ג'קי חורי - צרובה
ג'קי חורי

ח"כ לשעבר באסל גטאס שוחרר הבוקר (שני) מכלא מגידו, בתום ריצוי מאסר של שנתיים שנגזר עליו בגין הברחת טלפונים סלולריים לאסירים ביטחוניים. הוא שוחרר בשעות הבוקר המוקדמות, לפני המועד שנמסר לבני משפחתו. אלו תכננו קבלת פנים חגיגית בפתח בית הכלא אך לבסוף קיבלו את פניו בכניסה לביתו בכפר ראמה, יחד עם עשרות פעילים מבל"ד וחברי כנסת מהמפלגה. מחר בשעה 21:00 צפוי להתקיים טקס חגיגי בהשתתפות נציגי ועדת המעקב של הציבור הערבי בישראל.

גטאס אמר לאחר שחרורו כי "תקופת הכלא היא תקופה שבה משקיעים המון זמן במחשבה לגבי מה שקורה בהווה. עכשיו כשאני עם משפחתי ועם חבריי אני צריך לחשוב לגבי העתיד". הוא רמז על המשך דרכו כשאמר כי "מאז נעוריי אני עוסק בפוליטיקה ובעבודה ציבורית, פוליטית וחברתית ואני אחזור לעבוד בתחום זה לאחר שאלמד את צעדיי". גטאס הוסיף כי "אסור לשכוח את האסירים הביטחוניים מאחורי הגדרות של בתי הסוהר ואת המסר שלהם לקריאה לאחדות השורות בעם הפלסטיני". 

קבלת הפנים של לכבוד גטאס בכפר ראמה, היום

גטאס התייחס גם לשביתה האחרונה של האסירים בחודש שעבר והדרישה להתקנת טלפונים ציבוריים באגפים של האסירים הביטחוניים. לדבריו, מדובר בסגירת מעגל שכן הדרישה הזו קיימת כבר שנים. גטאס אמר כי כשהיה חבר כנסת הוא פעל בנושא שמהווה עבורו סוגיה הומניטרית. לדבריו, דחיית הדרישה אילצה את האסירים להבריח טלפונים סלולריים.

גטאס, שהיה חבר כנסת מטעם מפלגת בל"ד, הורשע בהתאם להסדר הטיעון שנחתם עמו, במרמה והפרת אמונים, מתן אמצעים לביצוע מעשה טרור, הכנסה של ציוד אלקטרוני לבית סוהר והעברתו וכן העברת מכתב האסור על פי פקודת בתי הסוהר. בית משפט השלום בבאר שבע אישר את הסדר הטיעון, שבו נקבע שגטאס ירצה שנתיים מאסר בפועל, ישלם קנס של 120 אלף שקלים ויוטל עליו קלון. כמו כן, נגזרו עליו 18 חודשי מאסר על תנאי. הוא החל לרצות את מאסרו ביולי 2017. 

גטאס (שלישי משמאל) ובני משפחתו בבית אחיו בנצרת עילית, הבוקר אחרי ששוחרר מהכלא

גטאס הודה בכתב האישום, שלפיו וליד דקה, אסיר ביטחוני שהורשע במעורבות ברצח החייל משה תמם, ביקש ממנו להכניס לכלא מכשירי טלפון ניידים ולמסור אותם לאסיר אחר שהורשע בעבירות טרור - באסל בזארה. גטאס פנה לשירות בתי הסוהר וביקש לבקר את דקה ובזארה, לדבריו כדי "לשמוע את תלונותיהם של האסירים על תנאי כליאתם ולנסות לבדוק אפשרות להקלה בתנאי כליאתם".

בבדצמבר 2016 נפגש גטאס עם אסעד דקה, אחיו של וליד, שהעביר לו חבילות אטומות ובהן 12 טלפונים ניידים, 16 כרטיסי סים, שני מטענים ואוזנייה לטלפון נייד, שאותן לקח חבר הכנסת לכלא קציעות. גלאי המתכות צפצף כשגטאס נכנס לכלא, אך בהיותו ח"כ נמנע הסוהר מחיפוש על גופו. בפגישה עם דקה העביר לו גטאס מסמכים, שלפי כתב האישום "אין להם כל משמעות ביטחונית". כמה דקות אחר כך הוא נפגש עם בזארה ומסר לו את הטלפונים. המפגש תועד במצלמות האבטחה בכלא, והפריטים שהעביר גטאס לאסירים נמצאו אצלם לאחר הביקור.

גטאס טען לאורך כל הדרך כי הוא פעל ממניעים הומניטאריים כדי לדאוג למצוקת האסירים, במטרה שיוכלו להתקשר לבני משפחותיהם עקב התנאים הקשים שבהם הם מצויים. עוד טען כי לא היתה לו כל כוונה לפגוע בביטחון המדינה. 

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ