העליון: מוצאי גופת מג'די חלבי יקבלו 10 מיליון דולר - מלוא הפרס שהובטח להם

שש שנים אחרי שבני משפחת קוזלי מצאו את עצמות החייל הנעדר, בית המשפט קיבל את ערעורם והורה להעניק להם את הפרס - אף שהעמותה שהכריזה עליו מטעם המדינה חדלה לפעול זמן קצר לפני הגילוי

נעה שפיגל
נעה שפיגל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
המקום שבו נמצאו שרידי גופתו של מג'די חלבי
נעה שפיגל
נעה שפיגל

בית המשפט העליון קבע היום (שני) כי שלושת בני משפחת קוזלי מעוספייה, שמצאו בסוף 2012 את עצמות החייל הנעדר מג'די חלבי, יקבלו את מלוא הפרס שהובטח להם - עשרה מיליון דולר. השלושה לא קיבלו את הפרס עד היום, משום שהמדינה טענה כי הגופה נמצאה במקרה, במהלך עבודות ביער סמוך לעוספייה, וכי המוצאים כלל לא ידעו במי מדובר. 

ב-2007, שנתיים לאחר שחלבי הוגדר נעדר, הכריזה בשם הממשלה עמותת "לחופש נולד", שפעלה בתמיכת משרד הביטחון, על פרס בסך עשרה מיליון דולר למי שימסור מידע אמין על חלבי. העמותה הפסיקה את פעילותה בתחילת 2012 - כמה חודשים לפני שאותרו שרידי הגופה - עקב קשיים כלכליים, אך לא פורקה. ביוני 2016 דחה בית המשפט המחוזי בחיפה את תביעתם של בני משפחת קוזלי, שלא קיבלו את הפרס המובטח, בנימוק שלא ידעו בוודאות כי מדובר בחלבי וכי העצמות זוהו רק לאחר בדיקת מז"פ. 

הלווייתו של מג'די חלבי, ב-2012צילום: עבדאללה שמא

השופטים ניל הנדל וג'ורג' קרא תמכו בקבלת הערעור, והנדל כתב בהכרעת הדין כי "אופן מציאת הגופה - במקרה או לאחר חיפושים מכוונים - אינו צריך להשפיע על סוגיית הדבר שהתקבל... גם אם מצאו המערערים את הגופה במקרה, כל עוד ייקבע כי מסרו את המידע בכוונה לקבל את הפרס, ענו הם לכאורה על דרישתו". בהמשך הוסיף הנדל כי "החובה המיוחדת החלה על המדינה לנהוג בהגינות אינה רק עקרונית אלא גם מעשית. נניח שהמדינה, המשטרה או העירייה מציעות פרס, ולאחר מכן חוזרות בהן ללא הצדקה לאחר שמישהו אמור לזכות בפרס, הדבר יפגע ביכולתן האפקטיבית להציע פרס בפעם הבאה, כאשר האינטרס הציבורי עשוי להיות דוחק אפילו יותר".

השופט יצחק עמית, שסבר בדעת מיעוט כי אין לקבל את הערעור, אמר כי היה ראוי לסיים את הפרשה בהצעת הפשרה שהועלתה אשתקד בדיון בעליון - מתן שמונה מיליון שקלים לבני המשפחה, הצעה שהמדינה סירבה לה. עמית כתב כי יש להעניק לבני המשפחה תגמול הולם, אך לא בסך עשרה מיליון דולר. לדבריו, הפסקת פעילותה של העמותה משמעותה פקיעת ההצעה לפרס. "לפי נוסח המודעה, מי שהחזיק במידע על גורלו של אחד הנעדרים נדרש למסור את המידע לעמותה, ומכיוון שהמערערים לא עשו זאת ולא יכולים היו לעשות זאת... הם אינם זכאים לפרס", הוסיף.

נזמי חלבי, אביו של מג'די חלבי (במרכז): "אף אחד עוד לא נותן תשובות", אמר היוםצילום: גיל אליהו

נזמי, אביו של מג'די חלבי, תמך היום בגישתו של עמית ואמר כי הפרס אינו מגיע לבני המשפחה, מאחר שהעמותה נסגרה לפני שמצאו את שרידי בנו. "לא אכפת לי מה ייתנו להם, אני רוצה לדעת מה בדיוק קרה ולא מקבל תשובות מהמשטרה ומשב"כ. שיביאו תשובות לבן שלי ולמשפחה, שלא ישנים בלילות עד עכשיו", אמר.

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ