נשיאת העליון: "השמירה על עצמאות השופטים היא מאבני היסוד בכל משטר דמוקרטי"

לדברי חיות, ההיסטוריה מוכיחה ש"גם מוסדות קיימים יכולים להיות מנושלים מכוחם וחיוניותם", וכי אי-תלות השופטים חיונית כדי שבידי הפרט תהיה כתובת לפנות אליה כדי להגן על זכויותיו

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיות לצדו של נתניהו בטקס האזכרה לרבין בהר הרצל, בשנה שעברה
רויטל חובל

נשיאת בית המשפט העליון, אסתר חיות, אמרה היום (שלישי) כי "השמירה על עיקרון העצמאות ואי-התלות של השופטים היא מאבני היסוד בכל משטר דמוקרטי". חיות, שמשתתפת היום בכנס של עמותת המשפטנים ישראל-גרמניה בנירנברג, ציינה כי "עצמאות השיפוטית ואי-התלות של השופטים ברמה המוסדית וברמה האישית, הן אחת הערובות החשובות לכך שתישאר בידי הפרט כתובת לפנות אליה לצורך הגנה על זכויותיו".

חיות הוסיפה כי בנירנברג "הידרדרו החוק והמשפט לאחד מרגעי השפל הקשים בהיסטוריה האנושית", ודווקא במדינה שחוקקה "את אחת החוקות המתקדמות ביותר להגנה על זכויות וחירויות אדם – חוקת ויימאר". הדבר מוכיח, לדבריה, כי "גם מוסדות קיימים יכולים להיות מנושלים מכוחם וחיוניותם".

התייחסות נתניהו לחקיקה לשלילת סמכויות מבג"ץ:

נשיאת העליון ציטטה מתוך פסיקתו של השופט אלפרד ויתקון, גרמני שהיה מדור המייסדים של הרשות השופטת בישראל, בדבר התאגדות ששמה לה למטרה לשלול את קיומה של מדינת ישראל: "לא פעם קרה בהיסטוריה של מדינות בעלות משטר דמוקרטי תקין, שקמו עליהן תנועות פשיסטיות וטוטליטריות למיניהן, והשתמשו בכל אותן הזכויות של חופש הדיבור, העתונות וההתאגדות, שהמדינה מעניקה להן, כדי לנהל את פעולתן ההרסנית בחסותן. מי שראה זאת בימי הרפובליקה של ויימאר לא ישכח את הלקח".

אתמול פורסם ב"הארץ" כי ראש הממשלה, בנימין נתניהו, מקדם חוק שישלול מבג"ץ את הסמכות להתערב בחקיקה ובהחלטות מינהליות של הממשלה, השרים או הכנסת. ההצעה עשויה גם להפוך את פסיקות בג"ץ להמלצות חסרות תוקף מחייב. אחד הנוסחים הנדונים מציע לבטל את "עילת הסבירות", המשמשת את שופטי בג"ץ לפסול החלטות מינהליות. חקיקה שכזאת, אם תתקבל, תרחיב את פסקת ההתגברות שנדונה בעבר ותעמיד למעשה את החלטותיהם של נבחרי הציבור מעל לביקורת של בית המשפט.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ