נתניהו על הסירוב לדחיית השימוע: "אי-צדק, לא ייתכן שריצת אמוק גוברת על חקר האמת"

נתניהו אמר כי "הבחירות החוזרות נכפו באופן חסר תקדים ומחייבות התייחסות יוצאת דופן מצד הרשויות". מוקדם יותר מסר היועמ"ש כי פיזור הכנסת ובחירות חדשות לא מצדיקים את הדחייה

רויטל חובל
רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
נתניהו בכנסת
רויטל חובל
רויטל חובל

ראש הממשלה בנימין נתניהו אמר היום (חמישי) שהחלטת היועץ המשפטי לממשלה שלא לדחות את מועד השימוע שלו היא "אי-צדק". נתניהו ביקש לדחות את המועד בשל הבחירות, ואמר היום כי "הבחירות החוזרות שנכפו באופן חסר תקדים הן אירוע יוצא דופן שמחייב גם התייחסות יוצאת דופן מצד רשויות אכיפת החוק ביחס למועד השימוע".

לדבריו, "לא ייתכן שריצת אמוק לא ברורה גוברת על הצורך להגיע לחקר האמת. רק היום פורסם מקרה שבו היועמ"ש הודיע כבר לפני שנתיים על העמדה לדין של שופט, בכפוף לשימוע בעבירות בניה-והשימוע עדיין לא התקיים. שנתיים! אז בתיק פעוט של עבירות תכנון ובנייה דוחים שימוע בלמעלה משנתיים ובמקרה של שלושה תיקים נגד ראש הממשלה, תוך תקופת בחירות, מסרבים לדחות אפילו במספר חודשים. זאת ההגדרה של אי-צדק. זה בוודאי מעורר תמיהה".

מנדלבליט ופרקליט המדינה שי ניצן בירושלים, השבועצילום: אמיל סלמן

מוקדם יותר דחה מנדלבליט את בקשת נתניהו. "פיזור הכנסת וקיומן של בחירות חדשות אינם יכולים כשלעצמם להוות שיקול המצדיק את עיכוב המועד לקיומו של שימוע בתיקי החקירה הנוגעים לראש הממשלה", כתב עוזר בכיר ליועמ"ש, גיל לימון.

לימון הדגיש את החשיבות שב"ניתוק בין המסלולים המשפטי והפוליטי" בענייני ראש הממשלה, וכתב כי "לא נמצא כי יש מקום לשנות מהמועדים שנקבעו לקיום השימוע". הוא הוסיף כי מועד השימוע נקבע תוך התחשבות בכך שראש הממשלה יהיה עסוק במלאכת הרכבת הממשלה והעומסים הכרוכים בעבודתו. "אנו סבורים כי פרק הזמן שניתן למרשך (נתניהו, ר"ח) להיערך לשימוע מיום ההודעה על החלטת היועמ"ש ועד המועד שנקבע בסופו של יום, כחצי שנה מהמועד בו חומרי החקירה הועמדו לרשותכם, הוא פרק זמן מספק המאפשר להיערך לשימוע בצורה ראויה", נכתב.

עורך דינו של נתניהו, עמית חדד, נדרש להודיע עד 10 ביוני, יום שני הבא, אם בכוונת ראש הממשלה להופיע לשימוע במועד שנקבע בתחילת אוקטובר. אחרת, כתב לימון, "יקבל היועץ המשפטי לממשלה החלטה סופית בעניינו על בסיס חומר הראיות הקיים בפניו". לימון הדגיש כי שימוע אין משמעותו "התדיינות פרטנית בקשר לנבכי התיק", אלא התמקדות בסוגיות העקרוניות. באשר לטענתו של חדד כי חסרים חומרי חקירה, הוא ביקש להפנות בקשה מפורטת אודות חומר החקירה החסר.

חדד פנה אתמול וביקש לדחות את השימוע "לפרק זמן סביר לאחר מועד הבחירות הקבוע ל- 17 בספטמבר". לטענתו, ראש הממשלה לא יהיה פנוי להיערך לשימוע בזמן שהוא מוביל את קמפיין הליכוד וגם לא כשיידרש לעמול על הרכבת הקואליציה לאחר הבחירות.

השימוע, שאמור היה להתקיים עד 10 ביולי, נדחה ל-3-2 באוקטובר. זאת כיוון שסנגוריו של נתניהו, שלא קיבלו תשלום על שירותיהם, נמנעו מלאסוף את חומרי החקירה. בחודש שעבר, לאחר שראש הממשלה הגיע לסיכום עם אחד הסנגורים, עורך הדין עמית חדד, אסף חדד את החומרים.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ