ועדת ההיתרים לנתניהו: אם לא תשיב לשאלותינו השבוע, בקשתך למימון תידחה

הוועדה דרשה לקבל הצהרת הון מעודכנת של נתניהו ומידע על הקשר בינו לבין פרטרידג'. הפנייה נשלחה לעו"ד נבות תל צור, שהפסיק לייצג את נתניהו בפועל בעקבות מחלוקת על שכר טרחתו

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בדרכו לישיבת הממשלה היום

ועדת ההיתרים בראשות השופט בדימוס שלום ברנר פנתה היום (ראשון) לפרקליטו של ראש הממשלה, נבות תל-צור, והודיעה לו כי אם דרישתם של חברי הוועדה לקבל מידע, בהתאם להחלטת בג"ץ, לא תיענה במהלך השבוע הקרוב, בקשתו של נתניהו לגייס מימון פרטי להגנתו המשפטית תידחה סופית. הוועדה מבקשת לקבל מנתניהו מידע על רכושו בארץ ובחו"ל, "מכל סוג ומין שהוא, ללא יוצא מן הכלל (מזומנים, אג"ח, נדל"ן וכיוצ"ב)" וכן מידע מפורט על טיב הקשר עם איל ההון ספנסר פרטרידג', היקף חובות שכר הטרחה לעורכי דינו, פירוט הכספים ששולמו עד כה ומדוע נדרשת עזרה של אנשים חיצוניים למימון הגנתו המשפטית.

פניית הוועדה נשלחה לתל-צור אף שלאחרונה הפסיק לייצג את נתניהו בעקבות מחלוקת על אי-תשלום שכר טרחתו אולם לא התפטר רשמית. דוברו של ראש הממשלה סירב להתייחס לשאלה בנושא.

עורכי הדין טל שפירא (מימין) ונבות תל צור בכניסה לפגישה עם היועמ"ש, בינוארצילום: אוליבייה פיטוסי

היום נשלח מכתב תלונה מטעם ראש הממשלה שעליו חתום עורך הדין עמית חדד, שעמו נטען כי הושג הסדר זמני על שכר הטרחה, בדרישה לחקור את הפרסומים השונים בכלי התקשורת בנוגע לחקירות נתניהו. מול תל-צור ועורכי הדין האחרים, טל שפירא ופיני רובין, טרם הוסדר שכר הטרחה.

מטעמו של נתניהו נמסר כי "זכותו של ראש הממשלה להתגונן מכתב אישום שמטרתו להפיל ראש ממשלה ולהחליף שלטון שלא בהליך דמוקרטי. ועדת ההיתרים מונעת מראש הממשלה לקבל סיוע במימון הגנתו המשפטית, בניגוד לאנשי ציבור אחרים שקיבלו סיוע למימון הגנתם. כל מידע שנמסר לוועדה הודלף מיד באופן מגמתי ופוגעני תוך פגיעה אנושה בזכות לפרטיות שעומדת גם לראש הממשלה. בלי הסיוע הזה אין לראש הממשלה יכולת להתגונן אל מול המשאבים העצומים בהיקף של מאות מיליוני שקלים שהמדינה משקיעה בהגשת כתב חשדות חסר בסיס וחסר תקדים נגדו".

בשבוע שעבר הודיעה הוועדה כי לא תתכנס לדון בבקשת ראש הממשלה עד שישיב לשאלותיה. מבקר המדינה, השופט בדימוס יוסף שפירא, הודיע לחברי הוועדה כי הוא תומך בעמדת עורכי דינו של נתניהו כי "יש לקבוע ישיבה מקדמית עמם כדי שלא יפנו שוב לבג"ץ". עמדת המבקר אינה מחייבת את הוועדה, וההחלטה הסופית בנושא נתונה בידיה.

לפני שבועיים הודיע תל צור לוועדה כי נתניהו מוותר על בקשתו לגיוס כספים מבן דודו, נתן מיליקובסקי, על רקע פרשת מניות הפלדה, אך הודיע כי ייתכן שיוחלף בתורם אחר. עוד הוא ביקש לקיים דיון מקדמי שבו יסביר מדוע לא ימסור מידע נוסף לוועדה. במכתב לא ניתנה התייחסות לשאלה מה יעלה בגורל הכספים - 300 אלף דולר - שמיליקובסקי כבר נתן לנתניהו מבלי לקבל את אישור הוועדה, ואשר זו הורתה להחזירם. היועץ המשפטי לממשלה סירב להשיב לפניית "הארץ" באשר לשאלה מה יעלה בגורל הכסף משנתניהו משך את בקשתו לגייס כסף ממיליקובסקי.

הוועדה דחתה פעמיים את בקשת נתניהו לגייס תרומות בסך שני מיליון דולר מבעלי הון למימון הגנתו המשפטית. בהחלטתה האחרונה אף קבעה שעל נתניהו להחזיר 300 אלף דולר שכבר קיבל מבן דודו נתן מיליקובסקי ללא היתר, כפי שחשף גידי וייץ ב"הארץ", וכן חליפות שקיבל מאיש העסקים ספנסר פרטרידג'. זמן קצר לאחר מכן עתר נתניהו נגד ההחלטה, ובדיון בבג"ץ לפני חודשיים הושגה פשרה בהמלצת השופטים שלפיה הוועדה תדון מחדש בבקשת נתניהו ותשמע את סנגוריו בטרם תקבל החלטה. לצד זאת, נקבע כי נתניהו יספק לוועדה כל פרטים שיתבקשו על ידה.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ