"מה? מה פתאום!": מה אמר נתניהו על קידום חוק החסינות לפני הבחירות

בימים שלפני הבחירות התייצב ראש הממשלה למרתון ראיונות במגוון כלי תקשורת. בחלקם, הוא נדרש להתייחס לשאלת חסינותו. כך הוא הגיב אז

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בליל הבחירות, באפריל
הארץ

בשבועיים שקדמו לבחירות קשה היה לפתוח טלוויזיה או רדיו מבלי לראות ולשמוע את ראש הממשלה בנימין נתניהו, שיצא לבליץ ראיונות לקראת פתיחת הקלפיות. בין היתר הוא נשאל על האפשרות, שאז היתה בגדר השערה בלבד, לפיה יפעל לשמור על חסינותו כדי שלא יועמד לדין. תחילה הכחיש כל קשר לתוכנית ההימלטות מכתב האישום, אולם בהמשך ריכך את תשובתיו. אתמול (שני) דווח ב"הארץ" כי נתניהו מתכנן מהלך רחב יותר, שנועד גם לשלול מבג"ץ את הסמכות להתערב בהחלטות השרים והכנסת.

בראיון הראשון לתקשורת הישראלית, בחדשות 12, נתניהו הופתע למשמע השאלה והגיב בביטול מוחלט. לקראת סוף הראיון, הוא כבר נשמע אחרת. כך התנהלו חילופי הדברים עם קרן מרציאנו:

מרציאנו: אם תיבחר האם תנסה לקדם חוק או מהלך כלשהו שימנע את העמדתך לדין?

נתניהו: מה? מה פתאום! התשובה היא לא. מה שיפיל את זה זה העובדות עצמן.

מרציאנו: כלומר חוק צרפתי במתכונת כזו או אחרת לא תקדם או מהלך שישאיר את חסינותך ולא יאפשר את הסרתה.

נתניהו: לא עסקתי בזה ואני לא מתכוון לעסוק בזה.

מרציאנו: ואם מקורביך יעסקו בזה?

נתניהו: עובדה שמקורביי העלו את זה בלי ידיעתי והורדתי אותם מהר מאוד מזה.

מרציאנו: כלומר אתה אומר: אם יוחלט אחרי השימוע להגיש כתב אישום נגדך אתה תעשה את כל ההליכים המשפטיים ולא תנסה למנוע את זה?

נתניהו: עובדה שעשיתי את זה עד עכשיו.

מרציאנו: כלומר אתה מתחייב באופן חד משמעי שלא אתה ולא תאפשר לאף אחד ממקורביך לנקוט מהלך שימנע את העמדתך לדין?

נתניהו: לא יודע, לא עסקתי בזה. פעם ראשונה שמישהו שואל אותי ולא חשבתי. לא עשיתי את זה ולכן אני לא חושב שאעשה את זה. אני מאמין שלא אעשה את זה.

ראש הממשלה לא נשאל בחלק מהראיונות על האפשרות שיקדם את חוק החסינות. כשנשאל, התמקד בעיקר ב"חוק הצרפתי", והצהיר כי לא יקדמו. כך למשל התנהל הראיון בערוץ 20.

ינון מגל: מה התוכנית שלך בעניין כתבי האישום. אתה הולך לעשות חוק צרפתי, חוק חסינות, או שאתה הולך לנהל משפט כשאתה ראש ממשלה?

נתניהו: (מניד את ראשו לשלילה) להערכתי, לא יישאר מזה כלום. רוב הטענות נפלו בלי שפתחתי את הפה. אתה שואל איך אני יכול לתפקד בהנחה שייקחו את זה הלאה... החוק צפה את זה ואמר לא מורידים ראש ממשלה בתהליך כזה.

24 שעות לפני הבחירות, נתניהו התראיין לתוכנית הבוקר של ניב רסקין. כך הוא נשמע:

רסקין: לקרן מרציאנו אמרת שלא עסקת בחוק הצרפתי או דומה לו, אבל השרים ארדן ושטייניץ, כחלון ובנט הצהירו שיתנגדו לחוק כזה.

נתניהו: לא יהיה חוק צרפתי.

רסקין: מה עם שינוי חוק החסינות בוועדת הכנסת – תתנגד אם וכאשר?

נתניהו: אין לי שום כוונות לעשות שום שינוי. בשום חוק. זה ספינים. אתה חושב שאני קידמתי את החוק הצרפתי דרך מקורביי? אמרתי, יש לי כמה חברים טובים שם שעוזרים לי יותר ממה שצריך. אבל עובדה שזה לא יתקדם. 

אתמול פורסם ב"הארץ" כי נתניהו מתכוון לקדם בכנסת הקרובה הצעת חוק, שתשלול מבית המשפט העליון את הסמכות להתערב לא רק בנושאי חקיקה אלא גם בהחלטות מינהליות של הממשלה, השרים או הכנסת. ההצעה נועדה למנוע את העמדתו של נתניהו לדין, ותאפשר להפוך החלטה של העליון להסיר את חסינותו, אם תתקבל. חקיקה כזו, המרחיבה את פסקת ההתגברות שנידונה בעבר, תעמיד למעשה את החלטותיהם של נבחרי הציבור מעל לביקורת של בית המשפט, צעד שנתניהו מעולם לא תמך בו בפומבי.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ