המחוזי זיכה חלקית את דארין טאטור: השיר שכתבה אינו מסית לאלימות

בית המשפט קיבל את ערעורה של טאטור על הרשעתה בגין השיר "התקומם עמי", אולם דחה את ערעורה בעניין שני פוסטים אחרים שפרסמה. טאטור השתחררה מהכלא בספטמבר האחרון, לאחר שריצתה חמישה חודשי מאסר בגין הסתה

ג'קי חורי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
טאטור, בשנה שעברה
ג'קי חורי

בית המשפט המחוזי בנצרת זיכה באופן חלקי את המשוררת הערבייה דארין טאטור מעבירות הסתה לאלימות ותמיכה בארגון טרור. בית המשפט קיבל את ערעורה של טאטור על הסתה בגין שיר שכתבה אולם דחה את ערעורה בעניין שני פוסטים אחרים שפרסמה ברשתות החברתיות. לפני שנה הורשעה טאטור בגין שלושת הפרסומים הללו בבית משפט השלום, ואף ריצתה בגינם מאסר.

בפסק הדין שכתב השופט סאאב דבור ואושר על ידי השופטות אסתר הלמן ויפעת שטרית, נכתב לגבי השיר כי "קשה לראות בניסוחו משום קריאה ישירה לביצוע מעשה אלימות", וכי "לא מדובר בדברים חד משמעיים שיש בהם כדי לבסס קריאה ישירה לביצוע מעשים", בניגוד לקביעת בית משפט השלום בנצרת. עוד כתבו השופטים כי "עם כל אי הנוחות והתחושה הקשה שיכולה לחלחל אל נפשו ותודעתו של כל ישראלי שנחשף לשיר, לא ניתן לומר כי מדובר בקול מאיים, דורש, מצווה וחותר עד כדי יציקת קרקע פורייה ל'אפשרות ממשית'".

כמו כן, פסק הדין קובע כי מעמדה של טאטור כמשוררת מוכרת ופרסום השיר בעמוד הפייסבוק שלה - ששמו "דארין טאטור המשוררת" - מביאים לכך שהוא נקלט "אצל קהל היעד כ'שיר', זאת להבדיל מדרשה או נאום או פוסט מצדו של איש בעל מעמד פוליטי ו/או קיצוני המזוהה עם זרם כזה או אחר". לדבריהם, "חופש הביטוי מקבל משנה תוקף עת מדובר גם בחופש אומנות ויצירה.... יש בכך כדי למתוח את הקו לצורך הגנה על זכות חופש היצירה".

לדברי פרקליטתה של טאטור, עו"ד גבי לסקי, למרות שהמשוררת כבר ריצתה את עונשה וישבה בכלא, היה לה חשוב שבית המשפט יזכה אותה על היצירה שלה ולהוכיח שהשלטון לא יכול להתערב ביצירה אומנותית.

טאטור בצאתה מכלא דמון בצפון הארץ, בספטמבר האחרוןצילום: רמי שלוש

ארגון בצלמו - זכויות אדם ברוח יהודית, שהיה שותף למאבק נגד טאטור, מסר בתגובה להחלטה: "בית המשפט המחוזי הכשיר היום פה אחד הסתה לרצח אזרחי ישראל. הפסיקה היום היא פרס לטרור, תומכיו, מסיתיו ומנהיגיו. בית המשפט הוכיח שוב שהוא מנותק מהעם וכי חובה לפעול ולמנוע ממנו לפסוק בענייני ביטחון".

טאטור ריצתה בסך הכל חמישה חודשי מאסר, שגזר עליה בית משפט השלום בנצרת בסוף יולי 2018, אשר 97 ימים מהם ריצתה החל באוקטובר 2015, אז נעצרה. טאטור, בת 36 מהיישוב ריינה הסמוך לנצרת, הורשעה במאי בשנה שעברה בהסתה לאלימות ובתמיכה בארגון טרור בגין פרסומים ברשתות החברתיות, ונגזרו עליה גם שישה חודשי מאסר על תנאי. 

טאטור נעצרה לאחר שפרסמה שיר תחת הכותרת "התנגדו בני עמי, התנגדו להם", ושני פרסומים נוספים, בתקופה שבה היו פיגועי דקירה כמעט מדי יום. ההגנה התנגדה לתרגום השיר בידי המשטרה שהופיע בכתב האישום, ומומחה מטעמה הציע תרגום שונה: "התקומם עמי, התקומם נגדם". בכתב האישום הופיעה השורה "תלך בעקבות שיירת השהידים", שמומחה ההגנה ד"ר יונתן מנדל תרגם כ"לך בעקבות שיירת החללים".

באחד משני הפרסומים האחרים טאטור כתבה "אללה אכבר וברוך השם, הג'יהאד האיסלאמי מכריז על המשך האינתיפאדה בכל רחבי הגדה, והרחבה לכל פלסטין. עלינו להתחיל בתוך הקו הירוק", ובשני פרסמה תמונה של אסראא עאבד, תושבת נצרת שנורתה ונפצעה לאחר ששלפה סכין בתחנה המרכזית בעפולה, עם הכיתוב "אני השהיד הבא".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ