קבלן שאחד מעובדיו נהרג בנפילה מגובה הואשם בגרימת מוות ברשלנות

לפי כתב האישום, הפועל עבד בתיקון גג במפעל בקרית גת ללא אמצעי בטיחות, מבלי שעבר הדרכה לעבודה בגובה ובלי שנבדק אם ניתן לעבוד על הגג בבטחה. ב-2018 הוגשו 15 כתבי אישום בעקבות תאונות בנייה, בגין גרימת מוות ברשלנות או חבלה ברשלנות

אלמוג בן זכרי
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
פועלים באתר בנייה, בחודש מארס
אלמוג בן זכרי

הפרקליטות הגישה בשבוע שעבר לבית משפט השלום באשקלון כתב אישום נגד קבלן לעבודות מתכת בגין גרימת מוות ברשלנות, לאחר שאחד מפועליו נהרג ב-2016 בנפילה מגובה. לפי כתב האישום, "התאונה על תוצאותיה הקטלניות אירעה עקב רשלנותו של הנאשם". על פי נתוני פרקליטות המדינה, בשנת 2018 הוגשו 15 כתבי אישום בעקבות תאונות בנייה, בגין גרימת מוות ברשלנות או חבלה ברשלנות. 

לפי כתב האישום, הפועל שנהרג, דאהר אבו זלטה, עבד בתיקון גג של אחד מהמבנים במפעל "איסכור שירותי פלדות בע"מ" בקרית גת, כשהוא ללא אמצעי בטיחות, מבלי שעבר הדרכה מוסמכת לעבודה בגובה, ומבלי שנבדק אם ניתן לעבוד על הגג בבטחה. עוד מציין כתב האישום כי לא היתה רשת מגן הנדרשת לסוג כזה של עבודה ושלא היה ברשות הפועלים לוח דריכה מתאים, שיונח בזמן העבודה על הגג, כך שימנע את שבירתו. בנוסף, הגג שהצריך תיקון היה עשוי מחומר שביר.

פועלים באתר בנייה, ב-2017. למצולמים אין קשר כתבהצילום: אליהו הרשקוביץ

כתב האישום מציין כי הקבלן, יצחק בן חמו מקרית גת, העסיק אדם נוסף בשם אבי עלייה לצורך תיקון הגג. לצורך ביצוע העבודה אסף עלייה שני פלסטינים תושבי הגדה מבית העלמין בקרית גת - מקום שידוע שניתן למצוא בו פועלים לעבודות מזדמנות. מכתב האישום עולה עוד כי בן חמו ועלייה לא ערכו רישום של פרטי הפועלים, שכן זהות הפועל הנוסף, שעבד לצד אבו זלטה לא ידועה לפרקליטות ולמשטרה עד כה.

במהלך העבודה דרך אבו זלטה על אחד מלוחות הפלסטיק שמהם הגג היה עשוי. הלוח נשבר ואבו זלטה נפל מגובה של תשעה מטרים דרך הפתח שנפער בלוח ונחבט בעוצמה על מכונה שניצבה על רצפת המבנה, מתחת לגג. מותו נקבע בבית החולים כעבור כמה שעות.

בנוסף לאישום בגרימת מוות ברשלנות על פי חוק העונשין, בן חמו מואשם גם בעבירות המופיעות בפקודות ותקנות לבטיחות בעבודה, בהן הגנה מפני נפילה, תנאים להעסקת עובד בגובה, חובת שימוש בציוד להגנה בעת ביצוע העבודה בגובה, מניעת נפילה, לוחות דריכה וזחילה, בדיקת גג קיים והעסקה ללא הדרכה וללא מסירת תמצית מידע בכתב.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ