שוטרי מג"ב תועדו עוצרים באלימות צעיר עם צרכים מיוחדים בירושלים

בסרטון נראים שוטרים שבאו לפרק מדורות עוצרים בכוח את הצעיר בעודו מדמם מאפו וזועק לעזרה. הוא עוכב במקום ושוחרר. המשטרה מסרה כי תחקור את נסיבות המקרה

יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
יהושע (ג'וש) בריינר
יהושע (ג'וש) בריינר

שוטרי מג"ב תועדו אתמול (רביעי) עוצרים באלימות צעיר חרדי עם צרכים מיוחדים, בזמן שפירקו מדורות שהוכנו לקראת חגיגות ל"ג בעומר בשכונת מקור ברוך בירושלים. בסרטון נראים השוטרים עוצרים בכוח את הצעיר, בן 22, בעודו מדמם מאפו וזועק לעזרה. שוטרת הלבושה בלבוש אזרחי מתועדת טוענת כי הצעיר "נגע בה".

עדים לתקרית סיפרו שהצעיר היה חלק מקבוצת צעירים ממוסד לחינוך מיוחד בשכונה שביקשו להקים מדורה. כמה מהם סיפרו שבמקום התפתח עימות בין הצעירים לשוטרת שטענה שהצעיר דחף אותה. "השתמשו נגדו באלימות כאילו מדובר בראש ארגון פשע", אמר אחד מעדי הראיה לתקרית. הוא סיפר שהצעיר עוכב במקום, עד שאחד מעובדי המוסד בו הוא לומד הגיע ולקח אותו איתו. השוטרים שחררו אותו ללא חקירה, והבוקר הוא שב לעבודתו.

מהמשטרה נמסר בתגובה: "במהלך פעילות לאכיפה של הקמת מדורות העלולות לסכן חיי אדם בשטחים אסורים בשכונת מקור ברוך בירושלים, נתקלו השוטרים באלימות מצד עשרות מתפרעים שכללה זריקות אבנים, חפצים ותקיפת שוטרים. מתחקור ראשוני של האירוע עולה שבמהלך הפעילות תקף צעיר את אחת השוטרות. במהלך המעצר החשוד התנגד, התפרע ונפצע בפניו. מיד לאחר מעצרו ועם בירור מוגבלותו החליט קצין המשטרה שנכח בשטח על שחרורו לאלתר, והוא טופל במקום על ידי מד"א. יחד עם זאת, נסיבות האירוע נבדקות ויתוחקרו במלואן".

בעקבות התקרית אמר היום מנהל מוסד "שיח סוד" שבו לומד הצעיר: "אנחנו מצטערים על המקרה החמור והמיותר. במקביל לטיפול המקצועי שניתן לנער, אנו פועלים בתיאום עם המשפחה ובליווי משפטי על מנת לעמוד על זכויותיו. נקיים שיח עם המשטרה ונעשה הכל כדי שמקרים קשים כאלו לא יישנו".

פירוק מדורות בירושלים, אתמול
פירוק מדורות בירושלים, אתמולצילום: אוליבייה פיטוסי

בעקבות המקרה פנה ח"כ אילן גילאון (מרצ) למפכ"ל וקרא לו לחקור את המקרה. "תוכן הסרטון מדאיג והתמונות מזעזעות ומעלות חשד כבד כי הופעל כוח בלתי סביר, תוך כדי התעלמות מוחלטת ממוגבלותו של האזרח", אמר. "אני קורא לכם לחקור את המקרה ולהפנותו לחקירת מח"ש. למשפחתו של הבחור מגיעות תשובות". גם יו"ר מרצ ח"כ תמר זנדברג פנתה למפכ"ל בנושא.

סגן שר החינוך ח"כ מאיר פרוש אמר בתגובה לפרסום הסרטון, "הלב דומע כשחושבים על אותו נער מיוחד ועל מה שעבר. אני דורש ממפכ"ל המשטרה ומהשר לביטחון הפנים למצות את הדין באופן מידי עם האחראים לפשע הזה ולהשעות אותם מהמשטרה לאלתר".

אתמול פירקה עיריית ירושלים עשרות מדורות בשכונות החרדיות הסמוכות ליער ירושלים, בניסיון למנוע שריפות שהיו עלולות להיגרם בשל תנאי מזג האוויר הקשים. בשעות הבוקר אתמול אספה משאית עם מנוף של עיריית ירושלים את המדורות שנבנו סמוך ליער בשכונות הר נוף ורמות. בחלק מהמקומות היו ילדים שפרצו בבכי ומבוגרים שניסו להתנגד. בחלק מן המקרים ניסו התושבים לחסום את המשאית עם רכב או פיזרו את הקרשים כדי שפועלי העירייה יתקשו לאסוף אותם.

נציב כבאות והצלה, רב טפסר דדי שמחי, חתם מוקדם יותר השבוע על צו המורה להגביל את המדורות, אשר אסר בין היתר על הדלקת מדורות גדולות, שחורגות מגובה מטר ומקוטר שלושה מטרים. הצו אסר גם לחלוטין על הדלקת מדורות ביערות, חורשות, שמורות טבע וגנים לאומיים, כולל במקומות המותרים להדלקה, וכן אוסר על הדלקת מדורות במרחק 500 מטר מיערות. חלק מהשכונות החרדיות בבירה נמצאות סמוך ליער, והמקומות שבהם תושביהן נוהגים להקים מדורות מדי שנה הם בשטחים שבין השכונה ליער. הציבור החרדי נוהג להקים את ערימות העצים עבור מדורות ל"ג בעומר מראש, ואלה מגיעות לעתים לגובה חמישה מטרים ויותר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ