המשטרה עצרה עובדת זרה שהפעילה עגורן באתר בנייה בת"א בלי רישיון

העצורה היא אזרחית רוסיה ללא אישור עבודה בישראל, שהציגה לשוטרים תעודת זהות מזויפת של מפעילת מנוף מוסמכת. לפי הערכות, בישראל פועלים מאות מנופאים ללא רישיון

לי ירון
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המנוף בתל אביב שמפעילתו נעצרה, אתמול
לי ירון

המשטרה עצרה אתמול (ראשון), באופן חריג, אשה שהפעילה מנוף עגורן באתר בנייה בתל אביב בלי רישיון או הסמכה לכך. האשה, תושבת זרה בעלת דרכון רוסי (ללא אישור עבודה), נעצרה באתר בנייה ברחובות ויצמן וארלוזורוב, במהלך בדיקה של המשטרה בשיתוף משרד העבודה.

היא הציגה לשוטרים תעודת זהות מזויפת והשתמשה בזהות של מפעילת מנוף מוסמכת, וחשודה בביצוע עבירות של קבלת דבר במרמה, התחזות כאדם אחר במטרה להונות וזיוף.

ל"הארץ" נודע כי המנופאית שנעצרה עבדה באתר של חברת אלקטרה. החברה עמדה בשנת 2018 בראש רשימת משרד העבודה והרווחה של שיאניות צווי הבטיחות שניתנו לקבלנים באותה שנה בגין ליקויי בטיחות, וקיבלה תשעה צווי בטיחות בחמישה פרויקטים שונים. באתריה של החברה מתו עשרה פועלים בשלוש השנים האחרונות. מאלקטרה נמסר בתגובה כי ״מדובר בעובדת החשודה בשימוש בזהות בדויה מול חברת ההשמה המעסיקה אותה. רשיונה כמנופאית נבדק ואומת באתר משרד העבודה״.

בית משפט השלום בתל אביב האריך היום את מעצרה בשלושה ימים נוספים. השופטת עדי יעקובוביץ כתבה כי עיון בתיק החקירה מגלה שיש חשד סביר שהחשודה ביצעה את העבירות המיוחסות לה. עוד נקבע כי "מתקיימת עילה למעצרה, הן מסוכנות, אשר הינה אינהרנטית לעבירה בה חשודה החשודה - אשר עבדה כעגורנית, הן שיבוש והן הימלטות מעצם העובדה כי מדובר בתיירת אשר מרכז חייה אינו בישראל".

עו"ד יעל פינקלמן באת כוחה של החשודה אמרה בדיון כי זו דיווחה על הגורם שזייף עבורה את תעודת המנופאי: "היא מסרה פרטים של מי שדאג לה למסמכים. היא באופן תמים שילמה כסף או משהו או יצרה קשר עם מישהו ועלתה לישראל. היתה פה בתור תיירת ונשארה. היא חשבה שזה בסדר, התברר שלא. אין פה עילת מעצר וצורכי חקירה". 

לפי הערכת ועד עגורני צריח בישראל, אחד מכל חמישה מנופים מופעל בידי אדם בלי רישיון; במשרד העבודה רשומים כ-1,500 עגורני צריח, וכ–400 נוספים פועלים ללא רישיון. הרישיון עשוי נייר וקל לזייפו בעלות 500-300 שקל, והרשויות לרוב אינן בודקות את התעודות באופן יזום - אף שבדיקות עבר גילו במקרים רבים עובדים בלי רישיון. בעקבות קריסת מנוף ברמת גן, במארס 2017, ערכה העירייה בדיקה והפסיקה לאלתר את העבודה בארבעה אתרי בנייה נוספים שבהם לא נמצאו אישורים. במבצע נוסף ביוני 2017 נערכו 12 פשיטות על אתרי בנייה ברחבי הארץ - ובכל האתרים נמצאו מפעילי מנופים בלי רישיון. שישה מהם נעצרו. 

בשבוע שעבר נחשף ב"הארץ" כי בעקבות תאונת המנוף ביבנה, שבה נהרגו ארבעה פועלים, פרסם מפקח העבודה הראשי (הזמני), אריק שמילוביץ, הוראות בטיחות חדשות שמחייבות מנופאים לשאת תעודה מזהה לצורך זיהוי במקום תעודות הנייר שהיו בשימוש עד כה. שינוי זה נכלל בהסכם שנחתם בין הממשלה להסתדרות בנובמבר האחרון ושהיה אמור להיכנס לתוקף עד מארס.

הסעיף נועד לפתור את בעיית זיוף רשיונות המנופאים: בהסכם התחייבה המדינה כי יודפסו רישיונות קשים לזיוף ויוקם מאגר מקוון של תמונות פנים שישמש את מנהלי העבודה בבואם לבחון מנופאים. עם זאת, לפי ההנחיה החדשה ייעשה זיהוי המנופאים על בסיס רישיון נהיגה וללא מאגר של תמונות פנים. משרד העבודה ינפיק רישיונות חדשים רק למנופאים ללא רישיון. .

לפי ההוראה החדשה, עגורנאים יהיו מחויבים לשאת בכל עת רישיון נהיגה או תעודה המתירה הפעלת עגורן שהנפיק משרד העבודה. לפני תחילת העסקה של עגורנאי באתר יאמת מנהל העבודה את הפרטים שבתעודה המזהה באמצעות אתר האינטרנט של מינהל הבטיחות, וכך יוודא שלאדם שלפניו יש הסמכה תקפה ומתאימה להפעלת עגורן.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ