הארץ
אהרן ברק בכנס של העמותה למשפט ציבורי, בינואר
אהרן ברק בכנס של העמותה למשפט ציבורי, בינוארצילום: רמי שלוש
הארץ

נשיא בית המשפט העליון לשעבר, אהרן ברק, אמר כי הוא חש שבכמה מקרים "נתן לצה"ל לנצח יותר מדי בפסיקותיו". בראיון לברוך קרא, שישודר הערב (חמישי) בתוכנית "המקור" בערוץ 13, נשאל ברק אם יש פסיקות בענייני ביטחון שבהן הרחיק לכת. "אני לא חושב שיש פסקי דין שאני מצטער עליהם במובן שלא נתתי לצה"ל לנצח. אין פסקי דין כאלה", אמר. "זה לא שאין פסקי דין בענייני ביטחון שיש לי בעיה עם עצמי שנתתי לצה"ל לנצח יותר מדי, במרכאות". לשאלת קרא אם הוא מתכוון לפסיקות שאישרו להרוס בתי משפחות של מחבלים, השיב ברק: "הריסות בתים היא סוגיה מורכבת מאוד מאוד ואחת מאותן סוגיות שאני לא שלם עם עצמי, זה נכון".

ככלל, שופטי בג"ץ אישרו לאורך השנים להרוס ולאטום בתים של משפחות מחבלים, מתוקף תקנות שעת חירום המנדטוריות, אם כי לעתים הגבילו וצמצמו את ההריסות. עם זאת, השופטים הדגישו את חשיבות השימוש המידתי בכלי זה והביעו הסתייגות מפעולות אלו, הפוגעות לא במחבלים עצמם אלא בבני משפחותיהם. כך, למשל, כתב השופט מני מזוז כי "פגיעה מודעת ומכוונת בחפים מפשע, וזאת אך למען יראו וייראו מבצעי עבירה פוטנציאליים, היא מעשה שאינו עולה על הדעת בשום הקשר אחר". ברק עצמו התייחס לנושא בראיון ב-2009, ואמר: "אני חשבתי הרבה מאוד שנים ואני עדיין חושב שהריסת בתים היא דבר לא ראוי, לא טוב. אין בזה שום תועלת. אבל הרגשתי שכשופט אין לי שיקול דעת בנושא זה".

אהרן ברק, החודש
אהרן ברק, החודשצילום: אוליבייה פיטוסי

בראיון שאל קרא את ברק אם "נתן לצה"ל לנצח יותר מדי" גם ב"בג"ץ הסיכולים הממוקדים", פסק הדין האחרון שלו כנשיא העליון, שהתיר לכוחות הביטחון להתנקש בפעילי טרור. "לא, אני חושב שפסק הדין נכון מאוד", השיב ברק, ולשאלה אם הוא שלם עם הפסיקה הוסיף: "לגמרי. זה פסק דין שמלמדים אותו בכל העולם". בבג"ץ הסיכולים הממוקדים קבע ברק כי ניתן לפגוע במי שמשתתפים בלחימה, אם אין דרך לעצור אותם וכל עוד לא נגרם נזק בלתי מידתי לחפים מפשע.

ברק דחה את הטענות שלפיהן מערכת המשפט כובלת את ידיו של הצבא במאבק בטרור, שהשמיעו בין היתר אביגדור ליברמן ונפתלי בנט. "הצבא אומר שזה צריך להיות מידתי", אמר. "אנשי הצבא, האמונים על הביטחון, הם באים ואומרים לך אתה רוצה להיות קצין טוב? תהיה קצין מידתי".

אתמול דיווח "הארץ" כי הפרקליטות הצבאית הגבירה באחרונה את העיסוק בדיני הלחימה הבינלאומיים ובהקנייתם למפקדים ולחיילים. בשנה שעברה נערכו ללוחמים כ-180 הרצאות בנוגע לדין הבינלאומי ותרגילים שבהם התבקשו לפעול בתרחישים מבצעיים תוך מודעות לדיני הלחימה ולהשלכות המשפטיות. זאת, על רקע העימותים בגבול רצועת עזה והאפשרות של צעדים משפטיים נגד חיילים ומפקדים המעורבים בהם.

הפרקליט הצבאי הראשי, האלוף שרון אפק, התייחס השבוע לטענות בדבר פגיעה במאבק בטרור. "נשמעות אמירות בשיח הציבורי שחיילים בסכנת חיים חוששים לירות בלי להתייעץ עם עורך דין", אמר בכינוס לשכת עורכי הדין באילת. "לאמירות האלו אין אחיזה במציאות. חייל שפועל להגן על עצמו או על מי שהוא אחראי להגנתו זוכה ויזכה לגיבוי מלא".

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ