מח"ש העמידה לדין שוטר על כך ששבר את רגלו של ג'עפר פרח בעת שהיה עצור

השוטר ליאור חתם מואשם גם בתקיפת שבעה מפגינים אחרים שהובאו לתחנת המשטרה לאחר שמחו נגד מדיניות ישראל בעזה. פרח: "תרבות השקר והאלימות במשטרה נחשפו היום"

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
ג'עפר פרח בביתו בחיפה, לפני כשנה

המחלקה לחקירות שוטרים (מח"ש) הגישה היום (ראשון) כתב אישום נגד שוטר מתחנת חיפה על כך שתקף לפני כשנה את העצור ג'עפר פרח ושבר את רגלו. השוטר, ליאור חתם, מואשם בחבלה חמורה ותקיפה גם בגין תקיפת שבעה בני אדם נוספים שהובאו לתחנת המשטרה לאחר שהפגינו בחיפה בחודש מאי בשנה שעברה.

פרח, מנהל מרכז מוסאוא לזכויות האזרחים הערבים בישראל, נעצר בתום הפגנה נגד מדיניות ישראל בעזה, יחד עם 20 מפגינים נוספים. לפי כתב האישום, חתם בעט בעוצמה ברגלו השמאלית של פרח. לאחר מכן הרים אותו בכוח, כבל את ידיו באזיקים והפיל אותו, כך שרגלו נשברה. בהמשך לקח השוטר את פרח לשירותים, וביקש ממנו ללא צורך ובניגוד לחוק להתפשט כדי לערוך עליו חיפוש. פרח סירב, והנאשם העביר אותו לשוטר אחר.

לפי כתב האישום, פרח קיבל טיפול רפואי רק למחרת. אף שביקש זאת כמה פעמים, השוטרים פינו אותו לבית החולים רק כשהתברר שהוא לא יכול ללכת ונזקק לתמיכה של שוטרים כדי להתנייד. כתב האישום גם מפרט כי חתם קילל את העצורים ואיים עליהם. לאחר שחלקם טענו בפניו כי הותקפו על ידי שוטרים במהלך ההפגנה, אמר להם הנאשם: "היום נעשה עליכם חפלה" ו"אני אזיין אתכם". חתם גם כינה את המפגינים "מחבלים", ואמר להם "תלכו לעזה".

פרח מסר בתגובה כי "תרבות השקר והאלימות במשטרה נחשפו היום בפרטים שהובאו בכתב האישום". לדבריו, "חבל שלקח שנה עד שהוחלט על הגשת כתב האישום, מדובר בשוטר שסרח בחסות מפקדיו. מפקד תחנת חיפה אמיר גולדשטיין, אישית ומפקדים מתחתיו, הטעו את המפכ"ל וניסו להטיל ספק בגרסה שלי בימים בהם סבלתי משבר בברך".

עוד הוסיף פרח: "כדי להסתיר את התקיפה, גולדשטיין הורה להעביר אותי עם שבר בברך מבית החולים לבית המעצר קישון ועוד ביקש להאריך את מעצרי בחמישה ימים. 21 עצורים הותקפו בתחנת משטרת חיפה בערב יום שישי. אני יודע שמפקדיו ידעו על מעשיו. אני קורא להם לשאת באחריות ולהתפטר מתפקידם. אם הוא עשה את מה שעשה ללא ידיעתם זה חמור, ואם ידעו ושתקו זה עוד יותר חמור".

עורכי הדין של חתם, ליאור בנימין וסמי איליה, מסרו בתגובה: "לטעמנו, עצם העובדה כי חקירת מח"ש וההחלטה בהליך התמשכו למעלה משנה מעידה על הקושי הראייתי עליו הצבענו בהליך השימוע. מרשנו מכחיש מכל וכל האמור בכתב האישום ועומד על חפותו כפי שטען בחקירתו, ונגיב לכתב האישום בבית המשפט".

עורכי הדין הוסיפו כי "השאלה שהציבור בישראל חייב לשאול את עצמו מלבד השאלה המשפטית היא מדוע מתקיימת הפגנה פוליטית פרועה נגד המדינה בטבורה של העיר וללא רישיון ובניגוד לחוק, כאשר בסופו של יום איש מהמתלוננים שהשתתפו בה לא הועמד לדין".

ח"כ יוסף ג'בארין (חד"ש-תע"ל) מסר: "הייתי נוכח בדיונים בבית המשפט על הארכת מעצרם של העצורים בהפגנה. העדויות שנחשפו בדיון על הברוטליות של השוטרים היו מחרידות ומקוממות. המפגינים נעצרו באופן שרירותי ואלים, הובלו למשטרה באלימות, והוכו על ידי השוטרים גם במהלך המעצר. אין לי ספק שכתב האישום שהוגש מייצג תופעה רחבה יותר של אלימות מסוכנת בקרב השוטרים. זוהי אלימות מכוונת שניזונה ממדיניות ההסתה והגזענות שמוביל ראש הממשלה בנימין נתניהו ושריו. המקרה הזה אינו מקרה חריג, וכתב אישום צריך להיות מופנה כנגד האחראים במשטרה ובממשלה על אלימות, הסתה ושקרים".

לאחר התקרית גולל פרח בשיחה עם "הארץ" את השתלשלות האירועים. "הוא הפיל אותי לרצפה ואזק אותי בכל הכוח. זה הכל היה מהר, כמה שניות. הוא אמר לי לקום ואני לא יכולתי לקום. הוא משך אותי מהמעיל ולקח אותי לשירותים", אמר. "בשירותים שוטר אחר עשה עליי חיפוש. חשבתי שהוא ימשיך להרביץ לי בשירותים אבל הוא לא היה אתי במגע. אחרי השירותים שוב זרקו אותי על הרצפה. אמרתי לשוטרים שכואב לי, הם ניסו להרגיע אותי. רק כשהעו"ד שלי הגיע נתנו לי לשבת על כיסא".

חתם הושעה מתפקידו במשטרה לאחר התקרית. ב"הארץ" פורסם כי השוטר נחקר באזהרה כחודש לפני כן, ונשקו האישי הוחרם. חתם כתב בעבר בעמוד הפייסבוק שלו פוסטים נגד האוכלוסייה הערבית והפלסטינית. בנוסף, הוא סימן ב-2014 לייק לתגובות בעמוד שלו שקראו לפגוע במפגינים בחיפה.

המפכ"ל לשעבר רוני אלשיך טען כי ייתכן שפרח נפצע במהלך ההפגנה ולא במעצר. אלשיך אמר אז בשיחה עם כתבים גם כי "יכול להיות שהוא הלך עם שבר", והוסיף: "בחיים לא ראית בן אדם הולך עם שבר?".

מהמשטרה נמסר: "עם פתיחת החקירה הוצא השוטר לחופשה כפויה, אשר הוארכה  מעת לעת עד לקבלת החלטת מח"ש בעניינו ובהמשך הושעה עד לסיום ההליכים המשפטיים נגדו. כאמור, עם סיום ההליכים ולאורם תיבחן סוגיית המשך שירותו כמקובל במקרים אלו. יודגש כי המעשים המיוחסים לשוטר אינם עומדים בקנה אחד עם ערכיה של משטרת ישראל".

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ