המשטרה הגישה כתב אישום נגד תושב הרצליה שירק לעבר השגריר הפולני

אריק לדרמן, בן 65, מואשם כי התקרב לרכב של השגריר והכה בחוזקה על גגו. כשהשגריר עצר ופתח את הדלת כדי לצלמו, לדרמן ירק עליו פעמיים. כתב האישום לא מתייחס לטענת לדרמן כי שומרי השגרירות כינו אותו "יהודון"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
השגריר מגיירובסקי עם הנשיא ראובן ריבלין, באוגוסט

המשטרה הגישה היום (חמישי) כתב אישום נגד אריק לדרמן, תושב הרצליה בן 65, שירק על שגריר פולין בישראל מארק מגיירובסקי בגין איומים ותקיפה סתם. המשטרה הגישה את כתב האישום היום אף שאתמול ביקשה להאריך את מעצרו של לדרמן ביומיים על מנת להשלים את הליכי החקירה. המשטרה ביקשה לשחרר את לדרמן עד תום ההליכים נגדו ולהרחיקו ל-30 יום משגרירות פולין.

לדרמן אמר לאחר התקרית כי קודם לה הגיע לשגרירות כדי לברר פרטים על החזרת רכוש בני משפחתו מתקופת השואה, והשומרים מנעו את כניסתו כשהם קוראים לו "יהודון". עם זאת, כתב האישום לא מתייחס לכך אלא רק לטענה בדבר היריקה על השגריר. 

שגרירות פולין בישראל, היוםצילום: מוטי מילרוד

מפרטי כתב האישום עולה כי שלשום בצהריים צעד לדרמן במרכז הכביש הסמוך לשגרירות ולאחר שנהגו של השגריר צפר לו, הוא התקרב לרכב והכה בחוזקה על גגו. בעקבות זאת הורה השגריר, שישב במושב האחורי, לנהג לבלום. השגריר פתח את הדלת וצילם את לדרמן במכשיר הטלפון שלו, ולדרמן ירק עליו פעמיים. מטעמו של לדרמן נמסר כי "כפי שרואים בכתב האישום, המקרה נכנס לפרופורציות. מדובר בסכסוך דרכים ולא בתקרית גזענית".

נהגו של השגריר אמר בעדותו במשטרה כי לדרמן "הלך מולנו ולא זז מהכביש אז צפרתי לו. הוא הסתכל על הרכב ועל לוחית הזיהוי (הדיפלומטית, ב"פ), שם את ידיו על הרכב כדי שלא יזוז ונתן לו מכה חזקה. הוא הלך לצד של השגריר, פתח את הדלת וירק עליו". בחקירתו הודה לדרמן כי זיהה את לוחית הזיהוי הדיפלומטית על רכבו של השגריר והסביר כי היה נתון בסערת רגשות. בנוסף לנהג, גם השגריר מגיירובסקי מסר עדות במשטרה.

בפולין הגיבו אתמול בחריפות לתקרית. ראש הממשלה, מתיאוש מורבייצקי, אמר כי מדובר בתקרית גזענית וב"תוקפנות בשל שנאת זרים". נשיא המדינה, אנדז'יי דודה, הגדיר את התקרית כפשע שנאה וטען כי היא רומסת את הכבוד הפולני. "בדיוק כשם שאני נאבק בכל גילוי של אנטישמיות, לא אסכים לכל פעולה אנטי־פולנית", הוסיף דודה. שגרירת ישראל בפולין, אנה אזרי, זומנה לשיחת הבהרה במשרד החוץ בוורשה. אזרי ומשרד החוץ בירושלים גינו את המעשה.

לדרמן מסר אתמול: "אני מבקש להביע את התנצלותי על האירוע. משפחתי חוותה את תלאות השואה בפולין ופנייתי לשגרירות היתה בענייני השבת רכוש. במסגרת פנייתי זו נתקלתי ביחס מכפיש מצד אחד מעובדי השגרירות שכינה אותי בפולנית בכינוי 'יהודון'. אמירה זו עוררה בי תחושות קשות מאוד. מיד לאחר מכן עזבתי את הכניסה למשרדי השגרירות והתחלתי לצעוד לעבר רכבי שחנה ברחוב סמוך לשגרירות. המדרכות המשובשות באזור הקשו על מעבר נוח, וצעדתי בתמימותי בכביש, כשהגיח מאחורי רכב שצפר לי בחוזקה וגרם לי לבהלה. על כך הבעתי תרעומת כפי שהבעתי ובאופן עליו אני מצר".

עוד הוסיף: "אני מבקש להבהיר כי בוודאי לא ידעתי על זהותו של יושב הרכב או תפקידו ובוודאי שלא ידעתי ששגריר פולין בישראל נמצא ברכב. בעקבות זאת, אבקש להביע את התנצלותי הכנה על שאירע ואף ביקשתי מבאי כוחי לפנות למשרדי השגרירות בבקשה להתנצל בפני השגריר. אני מקווה שבכך האירוע יבוא לכדי סיום ויישמר בפרופורציות המתאימות".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ