מנדלבליט: הטענות לרדיפת נתניהו – הבל; ניצן: עלינו להוציא את האמת לאור

היועמ"ש אמר כי "לא ניכנע ללחצים" וכי הוא מתנגד לפסקת ההתגברות, אך הוסיף: "אינני נמנה עם אלה החושבים שמערכת המשפט חסינה משינוי". פרקליט המדינה: הטענות השקריות לשיקולים זרים מחלחלות לרבים

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
מנדלבליט בכינוס לשכת עורכי הדין, היום
רויטל חובל

היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, התייחס היום (שני) לטענות במערכת הפוליטית על כך שאנשיו רודפים את ראש הממשלה, בנימין נתניהו, בתיקיו - ואמר כי הן "הבל הבלים" וכי "רק שלטון החוק לנגד עינינו". בכינוס לשכת עורכי הדין באילת הוסיף מנדלבליט: "התביעה הכללית, שבראשה אני עומד, איננה רודפת איש. איננו משרתים אף אחד חוץ מהאינטרס הציבורי ומשלטון החוק. שום לחץ לא השפיע עלינו, וגם לא ישפיע עלינו בהמשך".

עוד אמר היועמ"ש כי "כפי שפורסם, היו ניסיונות להפעיל עלינו לחצים לשנות מסדר העבודה שקבענו. גם לאלה וגם לאלה השבתי אותה התשובה – אני פועל על פי שיקולים מקצועיים בלבד". מנדלבליט מתח ביקורת על ניסיונות נתניהו להגביל את סמכויות בג"ץ - ואמר כי "ככל שאכן קיימת יוזמה כזו, מן הראוי להתייצב נגדה". עם זאת אמר: "לצד דברים אלה חשוב לי להדגיש בהקשר זה שאינני נמנה עם אלו החושבים שמערכת המשפט חסינה מכל שינוי. ניתן לדון בקידום פסקת ההתגברות (שמיועדת לחקיקה ולא להגבלת סמכויות ביחס לממשלה - ר"ח), אך העיקר הוא שהשינויים ייבחנו בתום לב ובמטרה להבטיח כי מדינת ישראל תישאר מדינה יהודית ודמוקרטית המבוססת על שלטון החוק". 

בנוגע לחוק החסינות אמר מנדלבליט: "הטענה כי תיקון לחוק החסינות נדרש כדי להגן כביכול על ראש הממשלה מפני החלטות לא ענייניות לגביו היא חסרת כל ביסוס. קשה שלא להתרשם שזו איננה המטרה האמיתית העומדת בבסיס הכוונה לקדם את התיקון לחוק החסינות, או כל דבר חקיקה אחר שנועד לשנות מהמצב המשפטי הקיים בהקשר זה".  

שי ניצן בכינוס לשכת עורכי הדין, היוםצילום: ליאב פלד

לאחר מנדלבליט נאם בכינוס פרקליט המדינה, שי ניצן, שאמר על השימוע בתיקי נתניהו: "מחובתי להתייחס לטענות השווא והכזב המייחסים למערכת המשפט שיקולים זרים. פרק זמן של שישה חודשים הוא פרק זמן סביר לחלוטין להתכונן לשימוע. איש לא מפלה לטובה או לרעה את ראש הממשלה". עוד אמר: "חזינו בהתקפות נגד צוותי החקירה והמפכ"ל כאילו גיבשו את המלצתם משיקולים זרים. עם העברת חומרי החקירה, הטענה היתה כי גם אנו פועלים משיקולים זרים. משגיבש היועמ"ש את המלצותיו, גם לו יוחסו שיקולים זרים. השקר מחלחל אט אט לליבם של רבים. עלינו להוציא את האמת לאור. נבער את נגע השחיתות, ואין בכוונתנו להרפות ממשימה זו". 

קודם לכן נאמו נשיאת בית המשפט העליון אסתר חיות ושרת המשפטים איילת שקד. גם חיות מתחה ביקורת על יוזמת נתניהו ואמרה: "לפני שנה וחצי ראש הממשלה אמר שיש צורך בבית משפט חזק ועצמאי ושהוא דוגל בהידברות בין הרשויות - מה השתנה? האם אירע מאז דבר המצדיק סטייה מעקרונות חשובים אלה? לטעמי התשובה לכך שלילית". 

בנאומה בכינוס לשכת עורכי הדין באילת גינתה חיות גם התבטאויות מצד שרים וחברי כנסת נגד מערכת המשפט - ואמרה "רב המרחק בין הידברות מכובדת ובין השיח הבוטה, העולב ומשולח הרסן שאפיין את מערכת הבחירות ושממשיך ללוות את המגעים להרכבת הממשלה. בשיח זה בלטו וממשיכות לבלוט בחומרתן התבטאויות כלפי הרשות השופטת ובית המשפט העליון". עוד אמרה כי שאלת מעמדם של הרשות ושל ביהמ"ש "אינה שאלה פוליטית".

שקד התייחסה למשבר במגעים על הקמת הממשלה ואמרה: "חשבתי שזה נאום פרידה ממשרד המשפטים, אבל לפוליטיקה חוקים משלה ואי אפשר לדעת מה יהיה עד יום רביעי". מלבד זאת הכחישה שקד את הפרסומים מאתמול על האפשרות שתחבור למפלגת ישראל ביתנו. 

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ