העליון דחה את ערעור הפרקליטות על שחרור הנאשם בהריגת א-ראבי למעצר בית - משפט ופלילים - הארץ

העליון דחה את ערעור הפרקליטות על שחרור הנאשם בהריגת א-ראבי למעצר בית

השופט שטיין קבע כי הסיכוי שהנאשם, בן 16, יבצע "פשע מתוך שנאת ערבים" הוא אפסי, מפני שיהיה תחת פיקוח אלקטרוני והשגחת בני משפחתו. לדבריו, א-ראבי נהרגה מפגיעת אבן, בניגוד לחוות דעת של ראש המכון לרפואה משפטית

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשליחת הכתבה באימייל
הפגנה למען שחרורו של הנאשם מול בית המשפט המחוזי בלוד, בינואר
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

בית המשפט העליון דחה היום (ראשון) את הערר שהגישה הפרקליטות על ההחלטה לשחרר למעצר בית את הנער הנאשם בהריגת עאישה א-ראבי. העליון קבע כי מפני שהנאשם, בן 16, יהיה תחת פיקוח אלקטרוני והשגחת בני משפחתו, קיים סיכוי כמעט אפסי שהוא יבצע פשע מתוך שנאת ערבים. הפרקליטות טענה כי בית משפט המחוזי בלוד "לא נתן משקל מספיק" למסוכנות הנאשם כשהורה לשחררו בשבוע שעבר, בין היתר בשל האישום בטרור אידאולוגי וגזעני וכן שתיקתו בחקירה.

שופט העליון אלכס שטיין הוסיף בהחלטתו לשחרר את הקטין למעצר בית: "אי אפשר שלא להזדעזע מהמעשה החייתי שקיפח את חייה של המנוחה בדמי ימיה. האם לסדום היינו ולעמורה דמינו? מניין באה השנאה היוקדת שהניעה את המעשה האיום שזרקה אבן על ראשה של צעירה רק בשל היותה ערביה פלסטינית?".

א-ראבי

בדבריו קובע למעשה שטיין כי א-ראבי נהרגה מפגיעת אבן, בניגוד לטענות סנגורי הקטין ובניגוד לחוות דעתו של ראש המכון לרפואה משפטית, ד"ר חן קוגל. בשבוע שעבר קבע קוגל כי אי אפשר לקבוע שהחבלות בראשה של א-ראבי נגרמו מפגיעת אבן, מאחר שנמצאו בראשה לפחות שני מוקדי פגיעה. עמדתו של קוגל מנוגדת לכתב האישום ולחוות הדעת של שתי רופאות במכון, שסברו כי ייתכן שאבן גרמה לפגיעה בגולגולת של א-ראבי עקב המהירות הגבוהה וגודל האבן.

הפרקליטות מסרה לאחר דחיית הערר: "אנו מכבדים את החלטת בית המשפט העליון. בהמלצת בית המשפט חזרה בה ההגנה מהערר בעניין קיומן של ראיות לכאורה, כאשר ממילא לדברי בית המשפט לטענה לא היה שום סיכוי להתקבל בשים לב לכללים אשר נקבעו בפסיקה. יחד עם זאת, בית המשפט נתן משקל מכריע לעובדה שהנאשם הינו קטין. יוזכר כי מלבד איזוק אלקטרוני, הרי שלאור מסוכנותו הגבוהה נאסר על הקטין באופן חריג ליצור קשר עם כל אדם זולת בני משפחתו".

לפי כתב האישום נגד הקטין, ב-12 באוקטובר עמדו הנאשם ותלמידים נוספים בישיבת "פרי הארץ" בהתנחלות רחלים ליד כביש 60, בין צומת רחלים לצומת תפוח. הנער נאשם כי "אחז בידו סלע אשר משקלו קרוב לשני קילוגרם, במטרה לפגוע באמצעותו בנוסעי רכב ממוצא ערבי, מתוך מניע אידיאולוגי של גזענות ועוינות כלפי ערבים באשר הם".

בכתב האישום מצוין כי הנאשם יידה את האבן כשהבחין ברכב עם לוחית זיהוי פלסטינית. במכונית נסעו א-ראבי, בעלה יעקוב ובתם בת התשע במהירות של כ-100 קמ"ש. "לקראת הגעת הרכב במהירות גבוהה יידה הנאשם את הסלע בעוצמה ובאופן חזיתי לעבר שמשת הרכב הקדמית, במטרה לפגוע ביושבי הרכב", נכתב. הסלע ניפץ את שמשת הרכב הקדמית ו"פגע בעוצמה אדירה ישירות בראשה של עאישה, לעיני בני משפחתה".

עוד נכתב בכתב האישום כי בעלה של א-ראבי "הצליח שלא לאבד שליטה ברכב ולהימנע בכך מסיכון בטיחותם שלו, של הילדה הקטנה ושל יתר משתמשי הכביש, המשיך בנסיעתו לכיוון צומת תפוח, תוך שהוא מפעיל אורות חירום מהבהבים, קורא לעבר בתו בצעקות ונוסע במהירות למרפאה הפלסטינית הקרובה ביותר למקום, שם נקבע מותה של א-ראבי".

תגובות

הזינו שם שיוצג כמחבר התגובה
בשליחת תגובה זו הנני מצהיר שהינני מסכים/ה עם תנאי השימוש של אתר הארץ