חיות: נתניהו אמר שיש צורך בבית משפט חזק - מה השתנה?

בכינוס לשכת עורכי הדין גינתה נשיאת העליון את ההתבטאויות הפוליטיות נגד מערכת המשפט, ואמרה: "רב המרחק בין הידברות מכובדת ובין שיח בוטה ומשולח רסן". שקד: חשבתי שזה נאום פרידה ממשרד המשפטים, אבל אי אפשר לדעת

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
חיות בכינוס לשכת עורכי הדין באילת, היום
חיות בכינוס לשכת עורכי הדין באילת, היוםצילום: ליאב פלד

נשיאת בית המשפט העליון, השופטת אסתר חיות, מתחה הבוקר (שני) ביקורת על ניסיונותיו של ראש הממשלה, בנימין נתניהו, להגביל את סמכויות בג"ץ - ואמרה: "לפני שנה וחצי ראש הממשלה אמר שיש צורך בבית משפט חזק ועצמאי ושהוא דוגל בהידברות בין הרשויות - מה השתנה? האם אירע מאז דבר המצדיק סטייה מעקרונות חשובים אלה? לטעמי התשובה לכך שלילית". 

בנאומה בכינוס לשכת עורכי הדין באילת גינתה חיות גם התבטאויות מצד שרים וחברי כנסת נגד מערכת המשפט - ואמרה "רב המרחק בין הידברות מכובדת ובין השיח הבוטה, העולב ומשולח הרסן שאפיין את מערכת הבחירות ושממשיך ללוות את המגעים להרכבת הממשלה. בשיח זה בלטו וממשיכות לבלוט בחומרתן התבטאויות כלפי הרשות השופטת ובית המשפט העליון". עוד אמרה כי שאלת מעמדם של הרשות ושל ביהמ"ש "אינה שאלה פוליטית". במהלך נאומה התפרץ לדבריה עורך הדין יצחק בם, המזוהה עם הימין, ואמר: "הרווחתם את זה ביושר".

הנאום המלא של אסתר חיות:

מלבד חיות משתתפים בכינוס שרת המשפטים איילת שקד, היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן, הפרקליט הצבאי הראשי שרון אפק ובכירים נוספים ממערכת המשפט. שקד הכחישה בדבריה דיווחים על האפשרות שתחבור לישראל ביתנו, ואמרה: "חשבתי שזה נאום פרידה ממשרד המשפטים, אבל לפוליטיקה חוקים משלה ואי אפשר לדעת מה יהיה עד יום רביעי".

בשבוע שעבר מתח נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, ביקורת על יוזמת ראש הממשלה ואנשיו שאמורות למנוע מבג"ץ אפשרות להתערב בהחלטות הכנסת. "אני חושב שאם הייתי שופט או נשיא בבית המשפט העליון שחי את המציאות הזאת, הייתי שוקל להתפטר", אמר ברק בריאיון לחדשות 13 והוסיף: "תפקידו העיקרי של העליון הוא להגן על הדמוקרטיה ועל החוקה. הוא לא יכול לעשות את זה כשאין לו כלים".

לפני כשבועיים אמרה חיות בכינוס בנירנברג כי "השמירה על עיקרון העצמאות ואי-התלות של השופטים היא מאבני היסוד בכל משטר דמוקרטי". לדבריה, "העצמאות השיפוטית ואי-התלות של השופטים ברמה המוסדית וברמה האישית - הן אחת הערובות החשובות לכך שתישאר בידי הפרט כתובת לפנות אליה לצורך הגנה על זכויותיו". היא ביקשה לראות בנירנברג ראיה לכך ש"גם מוסדות קיימים יכולים להיות מנושלים מכוחם ומחיוניותם".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ