עימותים במחאה על ביטול פסטיבל טראנס על ידי המשטרה; 15 מפגינים נעצרו

אלפים הפגינו בתל אביב נגד החלטת המשטרה לבטל את פסטיבל דוף בשל מידע מודיעיני על כוונה לסחור בו בסמים. מפגינים חסמו כביש והשליכו חפצים על השוטרים. שלושה מפגינים ושני שוטרים נפצעו קל במהלך העימותים

שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
הפגנת המחאה שהתקיימה בתחילת יוני בכיכר רבין בתל אביב

אלפים הפגינו בתל אביב אתמול (שישי) במחאה על ביטול פסטיבל הטראנס דוף בשל חשש לסחר בסמים. במהלכה, התפתחו עימותים בין הצדדים, והמשטרה עצרה 15 מהמפגינים ושחררה אותם בהמשך. ההפגנה התארגנה באופן ספונטני לאחר שבית המשפט העליון דחה ערעור שהגישו מארגני הפסטיבל, על החלטת המשטרה לבטלו בשל חשש לסחר בסמים.

המפגינים השמיעו מוזיקת טראנס וקראו "לא ניתן למשטרה לעצור לנו את המסיבות". תחילה אמר גורם במשטרה שיאפשרו למפגינים למחות ולהשמיע מוזיקה, כל עוד לא תהיה הפרעה לשלום הציבור. לקראת השעה 23:00 עצרו השוטרים את המוזיקה ומארגני המחאה קראו למוחים לעזוב. "נלך הביתה כמו גדולים ונראה להם שאנחנו אנשים טובים", אמר אחד מהם. "קיבלנו זמן להביע את עמדתנו. בהמשך נערוך הפגנה גדולה מסודרת וחוקית עם רישיון".

במשך כמעט שעה חסמו המפגינים את רחוב אבן גבירול לשני נתיביו. כוחות המשטרה שהיו בזירה שמרו על איפוק אך לאחר תדריך בשטח החליטו לפזר את ההפגנה בכוח. כמה עשרות שוטרים, חלקם הגדול שוטרי יס"מ, רצו אל תוך התקהלות המפגינים, ודחפו אותם תוך שימוש באלימות. לאחר מכן החלו המפגינים ליידות חפצים לעבר השוטרים. לאחר חצי שעה של עימותים נסוגו השוטרים. שלושה מפגינים נפצעו קל וטופלו על ידי צוותי מד"א במקום. בנוסף שני שוטרים נפצעו מבקבוקי זכוכית שהושלכו לעברם. "נתנו להם את האפשרות להתפנות בשקט", אמר גורם במשטרה, "זו הפגנה לא חוקית. נאפשר את הבעת חופש הביטוי, אולם לא נתיר שימוש באלימות פיזית או מילולית". מפגינים רבים התלוננו על האלימות הקשה שהפעילה כלפיהם המשטרה. 

"זה ניצחון קטן היום, יש פה הפגנת כוח", אמר פעיל מרכזי במחאה שבחר להשאר בעילום שם. "אנחנו לא מתכננים מה הצעד הבא. הכל פה קורה מתוך באזז וכעס נקודתי. אנחנו נלך לרצף הפגנות ארוכות ופעילות בשטח עם כמויות מאסיביות של פסטיבלים מחתרתיים, ובעיקר הבנה פנימית שאנחנו לא שותקים ושאפשר להתאגד. האלפים שפה מוכיחים את זה". לדברי גיא, מפיק מסיבות ובליין, "אני חי את המוזיקה הזו קרוב ל-20 שנה וסופג את האלימות שכל הסצינה הזו סופגת. הרגיש לי שזה הזמן הנכון להשמיע קול. המחאות השקטות בפייסבוק אחרי סגירות אירועים נגמרו. הצעד של המשטרה לסגור את הפסטיבל יום לפני שנפתח הוא חלק מדפוס שחוזר עצמו. הפסקנו לספור כמה מסיבות סגרו באותה דרך".

מפגין נעצר בתל אביב, הלילהצילום: מגד גוזני

הפסטיבל אמור היה להיפתח אתמול בצהריים בחמת גדר, אך המשטרה הודיעה למארגנים על ביטולו לפני שלושה ימים – זאת על אף שהשיגו כמעט את כל האישורים הדרושים, ושכרו אבטחה משטרתית בעלות של כמעט חצי מיליון שקל. כ-4,000 איש רכשו כרטיסים לפסטיבל, שבו אמורים היו להשתתף אמנים מהארץ ומחו"ל.

המארגנים סיפרו ששלושה ימים לפני פתיחת הפסטיבל זומנו לשימוע במשטרת טבריה, שם הודיעו להם השוטרים כי לא יוכלו לקיים את הפסטיבל בשל מידע מודיעיני על סחר בסמים שעתיד להתקיים בו. הם פנו לבית המשפט לעניינים מינהליים בנצרת שדחה את בקשתם, ובעקבות זאת ערערו לעליון. 

מפגינים בכיכר רבין, הערבצילום: מגד גוזני

בהחלטתו לדחות את הבקשה כתב השופט יצחק עמית כי "נוכח המידע המודיעיני שהוצג, לא ניתן להקהות עוקצה של הסכנה באמצעים אחרים. בשורה התחתונה השתכנעתי כי קיים טעם טוב בבסיס סירובה של המשטרה וכי נוכח המידע המודיעיני שהוצג, אין מקום להתערב בשיקול דעתה שלא לאפשר את קיום המסיבה".

מפגינים בכיכר רבין, היוםצילום: מגד גוזני

לפי עמית, נימוק זה גובר על נימוקיהם של מארגני הפסטיבל. "לא בנקל תשלול המשטרה רישיון לקיום אירוע כגון דא, בוודאי לא כמעט ברגע האחרון, בהינתן הערכים המוגנים והאינטרסים העומדים על הכף", כתב עמית. "די אם אזכיר את אינטרס ההסתמכות – הן של המערערים שהשקיעו מאות אלפי שקלים באירוע, הן של עשרות ספקים קטנים... והן של אלפי חוגגים... המארגנים לא חסכו באישורים של כל הגורמים המוסמכים האפשריים שניתן".

השופט פירט את האישורים שקיבלו המארגנים, וציין כי האירוע התקיים כהלכה ב-15 השנים האחרונות "בעוד שבמסיבות אחרות שאורגנו על ידי אחרים, נפטרו בני אדם כתוצאה משימוש בסמים ורבים אחרים טופלו רפואית".

מפגינים בכיכר רבין, היוםצילום: מגד גוזני

"כבר שנים שאנחנו מפיקים אירועים למען הקהל בתמורה שולית ממש", אמר ל"הארץ" שחר זירקין, מיוזמי הפסטיבל. "אני ויובל (אבנשטיין, שותפו - נ"ש) אנשי אקדמיה, שבוחרים לעשות את הפסטיבלים האלו כשליחות לקהל ולמוזיקה. זה הפסטיבל היחידי בארץ שדומה בגרעין ובזיקה שלו לפסטיבלים בחו"ל. באים אליו מאות אנשים מכל העולם".

זירקין סיפר שפסטיבלים קודמים שיזמו הוא ואבנשטיין תואמו באופן מלא עם המשטרה ובשיתוף פעולה טוב בין הצדדים. "אנחנו מצטערים על המצב ועל אוזלת היד של המשטרה, ומקווים שהמסורת תתקיים בהמשך", אמר. מחר יקיימו המארגנים אירוע קטן יותר בראשון לציון, בניסיון "לתת לבליינים קצת לרקוד, לאומנים מחול להופיע ולהרגיש טוב על ישראל ולצמצם קצת נזקים", לפי זירקין.

"זה צעד ראשון במלחמה שלנו", אמר אחד ממנהיגי המחאה, חבר רשימת זהות גדי וילצ'רסקי. "יש כאן מאות אנשים שביקשו חופש וביקשו לרקוד. באה משטרת בכיף, ולמשטרת הכיף לא כיף שכיף. יחד עם בג"ץ שלחו אותנו הביתה, אבל אנחנו עומדים עם קול רם וברור. אנחנו רוצים לחיות במדינה שבה אדם שרוצה לרקוד רוקד, ואדם שרוצה ללכת לים הולך לים. כל יום שעובר המשטרה רוצה עוד, אנחנו לא נשתוק ואנחנו לא נעצור".

אחד המפגינים התלונן אתמול כי "אין בארץ מענה לתרבויות שוליים. אין רגולוציות של המשטרה או של גוף אחר לארגון אירוע תחת כיפת השמיים. זו התארגנות ספונטנית, שהאמירה בה היא שאנשים רוצים שינוי". לדבריו, המחאה תימשך כל עוד אפשר. "יש כאן 'ביחד', ויש אנשים במהלך הזה שרוצים להתאגד, ומוכנים להשקיע את הזמן שלהם בשישי בלילה לאירוע ללא מטרות רווח".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ