הפרקליטות: הסדר הטיעון עם שרה נתניהו עדיין לא נחתם

עורך דינה של נתניהו ביקש מבית המשפט לדחות ביום את הצגת כתב האישום נגדה, כיוון ש"היא זקוקה לארכה קצרה לשם חידוד עמדותיה ביחס להסדר המתגבש"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
שרה נתניהו בירושלים, בנובמבר
רויטל חובל

הפרקליטות הודיעה היום (שני) לבג"ץ כי הסדר הטיעון עם שרה נתניהו בפרשת מעונות ראש הממשלה טרם נחתם, אף שהושגו עמה הסכמות. משמעות הדבר היא שההסכם אינו סופי. זאת, על רקע בקשת פרקליטה של נתניהו, עורך הדין יוסי כהן, לדחות ביום את הצגת הסדר הטיעון וכתב האישום המתוקן נגדה. בבקשה, שהוגשה לבית משפט השלום בירושלים בהסכמת הפרקליטות, נכתב כי "המבקשת זקוקה לארכה קצרה בת יום אחד לשם הבהרה וחידוד עמדותיה ביחס להסדר הטיעון המתגבש".

בהודעת הפרקליטות, שהתבקשה להשיב לעתירה שהגיש עיתונאי "הארץ" אורי משגב נגד ההסכם, נאמר: "חרף העובדה שבמסגרת הליך הגישור הפלילי הגיעו הצדדים להסכמות, הסדר טיעון טרם נחתם... טרם הועבר לידי נציגי המדינה הסדר הטיעון החתום על ידי המשיבה 5 (נתניהו), ומכאן כי לא נחתם על ידי המשיבים (הפרקליטות)". לפיכך, ובהתחשב בבקשת הארכה של כהן, ביקשה הפרקליטות ארכה של יומיים כדי להשיב לעתירה.

שרה נתניהו בבית משפט השלום בירושלים, באוקטוברצילום: עמית שאבי

לפי ההסדר עם נתניהו, שהואשמה תחילה בקבלת דבר במרמה בנסיבות מחמירות, מרמה והפרת אמונים, היא תורשע בקבלת דבר בניצול מכוון של טעות הזולת שאין בה מרמה. זאת, לאחר שהפרקליטות נסוגה מדרישתה שתורשע בעבירת מרמה. נתניהו אמורה להחזיר לקופת המדינה 45 אלף שקלים ולשלם קנס בסך עשרת אלפים שקלים. כתב האישום נגדה ייחס לה קבלה במרמה של ארוחות בשווי 359 אלף שקלים.

בשבוע שעבר עתר משגב לבג"ץ נגד ההסדר, באמצעות עורך הדין יובל יועז, דרש לבטלו וטען כי הוא "בלתי סביר באופן קיצוני ביחס לכתב האישום ההתחלתי, מנוגד לאינטרס הציבורי ומהווה פגיעה קשה בעיקרון השוויון בפני החוק". לעתירה נדרשים להשיב היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט, פרקליט המדינה שי ניצן, פרקליטות מחוז ירושלים שטיפלה בתיק, בית משפט השלום בירושלים שבו הוא התנהל ונתניהו עצמה.

לסיכום בין הצדדים קדם משא ומתן שנמשך יותר מחצי שנה, שבו הפציר השופט מרדכי כדורי בצדדים לסיים את התיק בפשרה. גם היועץ המשפטי לממשלה, אביחי מנדלבליט, העדיף להימנע ממשפט ועוד לפני שהוגש נגד כתב האישום הציע לנתניהו הסדר שדחתה. בהליך הגישור דרשה הפרקליטות כי נתניהו תודה ותורשע בעבירה הכוללת מרמה, ומנגד דרש עורך הדין כהן כי התיק יסתיים ללא הרשעה. מחלוקת נוספת נגעה לסכום שתידרש נתניהו להשיב לקופת המדינה. הפרקליטות דרשה כי היא תחזיר יותר ממאה אלף שקלים, בעוד שהיא הסכימה לשלם עשרת אלפים שקלים.

שרה נתניהו בכנסת, בנובמברצילום: אוליבייה פיטוסי

תחילתה של הפרשה בפברואר 2015, אז פורסם דו"ח מבקר המדינה שהעלה חשד לפלילים סביב העסקתו של החשמלאי אבי פחימה במעון ראש הממשלה. ביולי 2015 נפתחה חקירה פלילית, שעסקה בחשדות לגלגול הוצאות פרטיות של בני הזוג נתניהו על קופת המדינה.

כתב האישום שהוגש נגד נתניהו בשנה שעברה נוגע רק לכך שהזמינה למעון ראש הממשלה ארוחות בעלות של 359 אלף שקלים מכספי ציבור, בניגוד לנהלים האוסרים להזמין ארוחות מבחוץ אם במעון מועסקת מבשלת. מחקירת הפרשה עלה כי נתניהו היתה מודעת לאיסור והורתה לעובדי המעון להסתיר את דבר העסקת המבשלת, "כדי שהדבר לא ייחשף בפני אנשי החשבות והמינהל במשרד". לצורך זה, נטען, הוצגה המבשלת כעובדת ניקיון. נתניהו אף נזפה באב הבית במעון דאז, מני נפתלי, כשהזכיר את המבשלת בפנייה לאנשי משרד ראש הממשלה.

הסדר טיעון הושג גם עם הנאשם השני בפרשה, עזרא סיידוף, לשעבר סמנכ"ל משרד ראש הממשלה. סיידוף יודה בניצול טעות של הזולת, ישלם קנס של עשרת אלפים שקלים ויבצע 120 שעות שירות לתועלת הציבור. מכתב האישום נגדו נמחקה הפרשה הנוגעת להעסקתו של החשמלאי אלי פחימה במעון ראש הממשלה. כתב האישום ייחס לסיידוף מעורבות בפרשת הארוחות וכן בהזמנת שפים ומלצרים למעון ובפרשת פחימה. הוא הואשם בעבירות שבהן הואשמה נתניהו וכן בעבירות זיוף בידי עובד ציבור. עבירות אלו בוצעו לכאורה בהוראת שרה נתניהו כדי לאפשר לבני הזוג לגלגל את הוצאותיהם הפרטיות על קופת המדינה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ