אוחנה: מי שרוצה מערכת משפט צודקת חייב להיות מוכן לערוך בה שינויים

שר המשפטים הנכנס אמר בטקס של לשכת עורכי הדין כי "הרשות השופטת היא הפחות דמוקרטית מבין שלוש הרשויות", וכי הציבור חש "שהולך וגדל הפער שבין המושגים 'משפט' ו-'צדק'"

רויטל חובל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
שתפו כתבה במיילשתפו כתבה במייל
מעבר לטוקבקים
אוחנה בירושלים, היום
רויטל חובל

שר המשפטים הנכנס, אמיר אוחנה, אמר היום (שני) כי "מי שרוצה מערכת משפט חזקה וצודקת, מי שרוצה בטובתה של מערכת המשפט – חייב להיות מוכן לבקר אותה, ולבקר פירושו גם לשנות". בנאום שנשא בטקס ההסמכה של לשכת עורכי הדין בירושלים, אמר אוחנה כי "אין שינוי היכן שיש מחסום בפני כל ביקורת, והתיקון לא יבוא אם ניכנע לזעקות השבר השחוקות על 'קץ הדמוקרטיה', ו'מיטוט שלטון החוק', על כל תזוזה מהמצב הקיים".

אוחנה אמר כי יש מקום לשינויים במערכת המשפט, ושאל: "האם ניתן לטעון ברצינות כי האופן שבו מתמנים שופטים מאפשר את הפלורליזם הנדרש? האם המערכת המשפטית שקופה דיה? האם הציבור יודע על האופן בו מתנהלת מערכת המשפט, שבו מתקבלות ההחלטות? האם ניתן להתעלם מתחושת הציבור שהולך וגדל הפער שבין המושגים 'משפט' ו-'צדק'?".

אוחנה בירושלים, היוםצילום: יוסי זמיר

אוחנה אמר כי "אין מנוס מהמסקנה שהרשות השופטת היא הפחות דמוקרטית מבין שלוש הרשויות", שכן "היושבים בה לא יישאו באחריות לתוצאות החלטותיהם, ולא יבואו בפני הציבור אחת לארבע שנים לבקש ולקבל – או לא לקבל – את אמונו מחדש". הוא הוסיף: "אני רואה רק רשות אחת שאין עליה לא איזונים ולא בלמים, זולת אלה שהיא מואילה לגזור על עצמה".

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

תגובות

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ