אמו של המחבל מברקן הורשעה באי מניעת הפיגוע

אמו של אשרף נעאלווה הורשעה באי-מניעת פשע, לאחר שנקבע כי ניסיונה לשכנע את בנה שלא לבצע את הפיגוע היה "מן הפה ולחוץ". בפיגוע באוקטובר נרצחו שני ישראלים, נעאלווה נהרג כעבור חודשיים במהלך ניסיון מעצרו

יותם ברגר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
זירת הפיגוע בברקן, באוקטובר
יותם ברגר

בית המשפט הצבאי שומרון הרשיע היום (חמישי) באי-מניעת פשע את אמו של אשרף נעאלווה המחבל שביצע את פיגוע הירי באזור התעשייה ברקן, בו נרצחו זיו חג'בי וקים יחזקאל. נשיאת בית המשפט, סגן אלוף דליה קאופמן, קבעה כי נעאלווה אמר לאמו כמה ימים לפני הפיגוע כי מאס בחייו ובכוונתו לבצע פיגוע, אך זו לא עשתה די על מנת למנוע ממנו לממש את כוונתו. נעאלווה נהרג חודשיים לאחר הפיגוע, במהלך הניסיון לעצור אותו.

על פי בית המשפט, האם, ופאא מחמוד עבד אלרחמאן נעאלווה, שמעה בחודש ספטמבר האחרון את בנה יורה בסמוך לביתם, וראתה אותו מחזיק בשקית. בנה אמר לה כי יש לו נשק, אך הוא מתכוון למכור אותו. כעבור שבועיים, פנה אליה ואמר לה כי הוא מתכוון לבצע פיגוע, והזהיר את אמו שהצבא יערוך חיפוש בביתם. האם הודיעה על כך לאביו, והזהירה את בנה שהוא יהרוס את חייו ואת חיי משפחתו. כמה ימים לאחר מכן, ב-7 באוקטובר 2018, ביצע נעאלווה את הפיגוע במפעל שבו עבד באזור התעשיה ברקן. לאחר הפיגוע, נמלט נעאלווה והסתתר למשך יותר מחודשיים. הוא נהרג במהלך ניסיון של כוחות הביטחון לתפוס אותו. צה"ל הרס את המרתף והקומה הראשונה במבנה שבו גרה משפחתו, והבית נבנה מחדש שלושה חודשים לאחר מכן. 

בית המחבל, שנהרס על ידי צה"ל בדצמבר, בכפר שוויכהצילום: Majdi Mohammed/אי־פי

נשיאת בית המשפט כתבה בהחלטה כי "לא ניתן לטעמי להסתפק במעשה מן הפה ולחוץ, אשר אין בכוחו למנוע את העבירה המתוכננת. נדרש מעשה בעל פוטנציאל ממשי למנוע את העבירה וצריך שמעשה זה יהיה חיצוני למתכנן העבירה. אין די בניסיון לשכנע את המבצע המיועד לחדול ממעשיו או באזהרתו".

עוד נכתב כי "מעשיה של הנאשמת, אשר הזהירה את בנה ודיווחה לאב, לא היה להם כוח ממשי למנוע ממי שנחוש לאבד את חייו תוך כדי פגיעה בישראלים ומחזיק בידו נשק מלבצע את זממו. זאת ועוד, הנאשמת לא ביקשה מהאב לקחת את הנשק של הבן או לדווח עליו ולא בדקה עמו מה עשה בעניין. איני מטילה ספק שהנאשמת לא רצתה בתוצאה הקטלנית, אולם לא היה במעשיה באופן סביר כדי למנוע את ההוצאה לפועל של מזימת בנה". גזר דינה יינתן בהמשך.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ