אהרן ברק על פסקת ההתגברות: אם הייתי שופט עליון היום, הייתי שוקל להתפטר

נשיא העליון לשעבר התייחס בריאיון בחדשות 13 ליוזמת רה"מ שאמורה למנוע מבג"ץ להתערב בהחלטות הכנסת, ואמר כי "ביהמ"ש אינו יכול להגן על הדמוקרטיה כשאין לו כלים לכך". לדבריו, המהלך של נתניהו יביא ל"פגיעה לא מידתית"

הארץ
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אהרן ברק, החודש
הארץ

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, מתח ביקורת על יוזמות ראש הממשלה ואנשיו שאמורות למנוע מבג"ץ אפשרות להתערב בהחלטות הכנסת. "אני חושב שאם הייתי שופט או נשיא בבית המשפט העליון שחי את המציאות הזאת, הייתי שוקל להתפטר", אמר ברק בריאיון לחדשות 13 והוסיף: "תפקידו העיקרי של העליון הוא להגן על הדמוקרטיה ועל החוקה. הוא לא יכול לעשות את זה כשאין לו כלים".

לדברי ברק, פסקת ההתגברות המורחבת שנתניהו מקדם תביא לפגיעה לא מידתית בתפקוד בית המשפט ותזיק לאזרחים. "זה שינוי דרמטי. פסקת ההתגברות אומרת שאפשר לפגוע בבית המשפט. פגיעות לא מידתיות תהיינה חוקתיות". העומדים מאחוריה, אמר, סבורים כי משום שהם "הרוב שיוחלט עליו" - הם רוצים לפגוע בבית המשפט. בסופו של דבר, הוסיף נשיא העליון לשעבר, "הנפגע יהיה האדם, לא בית המשפט". 

ביניש ונתניהו, ב-2011צילום: משה מילנר / לע"מ

דברי ברק פורסמו לאחר שנשיאת העליון שבאה אחריו, דורית ביניש, אמרה היום כי "יש מניעים אישיים פסולים שבגללם רוצים לעשות רפורמה בכל השיטה. בעיניי זה הקרב החשוב ביותר שיש לנו היום". בריאיון בכאן ב' הוסיפה: "יש כאן שיקולים של מי שבתחושת רדיפה מוכן לשרוף את המועדון‎".

על נתניהו אמרה ביניש: "הכרתי את ראש הממשלה בעבודתי כאדם שיצא להגנת המערכת לא פעם‎. כאן, כנראה בגלל אינטרס אישי, התהפך הגלגל, ויש כאן מסע חמור מאוד שמאשים מערכת מפוארת שעבדה שנים באופן מקצועי וזכתה להרבה מאוד הערכה בעולם". בנוגע להחלטת היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, לדחות את השימוע לנתניהו בשלושה חודשים, אמרה: "אני לא מכירה את פרטי התיק והטענה כמה זמן צריך ללמוד את החומר, אבל גם זה צריך להיות באופן פרופורציונלי. אי אפשר לאיין את כל ההחלטות על ידי דחיות. זה מעורר שוב חשד שכדי להשיג את החסינות, והתגברות הזאת על החלטת החסינות, מוכנים להרוס את כל הכללים. זה חמור מאוד".

שלשום העריכו מקורבים לנתניהו שהוא לא יקדם את חוק החסינות החדש, המקנה חסינות אוטומטית לחבר כנסת מפני העמדה לדין, ובמקום זאת יתמקד בהגבלת סמכותו של בג"ץ להפוך את החלטות הכנסת. כמה גורמים בליכוד ששוחחו עם ראש הממשלה התרשמו כי הוא שוקל לפנות לוועדת הכנסת ולבקש לשמור על חסינותו על פי הנוהל הקיים, המצריך את אישור הוועדה ולאחר מכן את אישורה של מליאת הכנסת.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ