יוני סבג, בן דקלו וגיל חזאזי נהרגו בקריסת המנוף ביבנה: "זו לא גזירה משמיים"

סבג, תושב אור יהודה, הוא בעלי החברה שעסקה בפירוק המנוף ואתמול היה יום הולדתו ה-33. דקות לפני התאונה, פרסם דקלו באינסטגרם תמונה מהמנוף ותחתיה הכיתוב: "בונה את יבנה". חזאזי הותיר אחריו אשה ושלוש בנות

לי ירון
לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שלושה מההרוגים בקריסת המנוף ביבנה. מימין: סבג, חזאזי ודקלו
לי ירון
לי ירון

יוני סבג, תושב אור יהודה בן 33, ובן דקלו, תושב פרדס חנה ורמת גן בן 22, הם שניים מההרוגים בקריסת המנוף אתמול (ראשון) ביבנה. סבג הוא בעליה של חברת "האחים סבג בע"מ - הובלות ומנופים" שעסקה בפירוק המנוף. אתמול היה יום הולדתו ה-33. הוא הותיר אחריו הורים ושני אחים. הרוג נוסף הוא גיל חזאזי, בן 51 מחדרה, שהותיר אחריו אשה ושלוש בנות. בתאונה נהרג אדם נוסף ששמו טרם הותר לפרסום.

בני משפחתו ההמומים של סבג הגיעו אתמול לאתר הבנייה בשדרות ז'בוטינסקי בעיר, שבו נהרגו ארבעה בני אדם ושניים נפצעו קל, ונתמכו בשוטרים ובצוותי ההצלה. עיריית אור יהודה מסרה כי היא "עומדת לרשות המשפחה ברגעים קשים אלו ותסייע ככל שיידרש".

זירת התאונה ביבנהצילום: אילן אסייג

דקלו, שהיה חייל מצטיין בשירותו בחיל הים, התגורר לסירוגין בבית אמו בפרדס חנה ובבית אביו ברמת גן. דקות ספורות לפני התאונה העלה דקלו לחשבון האינסטרגם שלו תמונה מהמנוף ותחתיה הכיתוב: "בונה את יבנה".

גיא וואיסבורג, אחיו של דקלו, אמר היום: "המשפחה בהלם, מנסה לעכל את מימדי האסון. בן היה חייל משוחרר, שבסך הכל ניסה לחסוך כסף לטיול לחו"ל כמו צעירים רבים בגילו. הוא היה אדם חברותי, אופטימי, אהב את החיים, דיבר בגובה העיניים והיה מוקף חברים ואדם שאוהב לעזור". 

ראש העיר רמת גן, כרמל שאמה הכהן, אמר היום: "בן דקלו בן 22 תושב העיר הוא אחד ההרוגים באסון המנוף ביבנה. יהי זכרו ברוך. עובדת סוציאלית שלנו כבר הגיעה לבית האב ומלווה אותו ברגעים הקשים. קו הנוף של רמת גן מרובה מנופים ולכן הנחיתי את מהנדסת העיר לחדד, למקד ולהגביר את הפיקוח עליהם ולהסב את תשומת לב משרד העבודה לפקח על הדברים שבסמכותו".

זירת התאונה ביבנה

אמיר ספיר, חברו של חזאזי שעבד עמו כמומחה ומדריך לעבודה בגובה, סיפר היום: "גיל ואני עבדנו יחד במשך שנים והתפתח בינינו קשר חברי. הוא היה אדם מדהים שכל מי שמכיר אוהב, איש משפחה ואבא טוב, בעל למופת וחבר בכל מובן המילה. אני פעיל בתחום מניעת התאונות והבטיחות וגיל תמיד היה מתייעץ איתי בנושא, התעניין מה הרתמות והקסדות הכי טובות, מה ההדרכות הכי טובות לבטיחות. זה משהו שהיה מאוד חשוב לו, הוא לא היה מתפשר על זה. הוא תמיד פירגן והעריך את הפעילות למניעת תאונות בנייה".

בעקבות התאונה תערוך בצהריים ההסתדרות ישיבת חירום בנושא תאונות הבנייה. "לא מדובר בגזירה משמים", אמר יו"ר ההסתדרות, ארנון בר-דוד, "ההסתדרות פועלת מזה חודשים רבים בנושא, מול הממשלה, ותמשיך לפעול על מנת להגן על בטיחותם של העובדים".

יו"ר ההסתדרות ארנון בר-דוד, זימן היום בשעה 14:00 לדיון חירום, את ראשי התאחדות בוני הארץ. זאת, על מנת לפעול מידית מול הקבלנים והיזמים ליישום נהלים לשמירה על העובדים. "לא מדובר בגזירה משמים", אמר בר-דוד, "ההסתדרות פועלת מזה חודשים רבים בנושא, מול הממשלה, ותמשיך לפעול על מנת להגן על בטיחותם של העובדים".

יו"ר ועד מנהלי עבודה ארצי בהסתדרות אמנון שינדלר הודיע כי מחר יתקיים כנס חירום של מנהלי העבודה. זאת, במחאה על "ההפקרות המתמשכת וחוסר העשייה של משרדי הממשלה בנושא הבטיחות באתרי הבנייה והמשך ההרג של העובדים". לדברי שינדלר, הממשלה לא פועלת לשיפור המצב ולא מכבדת את הסכם הבטיחות שנחתם לפני כחמישה חודשים עם ההסתדרות החדשה. "אנו מבקשים למחות על המצב העגום והבלתי נסבל בענף, ולדרוש מיידית ממשרדי הממשלה את ביצוע הסיכומים עם ההסתדרות בהסכם הבטיחות", הוסיף.

אתמול הודיעה המשטרה כי 11 בעלי תפקידים הקשורים לאתר הבנייה נחקרו באזהרה וארבעה מהם נשלחו למעצר בית למשך חמישה ימים בתנאים מגבילים. לפי המשטרה, בסך הכל עוכבו אתמול לחקירה 17 מעורבים. הפועלים, עובדי חברת "רמא מנופים", באו לאתר כדי לפרק את המנוף ובמהלך עבודת הפירוק קרסו המשקולות שנועדו לייצב אותו. לפי המסתמן מהחקירה, חלק מהפועלים נפלו מהמנוף ואחרים ככל הנראה נפגעו מהמשקולות. הפועל הרביעי נהרג לאחר שנלכד על המנוף בגובה עשרות מטרים. 

היחידה המיוחדת לחקר תאונות עבודה במשטרה - יחידת פלס - מנהלת את החקירה  ובשלב זה עדיין לא ברור אם התאונה אירעה בשל כשל אנושי או טכני. מהיחידה נמסר אתמול כי כחלק מפעולות החקירה, מומחים בוחנים את המנוף כדי ללמוד על נסיבות התקרית. מתחילת 2019 נהרגו 20 פועלים בתאונות בנייה ו-35 איש בתאונות עבודה בסך הכל. 

אתר הבנייה מופעל על ידי חברת הקבלן נאות שמיר בע"מ, חברת בת של רמי שבירו, בשכונת יבנה הירוקה, שבה נהרג רק לפני חודש פועל. ההרוג הוא איציק כהן, תושב חולון בן 31. כהן התחשמל למוות כשבא במגע עם עגורן שנטען בחשמל בשל קרבתו לקו מתח גבוה. הוא פונה במצב קריטי לבית החולים קפלן, שם נקבע מותו. הוא הותיר אחריו אשה ובן פעוט. לאחר מותו סגר משרד העבודה את אתר הבנייה לשלושה ימים, אך בהמשך פתח אותו מחדש.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ