אוכל את הסכין", אמר העד. כשנשאל אם לדעתו השוטר היה בסכנה, השיב: "כן, חד משמעית".

בתו של עובר האורח סיפרה כי ראתה את ביאדגה רץ עם הסכין מונפת לעבר השוטר "בשיא המהירות, כשהוא בא לדקור אותו". מח"ש ציינה ש"העדה הבהירה בעדותה, כי לדעתה לא הייתה לשוטר ברירה אלא לירות במנוח". דברי האב ובתו פורסמו ב"הארץ" יומיים לאחר התקרית.

עד נוסף מסר שראה את ביאדגה מרים את "הסכין הענקית" בידו בתנועת הנפה, כשהיא שלופה ומורמת בגובה הראש, כשהוא עשה צעדים מהירים לכיוון השוטר. הוא מצוטט כאומר "הטווח ביניהם היה קצר מדי, והאזרח היה עם סכין שלופה ומורמת".

זירת הירי בביאדגה בבת ים, בינואר האחרוןצילום: תומר אפלבאום

בהודעה מח"ש נכתב: "רק לאחר התרעות אלו, ולאור השינוי הפתאומי והדרסטי בהתנהגות המנוח, עת התחיל להתקדם לעבר השוטר היורה באופן מאיים, ירה השוטר מאקדחו. במצב הנתון האמור, הרי שנשקפה סכנה לחייו, לא רק מבחינה סובייקטיבית כפי שתואר על ידו, אלא גם בעיניהם האובייקטיביות של עדי הראייה הבלתי תלויים".

עוד נכתב כי "אין במסקנה זו כדי להפחית, ולו במאום, מהטרגדיה הקשה שאירעה לבני משפחת המנוח, ועל הצורך בהתבוננות רחבה על השתלשלות העניינים שהובילה בסופו של דבר למותו של צעיר שסבל מקשיים נפשיים".

מקור במח"ש אמר בשיחה עם "הארץ": "אנחנו ממש לא מחבקים את השוטר. כלל טענות המשפחה נבדקו". הוא סיפר כי כמה עניינים שעלו בעת החקירה הועברו לבחינת הגורמים המוסמכים במשטרת ישראל, ובהם בחינת פרק הזמן ה"בלתי סביר", לדברי הגורם, שלקח מרגע שהמשפחה התקשרה למוקד ועד להגעת כוחות המשטרה לזירה.

לדבריו, כל השיחות של המשפחה ושל אזרחים למוקד המשטרה בעניינו של ביאדגה נבדקו, כמו גם סוגיית טיפול שוטרי סיור במקרים של קריאה הנוגעת לאדם הלוקה בנפשו. כמו כן, אמרו במח"ש כי נבחנו שני הסרטונים המתעדים את האירוע - האחד שצולם מחלון של שכנה והשני שצולם מכלי רכב שנקלע לזירת הירי. בעזרת אמצעים טכנולוגיים ניסו חוקרי מח"ש לזהות את לוחיות הזיהוי של המכוניות שעברו בצומת בעת האירוע, וכך, בין היתר, הצליחו להגיע לעדים לירי.

דוד, אחיו של ביאדגה, כינה את ההחלטה ביזיון. "אני אמור להתגייס, ואני מפחד ששוטר יעצור אותי או יירה בי ברחוב", אמר. "מקום שאמור לחקור שוטרים ולהגיע לחקר האמת מגן על השוטרים. זה לא נגמר בירי של אחי. מחר חוגגים 71 למדינה, עלינו לכאן ואנחנו מתנהלים בפחד מול גוף שאמור לשמור עליי". לדבריו, "אחי לא עשה לשוטר הזה כלום. אני מתבייש בגוף הזה, אני לא מוכן לקבל את ההחלטה הזו". הגוס ווביו, גיסו של ביאדגה, אמר: "אף שוטר לא עמד לדין כי זה אתיופים. לא נפסיק ונמשיך להיאבק עד שיצא הצדק לאור".

בתום פגישה של המשפחה ועורך דינה עם מח"ש, מסר עו"ד צחי לסרי כי "מח"ש כמו מח"ש מטייחים ראיות. העברתי להם הקלטה של שיהוי בירי והם סירבו לבדוק. העדויות לא מעניינות אותם. רואים בבירור שעבר אוטובוס בזירה, והפרקליטה אמרה: לא הגענו לנהג". לסרי אמר שהמשפחה מתכננת לערער על ההחלטה, והוסיף: "היתה תחושה שהחקירה עוד בטרם החלה - נסגרה".

עורך דינו של השוטר, שגיא בלומנפלד ממשרד ברטל כהן, מסר: "מדובר בהחלטה מתבקשת נוכח מכלול נסיבות האירוע, וזאת מבלי לגרוע חלילה מצערה של המשפחה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ