רויטל חובל
רויטל חובל

שירה רבן, עובדת לשעבר במעון ראש הממשלה, העידה היום (שלישי) בבית הדין האזורי לעבודה בירושלים, במסגרת תביעה שהגישה נגד שרה נתניהו ונגד משרד ראש הממשלה. פרקליטה של נתניהו, יוסי כהן, חקר אותה חקירה נגדית בניסיון למצוא סדקים בתצהירה: בין השאר שאל על פערים בין תיאוריה לבין דו"חות הנוכחות שלה ועל הסיבה שבגינה עזבה את המעון.  

רבן (26), המיוצגת בידי עו"ד נעמי לנדאו, דורשת פיצוי על סך 225 אלף שקל בגין העסקה פוגענית. חלק נכבד מחקירתה הוקדש למניעים שמאחורי התביעה ולחשד של כהן שלפיו שידלה לנדאו את רבן לתבוע - חשד שהעובדת הכחישה. הוא אף תקף אותה על כך שהתראיינה בערוץ 2 ושחיפשה חשיפה בתקשורת. נתניהו לא הגיעה לדיון וצפויה להתייצב רק כשתישמע עדותה. 

בתחילת עדותה של רבן שאל אותה כהן, "כמה כסף קיבלת על העדות שלך?" על כך השיבה רבן שלא קיבלה תשלום. כהן שאל אותה אם היא מוכנה להישבע על פרטי עדותה, והיא השיבה בחיוב. כששאל אותה אם היא מוכנה "להישבע באלוקים" אמרה שזה אסור. במהלך עדותה הטיח בה כהן שוב ושוב שהיא משקרת וקרא לה לחזור בה מעדותה, עד שהשופט אייל אברהמי ביקש ממנו להימנע מכך. כשהציע לה להתוודות ששיקרה, רבן הישירה לו מבט וענתה בתקיפות, בביטחון וברהיטות. כהן הגדיר את רבן "עדה מאוד מתוחכמת". 

רבן בבית המשפט, היוםצילום: אוליבייה פיטוסי

מאוחר יותר תשאל כהן את רבן על פרטי יומה הראשון בעבודה והטיח בה שוב, "את לא אומרת אמת ובענק". כהן שאל את רבן, "איך עבודה שנמשכה שעתיים הייתה כל כך קשה?", והיא השיבה, "זה לא נכון להגיד יום עבודה, זה יום התעללות. והתעללות זה דבר שמזיק לבריאות מהדקה הראשונה, מהשנייה הראשונה". לאורך עדותה שאל אותה כמה פעמים אם היא בריאה בנפשה.

כהן הצביע על אי-דיוקים בתביעה של רבן: מועד תחילת העבודה שציינה בתצהיר לא תאם את התיעודים, ודו"ח הנוכחות שלה סותר את טענתה שעבדה מעבר למכסת השעות שנקבעה בחוזה. הפרקליט הטיח בה כי בניגוד לטענתה שעבדה קשה, היא שלחה מאות מסרונים לקרוביה במהלך העבודה. חקירתו עסקה גם בנושאים הפעוטים ביותר במעון, לרבות דרישות הניקיון, והוא טען כי רבן לא נדרשה להחליף בגדים פעמים רבות כפי שתיארה - כי אילו היתה עושה זאת, לא היה לה זמן לעבוד. הפרקליט אף הטיח בה כי בניגוד לגרסתה, ביום הראשון לעבודתה לא שהתה רעיית רה"מ במעון - אלא היתה בכיכר המדינה עם ניקול ראידמן.

בחקירת הפרקליטות הודתה רבן כי הטענה שמופיעה בכתב התביעה, ולפיה נתנו לה לעשות את צרכיה רק בשירותי הגברים מחוץ למעון - אינה נכונה, ויש למחוק אותה. אשר ליום עזיבתה של רבן, שבו לטענתה נתניהו תקפה אותה, כהן טען כי העובדת הציגה גרסאות שונות ומתחלפות. לפי רבן, נילי קדוש - עובדת נוספת במעון -היתה עדה לאירועים. השופט שאל את רבן כיצד אין שום מסרון שמתאר את מה שקרה באותו יום, ומדוע לא עזבה כשגילתה כבר ביום הראשון שיש ממנה ציפייה לעבוד יותר משמונה שעות ביום. התשובה של רבן היתה מעורפלת. עורך הדין מטעם חברת הקבלן "מוריה" שאל את רבן מדוע לא הביאה אישורים רפואיים שיוכיחו את טענתה כי נגרמו לה נזקים פיזיים ונפשיים. לדברי רבן, היא "הבינה לאט לאט שהזמן מרפא את שלו".

פרקליטה של נתניהו שאל את העובדת מדוע המשיכה לעבוד במקום אחרי היום הראשון. על כך רבן השיבה, "עברתי תהליך כדי להיכנס, חשתי כבוד עצום לעבוד ולשרת את רה"מ ואת רעייתו. זה המקום הכי חשוב במדינת ישראל, הכי גדול, בעיניי". כשנשאלה למה לא סיפרה על כך לבעלה אמרה, "התביישתי לספר לבעלי מה קורה איתי שם. מעבר לכך, אין לי את החירות בתור אמא לשלושה ילדים ואשה שמפרנסת לקום ולהישאר בלי פרנסה".

כהן שאל את רבן מדוע מעולם לא התלוננה על כך לחברת ההשמה, והיא ענתה: "התביישתי בושה גדולה להוציא כזה דבר על כזה מקום, אני, הקטנה שבעם. בחורה כל כך פשוטה, לא עבדתי בשום דבר לפני כן שקשור לאנשים כ"כ חשובים. אני הקטנה אלך ואספר דברים כ"כ נוראיים?" עוד אמרה כי התלוננה לאב הבית אפי אזולאי ואמרה לו שהוא מבין את קשייה. לדבריה, אזולאי אישר זאת בהבעת פניו. 

בהמשך התייחס כהן לאחד מימי העבודה שבהם יצאה רבן להפסקה של שעה וחצי, באופן שגרם לפיצול השעות בשעון הנוכחות. העובדת אמרה: "על הפיצול הזה של השעה וחצי חטפתי ממנה כל כך הרבה", וכהן השיב, "גברת רבן, אנחנו לא בטלוויזיה ותפסיקי לעשות הצגות. הן לא מרגשות אותי. עכשיו אני חוקר ואת עונה". כשנשאלה על עשרה ימים בהם שהו בני הזוג נתניהו בחו"ל ובמהלכם עבדה שעות ספורות בלבד, ענתה רבן בתקיפות כי "הייתי חדשה, ולא היה לי אפשרות לעבוד בקומה השנייה לבד. הייתה פחות עבודה כי הם היו בחו"ל". פרק נוסף בעדות עסק בטענותיה של רבן על דרישות הניקיון המוגזמות של רעיית ראש הממשלה. רבן חזרה על הדברים וסיפרה שנתניהו הפגינה כלפיה התעמרות. בתגובה שאל אותה כהן מאין למדה את המלה. 

במהלך החקירה אמר כהן שנעשה היום תיקון, אחרי שלדבריו "שפכו את דמה של מרשתי בראש חוצות". הוא אף אמר לרבן: "יש לך אפשרות לחזור בך מהתביעה ולהגיד שמישהו אחר כתב את התצהיר ואת מתביישת בדברים. אם תתנצלי עד סוף היום, נסלח לך ונוותר לך. אם לא, אנחנו ניפגש עוד הרבה בבתי משפט". בסוף הדיון אמר: "היא אשה טובה שהגישה מסמך שהיא בכלל לא יודעת מה כתוב בו. כל הטיעונים בתביעה הזאת מומצאים ומכוערים". כשנשאל אם הוא אכן סבור שמצבה הנפשי לא טוב, כפי שטען בבית המשפט, ענה: "היא טענה בכתב התביעה שהיא במשבר נפשי, אבל היא שכחה שהיא טענה את זה. כנראה מישהו כתב לה. היא גם הודתה שמישהו שילם לה ים של כסף". 

התצהיר שהגישה רבן בחודש שעבר לבית הדין מגולל את התנאים שבהם נאלצה לעבוד למשך חודש אחד בספטמבר 2017, עד שלדבריה "נסה על נפשה". לתצהיר צורפו צילומי התכתבויות בינה לבין אחותה ובינה לבין נילי קדוש, עובדת נוספת במעון, שעבדה לצדה של רבן בקומת המגורים במעון ראש הממשלה. בין היתר כתבה רבן לאחותה: "יצאתי מהעבודה קודם, צריכה לחזור ב-4. מיררה את חיי!!"; "הרגשתי שאני לא בן אנוש, משמונה וחצי בבוקר רוצה להיכנס לשירותים או לאכול"; "איזה כיף, אוכל, שתיה, אסלה זה לא ברור מאליו תודה להשם" ו"עשר שעות בלי הפסקה וגם רק חרפות וגידופים! נאצית".

נתניהו טענה בתצהיר התגובה לתביעה של רבן כי היא "חוזה חזיונות שווא וזקוקה בדחיפות לאבחון פסיכולוגי". בתצהיר כופרת נתניהו בטענות שהעלתה רבן, ובהן כי הרימה את ידה בכוונה להכותה, עד שזו נאלצה לחמוק ממנה. "צריך רק לקרוא את הסעיף ולהבין שמי שבדה אותו כנראה לא היה מתקבל לעבודה אפילו ככתב רכילות בצהובון זול", הוסיפה.

לחצו על הפעמון לעדכונים בנושא:

הזינו שם שיוצג באתר
משלוח תגובה מהווה הסכמה לתנאי השימוש של אתר הארץ