התאריך החדש: 2 באוקטובר |

היועמ"ש דחה את השימוע לנתניהו בשלושה חודשים

מנדלבליט סירב לדחייה של שנה, ואמר כי עיכוב כזה יפגע באינטרס הציבורי ■ סנגורו של נתניהו, שאסף את חומרי החקירה בשבוע שעבר, טען ל"היקף חומרים בלתי נתפס" ■ השימועים למוזס ולבני הזוג אלוביץ' נדחו לאוגוסט, ובפרקליטות הבהירו כי אם לא יתייצבו אליהם תתקבל החלטה ללא שימוע

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בישיבת הממשלה, השבוע
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט הודיע היום (רביעי) על דחיית השימוע לראש הממשלה בנימין נתניהו בכשלושה חודשים, ל-2 באוקטובר. המועד הקודם שהציב מנדלבליט לנתניהו היה 10 ביולי, וראש הממשלה ביקש לדחות אותו בשנה בטענה ל"היקף חומרים בלתי נתפס". מנדלבליט קיבל חלקית את הבקשה שהגיש השבוע פרקליטו של נתניהו עמית חדד, וכתב כי אין הצדקה לעיכוב כה גדול.

"היועץ החליט להיעתר לבקשה ולדחות את מועד קיום השימוע בכשלושה חודשים נוספים, מעבר לשלושת החודשים המקוריים שניתנו לשם כך, החורגים אף הם כאמור ממסגרת הזמנים הקבועה בהנחיות", נכתב בתשובת היועץ לפרקליטו של נתניהו, שנמסרה בשמו של עוזרו הבכיר גיל לימון. "אין כל הצדקה לכך שהשימוע ייקבע - כבקשתך - לעוד שנה ממועד איסוף חומרי החקירה, דבר שיפגע באינטרס הציבורי החיוני של קבלת החלטה בתיק בהקדם האפשרי". הוא ביקש מחדד לאשר תוך שבועיים כי בכוונתו להופיע לשימוע במועד החדש.

בקשות הדחיה של סנגוריו של מו"ל ידיעות אחרונות נוני מוזס, החשוד בהצעת שוחד בתיק 2000, ובני הזוג אלוביץ החשודים במתן שוחד בתיק 4000, התקבלו חלקית: השימוע בעניינם יתקיים בפני פרקליטת מחוז מיסוי וכלכלה ליאת בן ארי ב-15 באוגוסט. שלא כמו במכתבו של מנדלבליט לנתניהו, כתבה בן ארי לפרקליטיהם של מוזס ושל בני הזוג אלוביץ כי "במידה ולא יתואם מועד כאמור, נראה בכך ויתור על זכות השימוע. במקרה כזה, ניאלץ להכריע מבלי לשמוע את עמדתכם". 

נתניהו חשוד בקבלת שוחד בתיק 4000 (פרשת בזק-וואלה) ובמרמה והפרת אמונים בתיקים 1000 (טובות ההנאה ממילצ'ן) ו-2000 (הטיית הסיקור בידיעות אחרונות). השימוע ייערך ב-2 וב-3 באוקטובר, מיד לאחר ראש השנה, ובמידת הצורך ייקבע יום דיונים נוסף בשבוע שלאחר מכן. ההחלטה להעמיד את ראש הממשלה לדין בכפוף לשימוע פורסמה בפברואר, אך לבקשתו חומרי החקירה הפכו נגישים ב-10 באפריל, יום לאחר הבחירות.

עם הדחייה הנוספת, צפויים לעמוד לרשותם של סנגורי נתניהו שישה חודשים להתכונן לשימוע, אף שהחומרים נאספו רק בשבוע שעבר. הסנגורים טענו כי שכר הטרחה שלהם מנתניהו לא הוסדר, ואמרו כי הנושא תלוי בהחלטת ועדת ההיתרים, שדנה בבקשתו של נתניהו לקבל מימון לצורך הגנתו. דוברו של נתניהו אמר בשבוע שעבר כי חדד הגיע להסדר זמני, וכי הוא היחיד המייצג את נתניהו לפי שעה.

בתחילה הקציב מנדלבליט לנתניהו שלושה חודשים מיום פרסום החומרים עד לשימוע, והבהיר כי אם לא יתואם מועד להליך עד ל-10 במאי, הוא יגיש את כתב החשדות ככתב אישום. הוא הבהיר כי סוגיית שכר הטרחה אינה מצדיקה בעיניו לדחייה. לאחר שהתאריך חלף מבלי שהסנגורים פנו אליו לתיאום, הוא הביע נכונות לדחות את השימוע עד לתקופת החגים, אם החומרים ייאספו. יממה לאחר מכן הוא אמר כי ניסה לשלוח את החומרים לאנשי נתניהו, אך הם סירבו לקבל אותם. עו"ד נבות תל צור, ששכרו טרם הוסדר, אמר כי הסירוב "לא היה תרגיל למשיכת זמן".

חדד כתב לאחר שאסף את החומרים כי "פרק הזמן שניתן לשימוע לא סביר. גם אם סוגיית המימון היתה נפתרת לפני חודשים, עדיין היינו מבקשים לדחות את המועד. היקף החומר בתיקים הוא לא ענק, הוא אדיר, הוא בלתי נתפס". לימון פירט בתשובתו את לוחות הזמנים שנקבעו בתיקים גדולים אחרים בעבר, ופסקי דין של בג"ץ שדחו עתירות בנושא הזמן הראוי לשימוע וקבעו שאין להתערב בשיקול דעת התביעה.

אחת הדוגמאות לתיקי עבר ניתנה בפרשת הולילנד, לגביה צוין כי נגבו פי שניים עדויות משלושת התיקים נגד נתניהו ונקצב פרק זמן של חודשיים לקיום השימועים. לבקשת סנגוריו של ראש הממשלה לשעבר אהוד אולמרט, שלבסוף הורשע בפרשה, ניתנו מספר ארכות שהסתכמו בפרק זמן של שבעה חודשים, עד שוויתר על השימוע. לטענת מנדלבליט, תיק הולילנד "כלל נסיבות ייחודיות ומורכבות, בתיק חקירה שהיקפו כמעט כפול מתיקי החקירה בהם עסקינן, בשעה שאולמרט היה עסוק במקביל בניהול שני הליכים משפטיים אחרים". 

התנועה לאיכות השלטון הודיעה כי בכוונתה לעתור לבג"ץ נגד החלטת היועמ"ש, ובדרישה שלא לאפשר דיון בכנסת בחוק החסינות, שנתניהו שוקל לקדם כדי למנוע את העמדתו לדין. מהתנועה נמסר כי "הדחייה מהווה פגיעה באמון הציבור בנבחריו ובמערכת אכיפת החוק".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ